Špotáková, Vadlejch i Staněk vyhráli v Kladně dobrými výkony

Nervózní Špotáková, vytrestaný Maslák a diváci v parku. Tak začala atletická sezona
Atletická sezona začala kvůli pandemii nového typu koronaviru opožděně. V Česku ji odstartoval pondělní mítink v Kladně.
Zřejmě největší hvězdou akce byla oštěpařka Barbora Špotáková.
Z prvního startu po osmi měsících byla hodně nervózní.
Na kladenském Sletišti ji vyhecoval souboj s Nikolou Ogrodníkovou (na snímku), kterou výkonem 63,69 metru porazila o 77 centimetrů.
Foto: Milan Kammermayer
ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2020 19:25
Oštěpaři Barbora Špotáková a Jakub Vadlejch i koulař Tomáš Staněk vstoupili do opožděné atletické sezony výhrami na mítinku v Kladně, kde splnili roli hlavních hvězd.

Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková hodila 63,69 metru a porazila o 77 centimetrů Nikolu Ogrodníkovou. Vadlejch zvítězil na hlavní akci projektu Spolu na startu hodem dlouhým 84,31 metru. Staněk předvedl rovněž solidní výkon 21,13 m.

Vadlejch závodil poprvé od loňského mistrovství světa a hned prvním pokusem se zařadil na třetí místo zatím chudých letošních světových tabulek. Další hody byly kratší a Vadlejch je úmyslně přešlapoval. "Chtěl jsem hodit daleko a riskoval jsem," poznamenal vicemistr světa z roku 2017. Druhý skončil Petr Frydrych, který hodil 78,18 a zaostal o více než metr za svým letošním maximem z Plzně.

Stejně dlouhou závodní pauzu měla Špotáková, která svedla souboj kolem hranice 63 metrů s úřadující vicemistryní Evropy Nikolou Ogrodníkovou (62,92). Světová rekordmanka s velkou rezervou splnila avizovaný cíl přehodit na rozdíl od MS 60 metrů.

"To jsem si řekla tak trochu opatrně, abych si nekladla velké cíle, které nesplním. A opravdu jsem tušila, že to splním levou zadní. První hod jsem bohužel vůbec netrefila, ale pak jsem předvedla slušný výkon. I když při rozcvičování mi to šlo líp. Ale rozhodně spokojenost," řekla Špotáková.

S výkonem byla spokojená i Ogrodníková, kterou nedávno trápily vysoké horečky. Lékaři ji ujistili, že je způsobila jen viróza, nikoliv nemoc covid-19. "Je to dobrý výkon. Akorát jsem chtěla vyhrát," řekla.

Český rekordman Staněk si vedl podobně jako na halovém mistrovství republiky v Ostravě, kde vrhl 21,18. Ale spokojený nebyl. "Byl jsem nahecovaný, že chci hodit. To se bohužel nepovedlo úplně tak, jak bych chtěl. Chyběl tomu malinko drsnější kruh. Je začátek sezony, nejsem úplně vyházený. Na začátku mi to klouzalo a vůbec jsem to nedokázal nakopnout dopředu," posteskl si.

Z tváří mítinku prohrál jen Pavel Maslák, který na třístovce doběhl třetí. Výkonem 33,10 zaostal trojnásobný halový mistr světa o 1,3 sekundy za svým osobním rekordem a porazili ho Jan Jirka (32,82) a Matěj Krsek (33,05). "Cítil jsem se strašně. S časem, co jsem běžel, jsem nemohl čekat nic jiného, než že mě někdo porazí. Potřeboval jsem, aby mě někdo vytrestal," komentoval Maslák svůj výkon.

Pod hlavičkou projektu Spolu na startu se dnes konalo 173 mítinků, do kterých se zapojilo zhruba 17.000 atletů napříč věkovými a výkonnostními kategoriemi.

Atletický mítink v Kladně:

Muži:

100 yardů (vítr +1,2 m/s): 1. Záleský (Dukla Praha) 9,59.

300 m: 1. Jirka (Olymp Praha) 32,82, 2. Krsek (Kladno) 33,05, 3. Maslák (Dukla Praha) 33,10.

Koule: 1. Staněk 21,13, 2. Novák (oba Dukla Praha) 18,56, 3. Prášil (Kladno) 17,94.

Oštěp: 1. Vadlejch 84,31, 2. Frydrych (oba Dukla Praha) 78,18, 3. Michalec (SR) 72,10.

Ženy:

300 m: 1. Vondrová (USK Praha) 37,22.

1000 m: 1. Mezuliáníková 2:44,54, 2. Mäki (obě Olymp Praha) 2:45,49.

Oštěp: 1. Špotáková 63,69, 2. Ogrodníková (obě Dukla Praha) 62,92, 3. Tabačková (Poruba) 54,05.

Kolín:

Muži:

1000 m: 1. Šnejdr (Slavia Praha) 2:23,44.

Ženy:

100 m př. (-0,2 m/s): 1. Štolová (USK Praha) 13,62.

Plzeň:

Muži:

Tyč: 1. Kudlička 540, 2. Bárta (oba Dukla Praha) 520.

Disk: 1. Bárta (Olymp Praha) 62,95, 2. J. Forejt 55,54, 3. M. Forejt (oba Plzeň) 54,94.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy