Ospalý skončil v ironmanské premiéře třetí v českém rekordu

3. 11. 2013 11:31
Filip Ospalý hned při svém prvním startu v dlouhém triatlonu pokořil na Floridě hranici osmi hodin a postaral se tak o nejlepší český ironmanský výkon.
Triatlonista Filip Ospalý
Triatlonista Filip Ospalý | Foto: ČTK

Panama City Beach - Filip Ospalý hned při svém prvním startu v dlouhém triatlonu pokořil na Floridě hranici osmi hodin a postaral se tak o nejlepší český ironmanský výkon. V čase 7:58:44 obsadil sedmatřicetiletý bývalý olympionik na závodu Ironman Florida třetí místo.

Ospalý zvládl nejrychleji plaveckou část a během 180 km jízdy na kole se udržel v elitní desítce. Maraton někdejší mistr Evropy zvládl za 2:41:17 a doběhl třetí za Španělem Victorem Del Corralem (7:53:12) a Američanem Andrewem Starykowiczem (7:55:22).

Ospalý se držel rad a svého tempa

"Během celého závodu se nedělo nic mimořádného - jen jsem se držel rad, které jsem dostal. A jednou z mnoha bylo, abych si držel své tempo," řekl Ospalý serveru triatlet.cz ke svému poklesu v cyklistické části.

"Přišlo mi, že ani nebojuji se soupeři, jako že si spíš hlídám sebe - tempo, pití, výživa, a čekám, komu dojde, pokud dřív nedojde mně," dodal. O startu v nejslavnějším ironmanu na Havaji bezprostředně po debutu na dlouhých tratích nepřemýšlel.

Zatím sám nevím. Je moc brzy to hodnotit. Rozhodně jsem v cíli nejásal a nekřičel: Ironman - to je bomba! Hned musím jet další!" uvedl Ospalý, jehož vrcholem v příští sezoně má být mistrovství světa v polovičním ironmanu.

Ospalý nebyl jediný český zástupce na startu

Do sobotního závodu na Floridě byl původně přihlášen tradiční český účastník dlouhých triatlonů Petr Vabroušek, jenž dal ale přednost přípravě na cestu do Antarktidy.

Mezi ženami vyhrála v osobním rekordu 8:43:07 Nizozemka Yvonne van Vlerkenová, Češka Simona Vykoukalová (9:48:15) skončila na 163. místě.

Závod v dlouhém triatlonu Ironman Florida:

Muži: 1. Del Corral (Šp.) 7:53:12, 2. Starykowicz (USA) 7:55:22, 3. Ospalý 7:58:44, ...52. Křivánek (oba ČR) 9:07:52.

Ženy: 1. Van Vlerkenová (Niz.) 8:43:07, ...163. Vykoukalová (ČR) 9:48:15.