Organizátoři MS v Liberci stále dluží miliony

Václav Rojík, ČTK, Red Spo
29. 4. 2009 16:56
Neumannová: Jasně bude do června
Šampionát skončil. Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová si "plácla" s primátorem hostitelského města Jiřím Kittnerem.
Šampionát skončil. Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová si "plácla" s primátorem hostitelského města Jiřím Kittnerem. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Organizační výbor mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci dluží stále miliony korun firmám a podnikatelům, kteří jim poskytovali služby.

Podle prezidentky MS Kateřiny Neumannové pořadatelům chybějí peníze i proto, že nedostali miliony korun od televizních a rozhlasových společností.

"Peníze nám dluží i německé televize. Čekáme také na poslední splátku od Mezinárodní lyžařské federace (FIS) ve výši 2,35 milionu švýcarských franků (zhruba 42 milionů korun). Ústně jsme ji měli od FIS slíbenou okamžitě po mistrovství světa. Nemusí ale přijít celá. Nyní se jedná ještě o 800.000 švýcarských franků (14,4 milionu korun) od FIS a od majitele marketingových a reklamních práv," dodala Neumannová.

Čtěte také:
Liberec očima Rakušanů: Drahota a gumové knedlíky
Stříbro za dvě miliardy? Krutá bilance dobrého Liberce

Kvůli nejistotě, kolik peněz vlastně obdrží pořadatelé od FIS a od majitele marketingových a reklamních práv, nedokáže Neumannová zatím ani odhadnout, jestli mistrovství světa skončí ztrátou, nebo výdělkem.

Přesná čísla až v červnu

"Ve vyúčtování zůstává stále ještě mnoho velkých neznámých. Přesná čísla budeme znát pravděpodobně až v červnu," vysvětlila.

Neumannová nevyloučila, že nějaké firmy pořadatele kvůli dluhům zažalují u soudu. "V některých splátkách jsme po termínech. Nemalé částky dlužíme spoustě podnikatelů, ale s většinou z nich jsme v kontaktu, aby věděli, kdy mohou peníze očekávat," dodala.

Šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová na pódiu s libereckým primátorem Jiřím Kittnerem.
Šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová na pódiu s libereckým primátorem Jiřím Kittnerem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pořadatelé chtějí získat peníze i za prodej majetku využívaného při mistrovství světa. Podle Neumannové byla jeho pořizovací účetní hodnota několik desítek milionů korun, tržní cena však po šampionátu klesla především u informačních technologií.

"Předpokládáme, že majetek prodáme za pět až 15 milionů korun," uvedla Neumannová.

Pořadatelé ještě nepředali městské společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ) běžecký stadion ve Vesci a skokanské můstky na Ještědu.

"V obou areálech vznikly menší škody, hlavně při pohybu těžké techniky. Na jejich vyřešení se musíme dohodnout s SAJ," podotkla Neumannová.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března. Ze státního, městského a krajského rozpočtu putovaly na šampionát více než dvě miliardy korun.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy