Opravdu konec? Boháč Mayweather čelí na závěr kariéry dopingu i "Bestii"

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
12. 9. 2015 10:44
V noci na neděli vstoupí do ringu naposledy boxerská hvězda a nejbohatší sportovec světa Floyd Mayweather Jr.
Floyd Mayweather (vlevo) a André Berto na vážení.
Floyd Mayweather (vlevo) a André Berto na vážení. | Foto: Reuters

Las Vegas – V noci na dnešek se v MGM Grand v Las Vegas opět na pár desítek minut zastaví boxerský svět. Nejbohatší sportovec světa – neporažený Američan Floyd Mayweather – vstoupí mezi šestnáct provazů proti krajanovi Andrému Bertovi. Dle vlastních slov naposledy. Dle většiny, nikoliv. Kdo bude mít pravdu?

Je to velký rozdíl. Před půl rokem o jeho souboji s Filipíncem Manny Pacquiaem mluvil celý svět. Vstupenky i hotely v Las Vegas byly vyprodány během několika desítek minut po otevření prodeje. Oba boxeři vydělali rekordní peníze, které je dostaly na vrchol žebříčku nejbohatších sportovců planety. Jejich souboj si koupilo téměř pět milionů televizních předplatitelů, celkem vydělal přes 500 milionů dolarů.

Berto je hodně podceňován. Překvapí?

Nyní? Zápas s dvaatřicetiletým Bertem oznámil necelý měsíc a půl před jeho datem. Žádné americké turné. Jen jedna tiskovka, pár fotek a poté sem tam nějaká novinka. Jinak ticho po pěšině. Vstupenky jsou o pětinu levnější, placený televizní přenos o třetinu, přesto zatím není osmnáctitisícová aréna ani zdaleka plná. Přesto, že i další dva televizní předzápasy slibují hodně zajímavou podívanou.

"Ne, neudělali jsme obchodní chybu, proč?" divil se narážkám na tyto skutečnosti Leonard Ellerbe – bývalý Floydův cutman (pomocník v rohu) a nyní ředitel jeho společnosti Mayweather Promotions. "Není důvod v tom hledat cokoliv. Jsou duely, které jsou vyprodané rychle, jsou takové, kdy se prodávají vstupenky i v den zápasu," dodal.

Jeho hvězdný svěřenec se podobnými věcmi nezabývá. Na sociálních sítích se pochlubil dalším přírůstkem do svého luxusního vozového parku a nezapomněl si rýpnout do svého protivníka, když mu na středeční tiskovce řekl, že všechna jeho vozidla (z lasvegaské garáže, další vozy má na například ve svém sídle na Floridě) mají větší hodnotu, než kolik zinkasuje Berto za jejich vzájemný souboj.

"Nepotřebuji 100 milionů dolarů, abych měl takové ženy, jako ty. I bez toho se dokážu bavit a nebýt nudný. Mě přijde naopak nudné neustále dávat okázale najevo svůj majetek a mluvit jen a pouze o penězích," kontroval trefně Berto. Jen pro doplnění: za 34. profesionální duel kariéry (zatím má bilanci 30 výher – 3 porážky) dostane na účet minimálně 4 miliony dolarů. Mayweatherův vozový park má hodnotu více jak šest milionů dolarů.

Pustili se do sebe i trenéři

Nebyla to ale jediná názorová nesourodost obou rivalů. A nejen jejich. Na tiskovce se do sebe pustili také oba trenéři – Floyd Mayweather Sr. a Virgil Hunter. Prvně jmenovaný si tradičně pustil pusu na špacír. Tentokrát ale takovým způsobem, až jej musel neméně výřečný syn krotit.

"Omlouvám se za svého otce, za oba trenéry. Není to o nich, ale o nás. My máme bojovat. A v ringu. Díky Leonardovi, že on se chová noblesně tak, jak se má," pronesl bijec přezdívaný „Money“.

Ten musí v týdnu před zápasem řešit jednu velkou nepříjemnost. Po květnovém souboji s Pacquiaem se dostal do problémů kvůli utajenému zranění pravého ramene právě Filipínec. A Mayweather jej rozhodně ve svých prohlášeních nešetřil, v jeho slovech totiž viděl hledání výmluv pro porážku.

Ostatně Mayweather Promotions byla následně jedna z prvních, která podala na Pacquiaa a jeho promotéra žalobu pro ušlý zisk. Tu následně stáhla, ne tak některé další firmy a fanoušci. V těchto dnech se řeší, zda se všechny žaloby sjednotí a budou řešit před jedním jediným soudem, nebo po celých Státech.

Dopoval Mayweather, nebo ne?

Zpět ale k Mayweatherovi. Ten už více jak měsíc ví, že se v zákulisí řeší jeho údajné porušení antidopingových pravidel tím, že si po vážení nechal píchnout vitamínovou injekci. To pravidla WADA (Mezinárodní antidopingová federace) i USADA (Americká antidopingová organizace) nedovolují.

USADA se sice za amerického boxera postavila, nezodpovězené otázky zůstávají. Mayweather totiž měl mít terapeutickou výjimku, o které měl vědět i tábor soupeře. Dle respektovaného boxerského novináře Thomase Hausera je ale vše trochu jinak. Výjimka byla USADA schválena až více jak dva týdny po zápase, až tehdy o ni totiž Mayweather dodatečně požádal. A strana filipínského boxera se také dle prvních vyjádření netváří, že by o tomto věděla.

Paradoxem celého případu navíc budiž fakt, že v táboře nejlepšího boxera světa v současnosti pracuje kontroverzní kondiční trenér Alex Ariza. Ten samý Ariza, kterého Mayweather sám dříve osočoval, že má blízko k dopingu. To ovšem ještě v době, kdy pracoval pro Pacquiaa. Aby toho nebylo málo, sám Berto má ve svém rejstříku pozitivní dopingový nález na anabolika.

Kamarádi? Rozhodně ne!

Tyto problémy jsou ale jediné, které oba rivaly spojují. Přestože by se mohlo zdát, že jsou přátelé, není to tak úplně pravda. Vzájemný respekt mezi oběma sice je, přátelství ale nikoliv. Mimo jiné také proto, že Bertův kamarád raper Nelly randí s bývalou Mayweatherovou partnerkou Shantel Jacksonovou.

"Všichni ví, jaký on je chlap. Že si mě bere do pusy kvůli některým lidem i kvůli některým ženám, se kterými jsme něco měli oba dva. Je to jeho věc. Je mi jedno jak se snaží působit v promo videích před zápasem. Vím, co chci. A jak toho dosáhnout. Nenechám se rozhodit. Nyní, ani poté v ringu. Je to jednoduché – musíte mít plán A. Ale proti němu také plán B a C. A nezačít plašit, když nějaký nezačne vycházet," má jasno bijec přezdívaný "Bestie".

I sám Mayweather ví, že jej nečeká snadná práce. "Je agresivní. Je nepříjemný. Ví, jaké to je padnout k zemi, postavit se a pokračovat v boji dál. Ale já vím, co umím. Všichni vždy tvrdili, že mají plán, jak mě porazit. Nikdo neuspěl. Chci dát fanouškům ve svém posledním souboji kariéry pořádnou show, pořádnou zábavu. A chci ho poslat k zemi," kontroval pro mnohé překvapivými slovy jeden z nejlepších defenzivních boxerů historie.

KO? Od Mayweathera už dlouho nepřišlo

Mimochodem, naposledy poslal Mayweather protivníka k zemi v roce 2011, kdy kontroverzně knockoutoval Victora Ortize. Toho Ortize, který si zápas s ním vysloužil po neskutečné (vítězné) bitvě právě s Bertem. Tomu tak připravil první porážku jeho profesionální kariéry. Od té doby padl ještě dvakrát.

"Víte, všichni zpochybňují jeho volbu coby mého posledního soupeře. A všichni mluví o Amiru Khanovi. Ale co vím, tak Berto prohrál třikrát, Khan také. Oba byli dvakrát v kariéře mistry světa. Jaký je mezi nimi rozdíl? Nemusím nikomu nic dokazovat. Nikdo v historii neabsolvoval tolik velkých zápasů, jako já. Nikdo nestál proti tolika šampionům a nikdo jich tolik neporazil," přidal na toto téma Mayweather. Mimochodem - jak Khana, tak Berta vede stejný kouč, výše zmíněný Hunter.

Ač s ním někteří nesouhlasí, pod tato slova se následně veřejně podepsal jeden z výše zmíněných – Brit Ricky Hatton. "Podívejte se na to, s kým vším bojoval. Nemyslím si, že se někdy někomu vyhnul. Vždy, když jsem do nové váhy, tak bojoval s těmi nejlepšími. On sám je jedním z nejlepších v historii. Myslím, že ho nejde knockoutovat. Kdyby ano, udělal bych to. Snažil jsem se, hledal cestu, ale nešlo to," řekl šestatřicetiletý rodák ze Stockportu.

A ještě jedno téma musí Mayweather řešit. Skončí, nebo neskončí tímto soubojem, kterým by v případě vítězství vyrovnal bilanci legendárního šampiona těžké váhy Rockyho Marciana a po kterém mu vyprší smlouva s televizí Showtime?

Skončí, nebo neskončí Mayweather?

"Nemám potřebu boxovat zápas číslo padesát. Proč? Devatenáct let v ringu stačilo. Jsem spokojený," opakuje v různých podobách stále dokola osmatřicetiletý šampion pěti váhových divizí. "Neskončí, myslím, že se vrátí příští rok ještě jednou. Dá si pauzu a v květnu tu bude znovu. Pořád je špička, vypadá skvěle, neztrácí nic ze svých dovedností," opět s ním nesouhlasil Berto, který vyjádřil názor i většiny expertů a fanoušků.

Kdo z nich bude mít pravdu? A jak budou zodpovězeny i další otázky? Na to začnou všichni dostávat odpověď v noci ze soboty na neděli zhruba po páté hodině ranní. Českým příznivcům boxu tento souboj i zbylé duely přiblíží v přímém přenosu od 3:00 hodin stanice Sport 1. A rozhodně bude co sledovat.

Televizní předzápasy totiž budou také titulové. Nejdříve vstoupí do ringu Portoričan Roman „Rocky“ Martinez a Mexičan Orlando Salido. V odvetě za jejich půl roku starou parádní řežbu půjde opět o titul mistra světa WBO v super pérové váze.

O pás WBC v super střední divizi si to rozdají šampion – naturalizovaný Švéd Badou Jack– a britský talent George Groves, který má za sebou dvě ostře sledované (a prohrané) bitvy s krajanem Carlem Frochem.

Tahle boxerská noc bude stát jednoduše za to!

 

Právě se děje

před 19 minutami

Fotbalista Prijovič dostal na tři měsíce domácí vězení

Srbský fotbalista Aleksandar Prijovič byl odsouzen k tříměsíčnímu domácímu vězení za porušení opatření proti šíření koronaviru. Devětadvacetiletý útočník saúdskoarabského týmu Al Ittihád byl v pátek v podvečer zadržen s 19 dalšími lidmi při popíjení v baru v bělehradském hotelu.

Prijovič tím porušil zákaz sdružování většího počtu osob a omezení vycházení mezi pátou hodinou odpolední a pátou ranní. Během sobotního videosoudu v Bělehradu vinu přiznal a byl odsouzen k domácímu vězení na čtvrt roku.

Před Prijovičem se už proti nařízením provinil jiný srbský fotbalista Luka Jovič. Útočník Realu Madrid způsobil před dvěma týdny poprask tím, že opustil nařízenou karanténu po návratu ze Španělska a v Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Dvaadvacetiletý fotbalista se hájil tím, že nedostal přesné pokyny, jak se má v izolaci chovat.

Další zprávy