Paralympioniků bude v Londýně 46. Začíná hektická příprava

Sport Sport
24. 6. 2012 15:49
Rozhovor se šéfem paralympijské výprava pro Londýn Romanem Sudou
Roman Suda, šéf paralympijské výpravy pro Londýn
Roman Suda, šéf paralympijské výpravy pro Londýn | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přinášíme vám rozhovor s Romanem Sudou, vedoucím výpravy českých sportovců a jejich doprovodu, kteří se zúčastní letošních paralympijských her v Londýně. Ty se kvapem blíží a do jejich zahájení zbývá jen něco málo přes dva měsíce, a tak přípravy už samozřejmě vrcholí.

V jakém stavu se aktuálně nachází přípravy výpravy na paralympiádu v Londýně?

RS: V této fázi už máme uzavřenu kvótu sportovců, kterých je 46. V současné chvíli ještě čekáme na vyřízení žádosti o bipartitu, to je takzvaná divoká karta, ale je předpoklad, že se ten počet navýší maximálně o jednoho, dva sportovce. Z toho nám vyplývá i nějaký počet doprovodů. Teď je vše ve fázi finalizace jmenných nominací. Některé sporty už mají nominace víceméně uzavřené a schválené na platformě sportovních sekcí, někde ještě mají možnost splnit kvalifikační limity.

Co se týká příprav, tak nám začíná to nejhektičtější období, kdy musíme dát dohromady logistiku, to je tedy kargo, které povezeme do Anglie, doladit dopravu, kterou již máme zajištěnu, ale ne úplně finalizovánu. Poté musíme připravit týmové oblečení a další věci, které pojedou s výpravou.

Další záležitostí jsou vstupenky a podpůrný program pro hosty a doprovody, kde teď některé věci poptáváme, některé věci jsou v přípravě ze strany organizačního výboru. To jsou např. lístky pro rodinné příslušníky a přátele sportovců, kteří poletí přímo do Londýna.

Nastaly nějaké komplikace nebo neplánované problémy?

RS: Úplně komplikace nevidím, ale jako u každé akce, když vrcholí přípravy, tak je trošku časový tlak, a z toho vznikají pocity, že se něco nedaří úplně tak, jak bychom chtěli. Většinou se ale po vyřešení zjistí, že to zas takový problém nebyl. I s ohledem na minulé velké akce tedy žádný zásadní problém nevidím.

Jsou při přípravě na letošní paralympijské hry nějaké změny oproti minulým akcím?

RS: To umístění paralympiády v Londýně přináší svoje pozitiva, už třeba jenom doprava samotné výpravy, tím, že to je v rámci Evropy, tak logistika je jednodušší. Pro nás organizačně složitější bude zajištění hostů, kteří tam dorazí za sportovci, protože je to blíže a očekáváme tak daleko více návštěvníků z České republiky. Ti po nás samozřejmě často žádají nějakou asistenci nebo pomoc.

Říkal jste, že kvóta sportovců je již naplněná, kdy budete znát i všechna jména v nominaci?

RS: Sportovní přihlášky se uzavírají na začátku srpna. Nicméně my budeme mít schvalovací výkonné grémium ČPV pravděpodobně v první polovině července a poté by nominace měly být uzavřeny, je tam ale ještě možnost udělat v přihláškách změnu v případě, že by se někdo ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit. To samé platí, i pokud by někdo ze sportovců do té doby přišel s opravdu světovým výkonem.

Do Londýna bude celá výprava cestovat společně?

RS: Výprava více méně cestuje celá pohromadě. Teď jsme projednávali několik dotazů na možnost individuální dopravy v jiném termínu, to ale budeme moci řešit, až obdržíme specifické požadavky. Může sice vypadat, že je složitější, když celá výprava cestuje pohromadě, ale zase to je jednodušší z pohledu řešení akreditací a ubytování.

Měli už jste možnost si prohlédnout olympijskou vesnici, kde budete bydlet?

RS: Olympijskou vesnici jsme poprvé a zatím naposledy viděli loni v září, kdy jsme si prohlédli nějaké ukázkové byty a domy. Ta infrastruktura byla téměř hotová, jen se dodělávaly některé věci. Tahle vesnice je menší, než byly předchozí, ve srovnání např. s Aténami je na mnohem menší ploše, to je ale vykompenzováno tím, že jsou vyšší budovy. Co se ubytování týče, tak ne všechno je bezbariérové, proto si myslím, že tuhle situaci budeme muset ještě řešit na místě. Předvoj, který pojede před výpravou a nafasuje klíče, tak musí správně odhadnout rozložení té výpravy tak, aby byl každý ubytován podle svých potřeb.

I když je těžké předvídat, tak určitě jsou ve výpravě sportovci, kteří by měli bojovat o nejvyšší příčky. Máte sám pro sebe nějaký odhad nebo přání, kolik cenných kovů může česká výprava v Londýně získat?

RS: Já tyhle odhady nedělám moc rád, protože se mě už na ně ptali někdy na podzim, kdy jsme si ještě mysleli, že ta sportovní výprava bude větší o nějakých deset sportovců, ale přidělené kvóty nám určily celkový počet sportovců nižší. Těžko odhadovat, ale rádi bychom navázali na úspěchy z minulých let, to znamená přivézt medaile z atletiky, cyklistiky. Máme historicky největší výpravu lukostřelců, kde jsme také přivezli medaili z poslední paralympiády. Samozřejmě plavání a stolní tenis jsou také sporty, kde jsme medaile získávali. Byli bychom rádi, kdyby v každém z těch našich šesti sportů, tedy také v boccie, se něco povedlo. Může se přihodit cokoliv, byli bychom rádi, kdyby bylo třeba nějakých deset cenných kovů, ale je těžké to předpovídat.

Vy jste říkal, že kvůli kvótám je výprava menší, než jste čekali. Přišla výprava kvůli kvótám i o někoho, od koho by se dal čekat útok na stupně vítězů?

RS: Díky tomu, že ještě není hotová jmenná nominace, tak to nelze říci. Těžko spekulovat, jestli byly špatně nastavené limity v některých sportech. Třeba v atletice ten tzv. A limit splnilo do současné chvíle 25 atletů, kvóta pro naši republiku je ale 15 sportovců. Takže ani atleti, kteří mají splněný A limit, nemají jistotu, že se do Londýna podívají. Dříve to většinou bylo tak, že kdo měl tento A limit, tak se do kvóty vešel. Já doufám, že tou finální nominací projdou sportovci, kteří jsou na tom aktuálně opravdu nejlépe.

 

Právě se děje

Další zprávy