Osmnáctka "čistých". Pětina ruských atletů získala od mezinárodní federace povolení závodit

25. 1. 2018 11:29
Osmnáct ruských atletů získalo od mezinárodní federace IAAF pro letošní rok status neutrálních sportovců a mohou tak navzdory trvajícímu trestu pro ruský svaz závodit na mezinárodní scéně.
Anželika Sidorovová
Anželika Sidorovová | Foto: Reuters

Lausanne - Povolení už mimo jiné dostala úřadující mistryně světa ve skoku do výšky Marija Lasickeneová, stříbrný výškař z londýnského MS Danil Lysenko či tyčkařka Anželika Sidorovová, halová mistryně Evropy z roku 2015.

IAAF obdržela více než 80 žádostí, které postupně prověřuje, přednostně ale vyřídila uchazeče o start na březnovém halovém mistrovství světa v Birminghamu. Atletům, kteří měli povolení závodit už v minulém roce, stačí zjednodušená žádost o prodloužení.

Zákaz startů ruských závodníků v mezinárodních soutěžích trvá už od listopadu 2015, kdy IAAF suspendovala kvůli státem podporovanému dopingovému programu celý ruský svaz. Naposledy IAAF distanc prodloužila vloni v listopadu. Dál ale platí, že atleti, kteří prokážou, že byli delší dobu testováni mimo ruský antidopingový systém, mohou závodit jako neutrální sportovci.

před 42 minutami

Policie zadržela dvojici podezřelých kvůli střelbě na Třebíčsku

Brněnská zásahová jednotka zadržela na Žďársku dva lidi, které policie hledala kvůli dnešní střelbě na Třebíčsku. Při střelbě ani policejním zásahu nebyl nikdo zraněn. Oba jsou v policejní cele, kde budou pokračovat úkony v trestní řízení, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková.

Dvojici policie dopadla v domě nedaleko místa, kde vpodvečer našla odstavené jejich auto. Že po stříbrném Fordu Focus policie pátrá, oznámila na twitteru dnes odpoledne. Předpokládala, že v autě jely tři osoby. Žádala veřejnost o spolupráci při hledání auta. Posádku, která byla ozbrojená, se lidé neměli snažit zastavit.

"Při páchání trestné činnosti majetkového charakteru došlo dnes kolem 14:30 ke střelbě. Při té střelbě nebyl nikdo zraněn, poté pachatelé z místa střelby ujeli," řekla Čírtková ČTK po 18:00. Nejprve policie okolnosti případu neupřesnila vůbec. "Byli ozbrojeni, proto jsme vydali naléhavou výzvu s cílem co nejdřív vozidlo s podezřelými osobami zadržet," řekla Čírtková.