Ovládne Serena i přes sexistické urážky popáté Masters?

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
20. 10. 2014 11:00
Místo úvodních zápasů se po celý víkend probírala slova prezidenta Ruské tenisové federace Šamila Tarpiščeva, který označil Serenu a Venus Williamsovou za bratry Williamsovy.
Potvrdí Serena Williamsová svou roli jasné favoritky na třetí triumf v řadě na Turnaji mistryň? | Foto: Reuters

Singapur - V pondělí odstartuje při své premiéře v Singapuru tenisový Turnaj mistryň, místo úvodních zápasů se ale po celý víkend probírala slova prezidenta Ruské tenisové federace Šamila Tarpiščeva, který tento týden v jedné televizní talk show označil Serenu a Venus Williamsovou za bratry Williamsovy.

Aktuální světová jednička a mladší ze sester Serena, která bude v Singapuru útočit na pátý triumf ze závěrečného turnaje sezony, poznamenala, že někdejší dlouholetý kapitán ruského fedcupového a daviscupového týmu je rasista, a jeho výrok byl podle ní nevhodný a sexistický.

"WTA a USTA (americká tenisová asociace) naštěstí odvedly skvělou práci, když daly jasně najevo, že v této době, v roce 2014, je nepřijatelné, aby někdo s jeho vlivem dělal takovéhle neurvalé poznámky," řekla Willamsová v neděli novinářům před svým prvním zápasem turnaje se Srbkou Anou Ivanovičovou.

Šarapovová: Zbytečná poznámka

Dvaatřicetileté vítězky nedávného US Open se zastala i největší rivalka a druhá žena žebříčku WTA Maria Šarapovová, která nemá se šéfem svého "vlastního" svazu a členem Mezinárodního olympijského výboru příliš dobré vztahy.

"Myslím, že ta poznámka byla velice neuctivá a zbytečná a jsem ráda, že se proti nim spousta lidí ozvala. Včetně WTA. Bylo to naprosto nemístné, zvlášť vzhledem k jeho postavení a zodpovědnosti, kterou má nejen v našem sportu, ale i jako člen olympijského výboru," přiznala Ruska, která se utká ve skupině mimo jiné s Petrou Kvitovou.

Sám Tarpiščev se v sobotu za svá slova omluvil, dodal však, že byla vytržena z kontextu. "Nechtěl jsem svými slovy urazit žádného sportovce. Serenu i Venus považuji za skvělé sportovkyně, zosobňují sílu a vytrvalost," uvedl šéf ruského svazu, který i přes omluvu neunikl tvrdému postihu ze strany vedení WTA.

"Vyhrát potřetí v řadě bude náročné"

Ženská tenisová asociace jej za jeho slova potrestala pokutou 25 tisíc dolarů a udělila mu roční zákaz působení v jakékoliv funkci na turnajích WTA. Musí se navíc oběma sestrám osobně omluvit a i ostatním tenistkám a fanouškům se podle šéfky WTA Stacey Allasterové musí omluvit veřejně.

Williamsová, která bude po triumfech v letech 2001, 2009, 2012 a 2013 útočit na třetí triumf z Turnaje mistryň v řadě, na nedělní tiskové konferenci přiznala, že ji sice Tarpiščevova slova ponížila, na úvodní duel Červené skupiny proti Ivanovičové (pondělí 13:30 SELČ) však bude podle svých slov plně soustředěna.

"Vím, že jsem už Anu sedmkrát porazila, ale na Turnaji mistryň je každý zápas velmi těžký," podotkla ke vzájemné bilanci obou tenistek (7:1). "Ráda bych turnaj vyhrála potřetí v řadě, zvlášť když se tu hraje vůbec poprvé, ale bude to velmi náročné," doplnila Williamsová, která má se všemi sedmi tenistkami na turnaji pozitivní bilanci.

Serena versus soupeřky 49:4

Celkově má proti všem účastnicím skvostnou bilanci 49 výher a pouhých čtyř proher, když hned šestnáctkrát porazila svou největší soupeřku v boji o letošní triumf na turnaji Šarapovovou.

Ta naopak Američanku porazila "pouze" dvakrát, z účastnic turnaje v Singapuru ji pak vedle Rusky a Srbky Ivanovičové dokázala porazit už jen Dánka Caroline Wozniacká.

Po zápase Williamsové s Ivanovičovou se proti sobě postaví zbylé dvě členky Červené skupiny Rumunka Simona Halepová a Kanaďanka Eugenie Bouchardová, pro něž obě to bude premiéra na turnaji.

Zlomí Kvitová špatnou bilanci?

Vedle Williamsové dokázaly v minulosti vyhrát turnaj už jen další dvě nejvýše nasazené hráčky. Světová dvojka Šarapovová jej vyhrála v roce 2004, když tehdy ve finále porazila právě Američanku, a v roce 2011 turnaj v Istanbulu ovládla Petra Kvitová, jež tehdy za celý týden ztratila jediný set.

Světová trojka by napodobila stejný kousek, který se jí povedl před třemi lety. Po triumfu na Wimbledonu ovládnout i Turnaj mistryň a poté se se svými spoluhráčkami radovat z vítězství ve finále Fed Cupu.

"Bylo by fantastické zakončit rok stejně jako před třemi lety. Letos to bude ale mnohem těžší, protože Serena s Mariou hrají v současnosti velmi dobře," uvedla čtyřiadvacetiletá česká tenistka před odjezdem do Singapuru. S Williamsovou navíc prohrála všech pět vzájemných duelů a Šarapovové podlehla v posledních pěti kláních.

Na úvod čeká Petru oblíbená Aga

I proto si Kvitová za hlavní cíl dává postup ze skupiny, v níž se vedle Šarapovové utká s Wozniackou a v úterý vstoupí do turnaje s Polkou Agnieszkou Radwaňskou (5:1), s níž se střetla na závěrečném turnaji i v letech 2011 a 2012. Zatímco před třemi lety suverénně vyhrála, předloni byla úspěšnější Polka.

Pro Kvitovou, která se vedle triumfu v roce 2011 dostala loni do semifinále, kde nestačila na Číňanku Li Na, bude stejně jako pro její soupeřky premiéra turnaje v Singapuru prubířským kamenem. Ve městě totiž v těchto dnech panuje veliká vlhkost.

"Je tu pěkná prádelna David (Kotyza, trenér Kvitové) mi říkal, že se tady musí hrát vevnitř, protože venku je moc vlhko. Až po příletu jsem pochopila, že pod širým nebem by to nebylo dvakrát příjemné. Navíc jsou tu často přeháňky, zápasy by se musely přerušovat," řekla Kvitová v neděli Radiožurnálu.

Na turnaji však nebude jedinou českou zástupkyní. Ve čtyřhře bude usilovat o titul spolu se svou kolegyní Katarinou Srebotnikovou ze Slovinska Květa Peschkeová