Pančochová: Do Soči si jedu pro medaili, ne na mejdan

ČTK ČTK
23. 12. 2013 10:24
Snowboardistka Šárka Pančochová nedělní výhrou ve slopestylu Světového poháru v Copper Mountains potvrdila, že by měla na olympijských hrách v Soči patřit k českým medailovým nadějím.
Šárka Pančochová, česká naděje pro Soči.
Šárka Pančochová, česká naděje pro Soči. | Foto: CPA

Copper Mountains - Snowboardistka Šárka Pančochová nedělní výhrou ve slopestylu Světového poháru v Copper Mountains potvrdila, že by měla na olympijských hrách v Soči patřit k českým medailovým nadějím.

"Kdyby se mi podařilo skončit na olympiádě na bedně, tak by to bylo úplně nejlepší. Je ale spousta faktorů, které to můžou ovlivnit," uvedla Pančochová z Colorada, kde v neděli premiérově vyhrála pohárový závod ve slopestylu.

Ve Vancouveru zaplatila nováčkovskou daň

"O medaili samozřejmě budu bojovat, ale základem úspěchu je být v klidu a odjet svoji jízdu. Rozhodně tam nepojedu kvůli mejdanu," uvedla. Pančochová startovala poprvé na olympiádě ve Vancouveru 2010, a to v U-rampě. Před cestou do Kanady tehdy vyhrála závod SP a na olympiádě skončila čtrnáctá.

"Bohužel jsem neodjela žádnou jízdu čistě, tak makám na tom, aby se to už neopakovalo," uvedla Pančochová, které se od té doby stala hvězdou slopestylu. Ten bude mít v Soči olympijskou premiéru a třiadvacetiletá Češka bude jednou z horkých favoritek.

V disciplíně plné triků při skocích, sjíždění zábradlí a různých překážek už byla vicemistryní světa v La Molině 2011, v minulé zimě jako první Češka vyhrála seriál World Snowboard Tour a byla druhá na X-Games. "Loňské úspěchy jsou výsledkem dlouhodobé práce a tréninku. Mám radost, že mi funguje spolupráce s trenéry Martinem Černíkem a Jožinem Toufarem," uvedla.

Priorita Pančochové? Slopestyle

Do Soči je kvalifikovaná ve slopestylu i v U-rampě. Kombinovat obě disciplíny je náročné a navíc kvůli zranění rampu v poslední době moc netrénovala. "Budu jí dávat víc času v lednu, ale slopestyle je pro mě priorita," řekla Pančochová.

Olympijské hry bere jako ohromnou akci. "Kterou sleduje spousta lidí. Je to šance přiblížit snowboarding lidem, kteří nemají ponětí, o co se jedná," řekla Pančochová. Těší se i na setkání se sportovci, které by jinak neviděla.

Směrem k hrám pod pěti kruhy má Pančochová i kritická slova. "Bohužel jsem trochu zklamaná, že se kvůli olympiádě často zničí životní prostředí, čehož je Soči krásným příkladem. Navíc se za to utratí nemožný balík peněz, což mi přijde v dnešní době jako nehorázné plýtvání, které tak trochu postrádá smysl," řekla.

Vztahy se mezi snowboardisty nezměnily

Většina sportů zařazených do programu olympijských her se postupně změnila. Zvýšila se výrazně konkurence a vzájemná rivalita. Slopestyle je podle Pančochové pořád stejný. "Jenom je teď trochu panika, protože se všichni snaží kvalifikovat. Ale pořád se podporujeme a pomáháme si na kopci," uvedla snowboardistka.

Letní přípravu Pančochové narušilo zranění. Na začátku zimy je ale v pořádku. "Cítím se stoprocentně," ujistila a o své tělo se pečlivě stará. "Po ježdění se o to snažím, cvičím v posilce, dělám strečink a jógu, což mi hodně pomáhá," řekla.

Před sezonou trénovala nové triky. Dokonce kvůli tomu trávila čas v japonském tréninkovém centru Saitama Quest, v kterém skákala do obřích polštářů. Snaží se co nejvíce posunout náročnost své jízdy, aby mohla pomýšlet na výhry.

Hokejisté dávají jména holím, Pančochová prknu

"Ještě se mi nepodařilo zařadit Backside 900 do jízdy kvůli podmínkám. Mám ale nové triky na switch, které už jsem vyzkoušela. Ještě bych chtěla trénovat na velkých skocích před olympiádou a najet si všechno na sto procent," plánovala. Světový pohár v Copper Mountains ale ukázal, že i stávající prvky mohou stačit.

Svahy zdolává na prkně Flow Snowboards. Má model Jewel dlouhý 146 centimetrů. "Tím, že často měním snowboardy, tak je ani nestíhám pojmenovat. Ale většinou mu říkám Míláček, aby jsme si vybudovali dobrý vztah," prozradila. Trénovat bude Pančochová nadále v Coloradu. V lednu pojede další Světový pohár v kanadském Stonehamu, pak absolvuje prestižní X-Games.

"Potom letím na dny dny do Česka a hned do Soči," dodala Pančochová. Už také ví, co bude po olympiádě. "Přijedu pozdravit fanoušky v Olympijském parku v Praze na Letné a pak vyrazím někam za prašanem," řekla Pančochová.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy