Paralympiáda se profesionalizuje. Musíme zabrat, říkají Češi

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
12. 9. 2012 15:40
Největší státy pumpují do paralympionismu mnohem větší částky než například před předchozími Hrami v Pekingu.
Cyklista Jiří Ježek věří, že za čtyři roky budou mít čeští paralympionici lepší podmínky
Cyklista Jiří Ježek věří, že za čtyři roky budou mít čeští paralympionici lepší podmínky | Foto: Martin Malý

Praha - Velká spousta nových světových, evropských i osobních rekordů - to byly paralympijské hry v Londýně.

Podle vedoucího české výpravy na Hrách Romana Sudy je to tím, že se paralympijské sporty profesionalizují a že do nich největší státy pumpují mnohem větší částky než například před předchozími Hrami v Pekingu.

"Vzniká tu obrovská propast mezi šesticí největších a nejbohatších států, které do paralympijských sportů pumpují podobné prostředky jako do těch olympijských, a zbytkem světa," řekl Suda na tiskové konferenci české paralympijské výpravy po Hrách v Londýně.

"Za poslední čtyři roky postihla naše sporty neskutečná profesionalizace. Před nás to do nového paralympijského cyklu staví velký úkol. Musíme zabrat, abychom těmto velkým státům mohli konkurovat," dodal Suda.

Ježek: Musíme fungovat jako ČOV

Přitom se mohlo stát, že česká výprava vůbec do Londýna neodjela. Mohou za to spory uvnitř českého hnutí. Nakonec se je však podařilo zažehnat i díky Jiřímu Ježkovi, vůbec nejúspěšnějšímu českému paralympikovi.

"Stálo mě to zbytečně moc energie, ale snažím se pomáhat. Pokud moje zkušenosti bude někdo považovat za přínosné, budu se tomu věnovat klidně i dál. Příkladem je pro mě český olympijský tým. Tak by to mělo fungovat i u nás," přiznal brzy osmatřicetiletý cyklista.

V Londýně získal jako jediný z české výpravy paralympijské zlato (v časovce), navíc přidal i stříbrnou medaili (ve stíhacím závodě na 4 km), díky čemuž se s 11 cennými kovy stal nejlepším paralympijským cyklistou historie.

"Nebudu zastírat, že kdybych v Londýně nezískal medaili, vážně bych přemýšlel o konci kariéry. Už jsem měl pocit, že stárnu. Ale tohle mě nakoplo po psychické stránce, mám motivaci a fyzicky se cítím dobře. Zkusím vydržet do Ria," prozradil svůj největší motivaci pokračovat v kariéře.

"Chci vydržet do Ria jako příklad"

Cyklista s podkolenní amputací, jehož stejně jako zlatého medailistu z olympijských her v Londýně připravuje trenér Viktor Zapletal, závodí už od paralympiády v Sydney 2000 a na kontě má šest zlatých, čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Do Ria de Janeira však nechce jet jen kvůli tomu, aby rozšířil svou sbírku. Chce svým přístupem motivovat ostatní české paralympioniky.

"Náš sport má i jiné poslání než získávat medaile. Když vyhrávám a jsem v pozornosti, můžu pomoci motivovat ostatní. Je to lepší než zpětně vyprávět, kde jsem všude byl a co jsem viděl," přiznal Ježek.

"Za čtyři roky mi ještě nebude tak strašně moc. Začínal jsem se sportem později, budu ve věku, kdy se dá paralympiáda klidně ještě vyhrát."

"Když to budu cítit, že můžu bojovat o medaili, tak tam rád pojedu. A pokud uvidím, že nemám šanci bojovat o medaili, tak aktivní sport opustím. Nebudu chtít jezdit kolem 15. místa," dodal.

 

Právě se děje

před 29 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy