Oštěpaře Veselého dělilo 19 centimetrů od bronzu z MS

ČTK ČTK
3. 9. 2011 14:03
Usain Bolt si spravil chuť na dvoustovce
Thorkildsen bral jen stříbro.
Thorkildsen bral jen stříbro. | Foto: Reuters

Tegu - Oštěpař Vítězslav Veselý skončil ve finále mistrovství světa v Tegu výkonem 84,11 metru čtvrtý, od bronzového Kubánce Guillerma Martíneze ho dělilo 19 centimetrů. Zvítězil Němec Matthias De Zordo, který hodil prvním pokusem 86,27 a o půldruhého metru porazil dvojnásobného olympijského vítěze a obhájce titulu Andrease Thorkildsena z Norska.

Veselý se na 84,11 zlepšil v třetí sérii, v tu chvíli to znamenalo průběžné třetí místo. Hned v následujících pokusech ale jeho i Martíneze přehodil Thorkildsen.

Štafeta čtvrtkařek ve složení Denisa Rosolová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová obsadila ve finále sedmé místo, když porazila nigerijské kvarteto. S přehledem zvítězily Američanky před Jamajkou a Ruskem.

Čtěte také:

Špotáková: I přes to stříbro jsem maximálně spokojena
Finále snů. Špotáková je stříbrná, dál hodila jen Ruska

Jamajský sprinter Usain Bolt jasně vyhrál běh na 200 metrů čtvrtým nejlepším časem historie 19,40 sekundy. Po diskvalifikaci ve finále stovky získal na šampionátu v Koreji první zlato, další šanci bude mít v nedělní štafetě na 4x100 metrů.

Foto: Reuters

Za Boltem i další tři sprinteři pokořili hranici 20 sekund. Druhý byl se ztrátou tří desetin Američan Walter Dix, v Tegu stříbrný rovněž na stovce, třetí Francouz Christophe Lemaitre útočil na 32 let starý evropský rekord Itala Pietra Menney. K tomu mu nakonec chybělo osm setin, finále běžel za 19,80 a vytvořil francouzský rekord. Osobní si vylepšil o plných 36 setin.

Ani jubilejní stý výkon v kariéře přes dva metry nevynesl chorvatské výškařce Blance Vlašičové třetí světový titul za sebou. Po letošním celoročním trápení skočila ve finále 203 centimetrů, ale Ruska Anna Čičerovová to na rozdíl od ní zvládla hned na první pokus. Patnáctistovku vyhrál Keňan Asbel Kiprop.

Lucie Škrobáková nepostoupila do finále závodu na 100 metrů překážek. Ve svém semifinále česká rekordmanka doběhla do cíle v čase 12,98 sekundy na sedmém místě, celkově skončila šestnáctá.

Lucie Škrobáková
Lucie Škrobáková | Foto: Reuters

"Dneska se to nepovedlo, a to jsem se cítila ještě lépe než včera. Byla jsem blízko u každé překážky, asi se na tom podepsal vítr do zad. Jsem zklamaná, zvlášť když se nepostupovalo kdovíjakým časem. Ale aspoň mi vyšel rozběh v druhém času kariéry," prohlásila česká reprezentantka.

K postupu potřebovala Škrobáková o 14 setin lepší výkon. Ve finále dominovala Australanka Sally Pearsonová časem 12,28 sekundy, nejrychlejším od roku 1992. V historických tabulkách jsou před ní jen tři překážkářky, za světovým rekordem Bulharky Jordanky Donkovové zaostala nová mistryně světa o sedm setin.

Sergej Bakulin vyhrál chodecký závod na 50 kilometrů v čase 3:41:24. Triumf ruských závodníků dovršil na druhém místě Denis Nižegorodov, který přišel do cíle 1:21 minuty za vítězem. Třetí místo obsadil Australan Jared Tallent (3:43:36).

Čtyřiadvacetiletý Bakulin se do vedení dostal zhruba na 32. kilometru, kde se vzdálil do té doby vedoucímu Nathanu Deakesovi z Austrálie. Obhájce titulu Sergej Kirďapkin z Ruska závod nedokončil.

 

Právě se děje

Další zprávy