Vítězka Velké v Anglii sahala po úspěchu, nakonec nedoběhla

Martin Cáp Martin Cáp
16. 11. 2012 16:42
Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem podala v britském Cheltenhamu dobrý výkon, na umístění to ale nestačilo
Jan Faltejsek na Orphee des Blins po vítězství ve Velké pardubické
Jan Faltejsek na Orphee des Blins po vítězství ve Velké pardubické | Foto: CPA -Eduard Erben

Cheltenham - Vítězka Velké pardubické Orphee des Blins se v pátek odpoledne málem stala prvním českým koněm po patnácti letech, který dokončil překážkový dostih v britském Cheltenhamu.

Žokej Jan Faltejsek ale nakonec desetiletou hnědku zastavil na začátku cílové roviny, když viděl, že do boje o nejlepší místa v Glenfarclas Cross Country Chase na 6236 metrů nezasáhne.

Klisna ze stáje Pegas tak nenapodobila svého předchůdce Peruána, který ve stejném dostihu finišoval v roce 1997 druhý. Přesto se dlouho zdálo, že má na dosah dobrý výsledek.

Faltejsek klisnu zpočátku vedl kolem pátého, šestého místa, a stále byl blízko špičky. Svěřenkyně polského trenéra působícího na Vysočině Grega Wroblewského sice chybovala na dvou překážkách, ale zhruba deset skoků před cílem se posunula na druhé místo.

V závěru ale bylo vidět, že Orphee des Blins v rychlém tempu tentokrát necválá s takovou chutí jako v Pardubicích a v posledním oblouku už nedokázala zachytit nástup pozdějšího vítěze a šestého z letošní Velké pardubické Uncle Juniora s žokejem Patrickem Mullinsem.

Kiks Petera Gehma

České stáje jezdí do Anglie výjimečně. Vzdálenost i tamní konkurence jsou příliš velké na to, aby takové cesty dávaly ekonomický smysl.

Naposled se Češi pokusili o úspěch v Cheltenhamu skoro na den přesně před osmi lety. Jiná vítězka Velké pardubické Registana tehdy jako favoritka 9:4 ve své životní formě sahala po vítězství, ale pak přišel neuvěřitelný kiks žokeje Petera Gehma.

Zkušený Němec si dvě překážky před cílem spletl kurs, na neznačené dráze nesprávně zahnul na jiný ovál a pohřbil tak naděje české klisny na senzační výsledek. „Je to moje velká ostuda,“ řekl po dostihu Gehm, který měl o rok později těžký pád v tréninku a od té doby je upoután na vozík.

Nejbohatší klisna roku

Neúspěch týmu kolem trenéra Čestmíra Olehly, který dnes v Cheltenhamu provázel svého kamaráda Wroblewského, nadlouho odradil další Čechy.

A to přesto, že Cheltenham má dlouhá léta s Pardubicemi výborné vztahy a dnešní dostih byl v 90. letech založen s tím, že by se ho mohli pravidelně zúčastňovat i nejlepší koně z Velké pardubické.

Plán šéfa britské dráhy Edwarda Gillespieho a jeho někdejšího pardubického kolegy Miroslava Petráně však narazil na britská specifika i realitu konce kalendářního roku.

Zatímco na ostrovech se překážková sezóna teprve rozbíhá, v Česku už před několika týdny skončila. Aby vítěz Velké pardubické mohl měsíc po triumfu cestovat za kanál La Manche, musí nejtěžší domácí dostih strávit v naprostém pořádku.

Protože české stáje celý rok všechno podřizují druhé říjnové neděli, nedá se očekávat, že by křivka formy hlavních hvězd nešla v listopadu dolů.

Tuto obavu ostatně neskrýval ani Wroblewski, který britskou expedici Orphee des Blins definitivně potvrdil až týden před startem. „Klisnu trénuji necelý rok, nemůžu proto úplně spolehlivě říci, jestli je schopná pardubický výkon v těchto podmínkách zopakovat,“ mírnil přehnaný optimismus.

Teď už desetiletou hnědku definitivně čeká zimní odpočinek, který bude více než zasloužený. Během uplynulých sedmi měsíců vyběhala svému majiteli více než 2 miliony korun – suverénně nejvíce z 1300 dostihových koní v Česku.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy