Parasportovec se tady neuživí, peníze spolknou svazy, říká hendikepovaný lyžař

Sport Sport
28. 6. 2020 9:30
Jsou země, kde se parasportovci mohou živit výhradně sportem, ale Česká republika mezi ně nepatří. A na výsledcích je to vidět. "Parasport je tady rozdělen do příliš mnoha subjektů a institucí. Na sportovce pak zbude jen minimum peněz." říká v rozhovoru Patrik Hetmer, zrakově handicapovaný lyžař, bronzový medailista v obřím slalomu na MS 2015 a účastník dvou paralympijských her.
Patrik Hetmer na nedávném Run Tour.
Patrik Hetmer na nedávném Run Tour. | Foto: Toyota ČR

"Pět nebo šest svazů pro hendikepované mi přijde opravdu zbytečné, nevím, proč by sportovci neměli být sdruženi pod jednou centrální organizací," dodává Hetmer, který se živí jako učitel na základní škole v Ostravě.

Jak se u vás projevuje zrakové postižení? Kolik toho vlastně při lyžování vidíte?

Moje zrakové postižení je zúžené zorné pole na čtyři stupně v obou očích, mám takové trubicovité vidění. Při lyžování vidím většinou půlku svého traséra. Dívám se mu na nohy, abych viděl, jak s nimi pracuje a reagoval na to. Dorozumíváme se pomocí interkomu. Trasér mi pomocí něj říká, co se na trati děje a jaké jsou změny rytmu.

Jak je lyžování při zrakovém hendikepu nebezpečné? 

Záleží, jak se to kdo naučí, ale pokud má člověk dobrého traséra, na kterého je zvyklý a stoprocentně mu důvěřuje a ovládá techniku, tak si myslím, že je to relativně bezpečné. Zranění při lyžování přichází u handicapovaných sportovců stejně jako těch zdravých.

Máte někdy strach, když stojíte na prudkém kopci a máte vyrazit na sjezd?

Strach ne, ale respekt ano. Zvlášť z rychlosti. Snažím se s tím pracovat a je to hodně o zvyku. Čím víc trénuji rychlostí disciplíny a dostávám se ze své komfortní zóny, tím je to pro mě pak v závodě jednodušší.

Co vás na lyžování nejvíce baví?

Jednoznačně atmosféra závodů a taky to, že se díky lyžování dostanu do různých koutů světa. Taky parta lidí, kterou tam máme. Ať už trenér, trasér nebo můj táta, který nám se vším pomáhá. Baví nás to a užíváme si to.

Před dvěma lety vám lékaři objevili cystu na slezině. Jak jste na tom dnes zdravotně?

Dnes naštěstí dobře. Před dvěma lety mi lékaři museli slezinu odoperovat, byl to docela složitý zákrok, ale nemám žádné následky. Jediné, co si musím víc hlídat je životospráva. A další nevýhodou je snížená imunita, ale zatím to opravdu nijak nepociťuju.

Jako většina českých paralympioniků nejste profesionál. Chodíte tedy i do práce? Co děláte?

Paralympijský běžec Patrik Hetmer
Paralympijský běžec Patrik Hetmer | Foto: Toyota ČR

Ano. Jako většina českých paralympioniků musím chodit do práce. Bohužel v našich podmínkách není možné živit se jako parasportovec jen sportem. Učím na základní škole Emila Zátopka ve Zlíně.

Jaké jsou v Česku podle vás podmínky v paralympijském sportu? 

Řekl bych, že se pomalu, ale jistě zlepšují. Nebo bych tomu alespoň rád věřil. Nemůžeme se rovnat se zeměmi, kde do parasportu investují stejné peníze jako do toho klasického. U nás se jedná stále o amatérskou či poloprofesionální úroveň, co se podmínek týče.

Proč jsou zahraniční soupeři často profesionálové a v Česku tomu tak není?

V některých zemích mají parasportovci takové programy, že se mohou živit výhradně sportem. Pobírají plat a mohou se naplno věnovat přípravě. To je zásadní rozdíl mezi námi a právě těmito zeměmi. A odráží se to logicky i na výsledcích.

V čem je podle vás v Česku problém a co byste navrhoval změnit?

V Česku je parasport rozdělen do příliš mnoho subjektů a institucí. Než se peníze, které by měly být investovány do sportovců, dostanou k nim, zbyde jich minimum. Pět nebo šest svazů pro hendikepované mi přijde opravdu zbytečné, nevím, proč by sportovci neměli být sdruženi pod jednou centrální organizací.

Jaký je váš vztah k běhání? Běháte v tréninku často?

Vztah k běhání mám velice kladný, a to i proto, že když neběhám tak tloustnu. Nevadí mi ani dlouhé tratě. Rád běhám v přírodě za jakéhokoli počasí. Nejsem vyznavačem běhání na oválu. Delší výběhy do přírody na čerstvém vzduchu jsou ideální.

Jak se vám běžel letošní Run Tour a jak jste se na něj připravoval?

Na Run Tour jsem se nijak zvlášť nepřipravoval. Mám rád závody a jejich atmosféru, to mě vždycky nakopne. Jinak se připravuju tak, že prostě a jednoduše běhám.

Spousta lidí se učí lyžovat v pozdějším věku a přirozeně z toho mají strach. Co byste jim poradil?

Základ je najít si dobrého instruktora, který se vám bude intenzivně věnovat a naučí vás od začátku správnou techniku. Pokud je člověk samouk, pohyb se nenaučí správně a pak se to hůř odbourává. Stačí pár hodin s kvalitním instruktorem. To je podle mě ta nejlepší investice.

Video: Patrik Hetmer | Video: Toyota ČR
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy