Opilý stavitel kurtů i léčba solí v pekelné výhni. Tak Češi vyválčili na písku bronz

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 4. 2021 10:45
Po životním turnaji si dali pár týdnů čas na oddych i nějaký ten trénink a pak zase duo plážových volejbalistů Ondřej Perušič a David Schweiner vyrazilo do mexického Cancúnu, kde tentokrát na čtyřhvězdičkové akci vyválčili bronz. A jak už u nich bývá zvykem, neobešlo se to bez vtipných zážitků.
David Schweiner a Ondřej Perušič
David Schweiner a Ondřej Perušič | Foto: fivb.org

Český pár měl v zádech vítězný turnaj v Dauhá a do Cancúnu odcestoval s tím, že chce opět udělat další krok ke kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu. Což se třetím místem povedlo.

Perušič se Schweinerem figurují v nejlepší patnáctce týmů, které mají jistotu vstupenky do bojů pod pěti kruhy díky rankingu. Ale jen v Mexiku jsou na programu další dva turnaje, které mohou pořadím ještě zamíchat.

Svérázná dvojka se protlouká skrz Světovou tour už pět let a posbírala řadu fanoušků i díky vtipným zážitkům z cest, o které se dělí na sociálních sítích. 

Ani Mexiko nebylo výjimkou a jejich pouť za bronzovou medailí vůbec nebyla snadná.

"Místní Adolf Loos se před stavbou hracích kurtů pravděpodobně posílil některou z místních pálenek, a tak měli dobrovolníci do začátku turnaje co dělat, aby nedošlo k další inscenaci Hitchcockova dramatu Na šikmé ploše. Kurty totiž stojí asi tři metry od moře a bohužel až do dnešního dne velmi věrně kopírovaly sklon pláže," popsal Perušič v jednom z facebookových příspěvků.

Počasí si s volejbalisty vůbec v Mexiku pohrává. "Celodenním bonusem útočení do kopce je pak vítr, oproti kterému byly dámy Irma či Katrina příjemným vánkem. Tomu se podařilo degradovat náš sport na jakési zmatené plácání turistů pod horkým poledním sluncem," dodal český reprezentant.

Na úvod turnaje pro ně přišel šok, prohráli první zápas ve skupině s Rakušany Martinem Ermacorou a Moritzem Pristauzem. "Po poměrně tristním výkonu jsme se pakovali do bazénu za doprovodu italsko-českých nářků našeho realizačního týmu," smutnili Češi.

Poté ale najeli na vítěznou vlnu a protáhli se do čtvrtfinále i přesto, že jim ve velkém vedru organizátoři přichystali tři zápasy v rozmezí pouhých osmi hodin. 

"Ručník na čištění brýlí, který zaručoval extra pět vteřin mezi výměnami, jsme si podávali téměř z ruky do ruky a technický time out byl klidnou oázou uprostřed moderního Jemenu. Jinými slovy, takhle na konci se silami jsme snad nikdy nebyli," přiznali.

Teploty přes třicet stupňů a ostré zápasové tempo si vzalo svou daň. "Počínající křeče zastavilo asi půl kila soli (nebrat doslovně) a náš věrný fyzioterapeut Lukáš Krist, který dostál svému jménu, a i když vodu ve víno asi nepromění, tak velikonoční zmrtvýchvstání dokázal provést aspoň u nás."

Perušič a Schweiner nakonec postoupili do semifinále, kde jim vystavily stopku až světové jedničky Anders Mol a Christian Sörum z Norska. Bitvou o bronz pak pro ně byla odveta s rakouským párem, kterou zvládli vítězně ve dvou setech.

"První zápas se nám vůbec nepovedl, dělali jsme hrozně moc chyb a netlačili servisem. Dneska jsme už hráli dobře, dělali chyb mnohem méně a to bylo klíčové," líčil Schweiner.

Češi tak mají kompletní medailovou sbírku z velkých turnajů Světového okruhu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy