18. 4. 2009 20:28
Vítkovice vyhrály v rozhodujícím finále 5:4
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ostrava - Florbalisté Vítkovic porazili v rozhodujícím utkání finále extraligy Střešovice 5:4 a ukončili osmiletou vládu Tatranu v nejvyšší soutěži.

Pražané v sobotu dvakrát dohnali dvougólovou ztrátu, ale na branku Daniela Folty ze 48. minuty už neodpověděli.

Domácí vybojovali svůj čtvrtý titul v historii a zajistili si účast v závěrečném turnaji Evropského poháru, zatímco Střešovice čeká kvalifikace této soutěže.

Bezmála třítisícová návštěva vybičovala domácí v první části k velkému tlaku.

Zapomenutý Vladař sám před Kafkou v třetí minutě nemířil přesně, ale v deváté minutě musel prokázat postřeh i vítkovický Ciompa, který si poradil s nebezpečným pokusem Fridricha.

Aktivnější Vítkovice se dočkaly v jedenácté minutě, když od levého mantinelu prostřelil Kafku Tomašík. Další možnosti měli Mojžíšek a Tokoš, ale náskok zvýšil až Ťopek, který v 18. minutě pod horní tyčku dorazil Kološovo nahození.

Tatran ale nesložil zbraně. Přestože nevyužil přesilovku, za čtyři minuty druhé části manko zlikvidoval. Deutschovo nastřelení z poloviny hřiště zmizelo Ciompovi v chaosu těl a doletělo až do síťky. Rychlý brejk pak přesným švihem zakončil Fridrich.

Von der Pahlen ještě vyrovnal

Ani Vítkovice po velkém vzmachu soupeře nešly do kolen. Týmy ve vyrovnaném pokračování spálily po několika zajímavých příležitostech, až znovu domácí vedení obnovil Vladař, jenž po vyšachování hostující obrany nedal Kafkovi šanci.

Další úder zasadil hostům Hrubý, z otočky se trefil pod rukou gólmana a zvýšil na 4:2.

Pražané byli v druhé části mnohem živější a znovu zápas zdramatizovali v 37. minutě trefou Richtera. Von der Pahlem mohl v oslabení po chybě Bruse dokonce vyrovnat, ale jeho bekhendovému blafáku scházely milimetry.

Střešovičtí nemínili mistrovskou korunu vydat jen tak. Podruhé v utkání dvougólový deficit smazali v 47. minutě. Při Suchánkově vyloučení za 18 sekund ukázkově rozebrali bránící čtyřlístek a Von der Pahlen vyrovnal.

Vítkovická reakce přišla za 42 sekund: na Hrubého přihrávku z rohu si seběhl Folta, který poprvé v sérii odehrál celé utkání i s poraněnými vazy v koleni, a nechytatelně zavěsil.

Symbolicky tak rozhodl muž, který jako jediný v domácím dresu pamatuje poslední vítkovický titul z roku 2000.

Tatran v závěru kroužil kolem Ciompy v dvouminutové přesilovce, i dlouhé power play, ale vyloženou šanci si nevytvořil. V bouřlivé a ohlušující atmosféře už Vítkovice náskok ubránily.