Perušič a Schweiner, věčně vysmátí pohodáři. Chemie v týmu je klíčová, říká Kubala

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
3. 6. 2019 20:18
Čeští beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner došli na víkendovém turnaji Světového okruhu v Ostravě až do finále. Tam sice podlehli světovým jedničkám z Norska, ale zanechali výborný dojem. Účastník londýnské olympiády Přemysl Kubala hodnotí jejich progres a vysvětluje, proč jsou úspěšní.
Ondřej Perušič (vlevo) a David Schweiner se zařadili do světové beachvolejbalové špičky.
Ondřej Perušič (vlevo) a David Schweiner se zařadili do světové beachvolejbalové špičky. | Foto: ČTK

"Na sociálních sítích nemají snad jedinou fotku, na které by se tvářili normálně, ze všeho si dělají srandu," usmívá se Kubala. "A to, že neberou věci tak vážně, jim pomáhá hrát v naprostém klidu. V momentech, kdy na kurtu o něco jde, hrají bez křeče," dodává.

Na facebookové stránce Perušič se Schweinerem skutečně zásobují své fanoušky pravidelnými příhodami z turnajů, cestování nebo jiných aktivit. Pokaždé s velkou mírou humoru, nadsázky či ironie, a často s fotkami, na kterých české beachvolejbalové jedničky předvádějí vtipné grimasy.

Na kurtu se pak chovají jako profesionálové, ale ani v nejtěžších chvílích si příliš nelámou hlavu. "Ukázali, že se ničeho nebojí. Hrát v atmosféře, jaká v Ostravě byla, a pod obrovským tlakem, na to musí mít hráč koule. A oni jsou pohodáři. Ustáli to," pokračuje Kubala.

Před rokem překvapili Perušič a Schweiner na domácím turnaji čtvrtým místem a fanoušci se učili jejich nepříliš česky znějící příjmení. Po letošním stříbrném tažení už je musí znát dokonale.

Stejně jako je za poslední dvě sezony poznali soupeři. "Už jsou v jiné pozici, nemůžou nikoho překvapit. Nicméně za ten rok se ohromně zlepšili. Mají lepší útok, pestřejší varianty hry, ale největší progres udělali v obraně, což v dnešním beachvolejbale dělá hlavní rozdíl," říká Kubala.

Vzájemná důvěra a šance poprat se o olympiádu

Vyzdvihuje souhru výborného bloku a hry v poli, ale znovu se vrací k chemii v týmu hráčů narozených v roce 1994. "Je fajn, pokud máte vedle sebe parťáka, který se nehroutí z toho, že soupeř celé utkání podává na vás a pak třeba prohrajete," popisuje.

"Naopak když vám někdo skoro vyčítá, že se prohrálo kvůli vašim slabým útokům, není to příjemné. Pokud se dostanete do fáze, kdy si myslíte, že to parťákovi kazíte, je lepší se na něho vykašlat a jít dál, i kdyby měl být sebelepší," tvrdí bývalý reprezentant v šestkovém i plážovém volejbalu.

Perušič a Schweiner se po turnaji, na kterém je porazili pouze vládci posledních měsíců Anders Mol a Christian Sörum, posunuli v žebříčku Mezinárodní volejbalové federace FIVB na dvanácté místo. Účast na olympiádě za rok v Tokiu bude mít přímo zajištěnou první patnáctka.

"Reálně můžou na olympiádu pomýšlet, i na to, že tam něco uhrají. Ví dobře, že jsou v pozici, kdy mohou ty nejlepší porazit, ale ještě ne porážet. Věřím, že se neuspokojí a dál budou makat na maximum," podotýká Kubala, který si s Petrem Benešem zahrál pod pěti kruhy v roce 2012. V Riu český beachvolejbal mužské zástupce neměl.

Ono se původně i s Perušičem a Schweinerem počítalo spíše až pro hry v roce 2024, ale oni pronikli mezi světovou špičku mnohem dříve. Přitom Perušič hrál až do 19 let florbal za pražskou Spartu, Schweiner začínal na tenisových kurtech a na písek se dostal až ve dvaceti.

Oba si nejdříve prošli šestkovým volejbalem a od roku 2015 tvoří duo v "plážové variantě". Sedli si po lidské stránce a již dva a půl roku vybrušují svůj talent pod vedením Itala Andrei Tomatise.

"Já jsem se s ním potkával jako hráč, ale jako trenér mi připadá ještě daleko lepší. Na klucích je vidět jeho rukopis, navíc jsou naladěni na stejnou vlnu, všechno spolu prožívají," konstatuje Kubala.

Trenérova specializace české dvojici prospěla

Tomatis přitom ještě v loňské sezoně vedl společně s mužskou dvojicí také Kristýnu Hoidarovou Kolocovou a Michalu Kvapilovou. Jenže Kolocová v srpnu uzavřela kariéru a italský odborník vrhl veškerou pozornost na rozvoj Perušiče a Schweinera.

Kubala už dříve říkal, že by tato specializace oběma stranám prospěla. "Jsem rád, že se ukázalo, že jsem měl pravdu. Kombinace mužského a ženského týmu nemůže fungovat. Perun s Davem měli výsledky, zatímco holkám se přestalo dařit. Potom to má trenér těžké," vysvětluje.

"Hlavně ženy to pak berou těžce a mohly by mít pocit, že se jim trenér nevěnuje naplno. Podle mě ani nejde věnovat se na plný úvazek dvěma týmům, být s nimi pořád na kurtu a držet je také po psychické stránce," uvažuje bronzový medailista z Evropských her 2015 v Baku.

Vloni se Perušič a Schweiner představili na mistrovství Evropy a skončili v osmifinále, letos je na přelomu června a července čeká první světový šampionát v Hamburku. Navážou na představení z Ostravy?

"Musíme zapracovat na stabilitě výkonů. Zahrát stejně v Ostravě, ale také třeba na kurtu číslo pět v Číně," glosoval Perušič. Cítí, že občasné výpadky tým limitují. Nicméně ve 24 a 25 letech platí čeští sympaťáci stále za mladé reprezentanty s potenciálem do budoucna.

"Ochutnali vítězství a slávu, požene je to dál," doufá Kubala. Ten se ještě v uplynulé sezoně v 45 letech z pozice hrajícího trenéra bil o postup do volejbalové extraligy. S týmem Black Volley Beskydy z rodného Frýdku-Místku však ani na třetí pokus neuspěl.

Ostrava si získala renomé špičkového turnaje

Plážový turnaj v prostředí Dolních Vítkovic sledoval a přibližoval divákům už jako expert České televize. "A mám jen slova chvály. Turnaj se povedl po všech stránkách, všechno bylo zvládnuté i pořadatelsky, což přitom není na Světovém okruhu samozřejmostí," upozorňuje Kubala.

"Kolikrát se mi někde na turnaji stalo, že už jsem chtěl být raději doma. V Ostravě se všem líbilo, hráči řadí turnaj mezi nejlepší na světě, což je při porovnání podmínek Česka s ostatními zeměmi obrovské vyznamenání pro organizátory," uzavírá volejbalový veterán.

Když Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová v premiérovém ročníku ostravského turnaje vloni triumfovali a Perušič se Schweinerem skončili čtvrtí, těšilo je, že nejsou jen komparzem slavnějších kolegyň.

Ty doby jsou pryč, i muži teď mají šanci dosáhnout velkých výsledků.

Takto se Perun a Dave loučili s Ostravou na své facebookové stránce:

 

Právě se děje

Další zprávy