Ožehavé otázky v Miami: Je Plíšková nejlepší Češkou? Vyhraje Šafářová první duel?

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 3. 2016 11:01
Jejich výkony jsou jako na houpačce. A nikdo si nemůže být tak úplně jistý, co předvedou na dalším turnaji. Nejlepší české tenistky se přesunuly společně s celým cirkusem WTA z Kalifornie na Floridu.
Karolína Plíšková.
Karolína Plíšková. | Foto: Milan Kammermayer

Praha/Miami - Jejich výkony jsou jako na houpačce. A nikdo si nemůže být tak úplně jistý, co předvedou na dalším turnaji. Nejlepší české tenistky se přesunuly společně s celým cirkusem WTA z Kalifornie na Floridu. Po prestižním podniku v Indian Wells je tady další veledůležitý turnaj. Areál v Key Biscane ožívá, je tu tradiční Miami Open. 

Pozornost českých fanoušků směřuje zejména k elitní trojici hráček, v Miami se představí Petra Kvitová, Karolína Plíšková i Lucie Šafářová. A u každé z nich je třeba klást si ožehavé otázky. Sezona všech tří tenistek totiž začala takřka tragicky.

Zatímco dvě hráčky, Plíšková a Kvitová, největší krizi překonaly právě před týdnem v kalifornské poušti, u Šafářové, která se jen velmi pomalu sbírá z pauzy způsobené táhlými zdravotními problémy, stále trvá.

Pozornost se upíná na Plíškovou

Potvrdí Karolína Plíšková semifinále z Indian Wells? Rodačka z Loun vůbec poprvé v kariéře došla mezi čtyři nejlepší tenistky turnaje série Premier Mandatory a ustanovila sama sebe jako momentálně nejlepší českou hráčku. Společně s Bárou Strýcovou, jež v Kalifornii rovněž startuje.

Plíšková na předchozím podniku excelovala a v semifinále dokázala sebrat set jinak suverénní Bělorusce Viktorii Azarenkové, a to dokonce poměrem 6:1. Nakonec padla, už jen samotný výkon proti budoucí vítězce podniku, která ve finále přejela i Serenu Williamsovou, byl velkým příslibem.

Na Plíškovou se po zpackaném úvodu roku znovu upírá pozornost celého tenisového světa. Oficiální server WTA ji dokonce zařadil mezi deset záležitostí, které bude v Miami sledovat nejpozorněji.

Plíšková obhajuje čtvrtfinále

"Pravoruká polovina dvojčat Plíškových selhala v Dubaji a Dauhá, pak se ale vrátila na svou tréninkovou základnu v Monaku, odpočinula si a vrátila se velmi čerstvá," zazněla na webu chvála na adresu čtyřiadvacetileté hráčky.

Plíšková oslavila v pondělí narozeniny a ráda by v Miami navázala na skvělé představení z Kalifornie. Všechny tři nejlepší Češky mají v prvním kole volný los, v tom dalším se Karolína utká s vítězkou zápasu mezi Maďarkou Babosovou a domácí kvalifikantkou Tatishviliovou.

Ve třetím kole by mohla narazit na vítězku turnaje v Dubaji Italku Saru Erraniovou. V případném osmifinále pak na trápící se vítězku Australian Open Němku Angelique Kerberovou. Tu ale může už ve druhém kole zastavit Strýcová.

Zbývá dodat, že Plíšková v Miami obhajuje loňské čtvrtfinále, tedy poměrně slušnou porci bodů. V minulém týdnu zastavila žebříčkový propad a z devatenáctého místa se vrátila na čtrnáctou příčku.

Dokáže Kvitová zlepšit výkony?

Petra Kvitová došla sice před týdnem v Indian Wells do čtvrtfinále a poprvé v sezoně zvládla tři zápasy v řadě, herně ale rozhodně nepřesvědčila. S hráčkami nepatřícími do elitní světové padesátky - Koviničovou, Larssonovou a Gibbsovou - musela bojovat přes tři sety a vždy rozhodnout až v samotné koncovce třetího dějství. 

Dvojnásobná wimbledonská šampionka, která i do Miami odcestovala bez trenéra, ovšem ukázala úžasnou bojovnost. Tou velmi kvalitně zamaskovala evidentní herní nepohodu. Na dalším turnaji už by jistě chtěla nasbírat i snadnější výhry a bude velmi zajímavé sledovat, zda se jí to podaří.

Loni Kvitová v Miami nestartovala, oba velké americké turnaje vynechávala kvůli únavě. V roce 2014 došla do čtvrtfinále, které je také jejím zdejším maximem. Světová sedmička se ve druhém kole utká s vítězkou zápasu mezi Američankou Falconiovou a velezkušenou Italkou Schiavoneovou, která prošla z kvalifikace.

Šafářová má třetí pokus

Třetí pokus o vůbec první vítězství sezony čeká na Lucii Šafářovou. Finalistka loňského French Open se v polovině února vrátila na kurty po půlroční pauze zaviněné zdlouhavou nemocí. A zatím se hledá.

Devětadvacetiletá levačka nezvládla úvodní duely v Dauhá a Indian Wells, napotřetí už by tuto nelichotivou bilanci ráda přerušila a nasbírala více zápasů kvůli zoufale chybějící herní praxi. V žebříčku se Šafářová mezitím propadla na patnácté místo, v Miami ale neobhajuje žádné body, loni totiž hned ve svém prvním duelu vypadla se Švédkou Larssonovou.

Na floridském podniku se Šafářové dlouhodobě nedaří, v deseti předchozích letech ani jednou nepřešla přes třetí kolo. Letošní snahu o průlom zahájí proti lepší z dvojice Belgičanka Wickmayerová - Italka Knappová.

Kristýna Plíšková prošla kvalifikací

Z českých tenistek se na turnaji dále představuje již zmiňovaná Strýcová, která si včera v prvním kole snadno poradila s Němkou Friedsamovou a teď vzhlíží k souboji s Kerberovou. Lucii Hradeckou čeká v prvním kole zajímavá bitva s Kanaďankou Bouchardovou.

Denisa Allertová už vypadla, v úvodním klání jí vystavila stopku Černohorka Koviničová. Do boje půjdou ještě Petra Cetkovská, jež vyzve Britku Watsonovou, Lucie Hradecká a také úspěšná kvalifikantka Kristýna Plíšková, tu v prvním kole čeká zápas proti Španělce Badosaové.

 

Právě se děje

Další zprávy