Perušič a Schweiner, věčně vysmátí pohodáři. Chemie v týmu je klíčová, říká Kubala

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
3. 6. 2019 20:18
Čeští beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner došli na víkendovém turnaji Světového okruhu v Ostravě až do finále. Tam sice podlehli světovým jedničkám z Norska, ale zanechali výborný dojem. Účastník londýnské olympiády Přemysl Kubala hodnotí jejich progres a vysvětluje, proč jsou úspěšní.
Ondřej Perušič (vlevo) a David Schweiner se zařadili do světové beachvolejbalové špičky.
Ondřej Perušič (vlevo) a David Schweiner se zařadili do světové beachvolejbalové špičky. | Foto: ČTK

"Na sociálních sítích nemají snad jedinou fotku, na které by se tvářili normálně, ze všeho si dělají srandu," usmívá se Kubala. "A to, že neberou věci tak vážně, jim pomáhá hrát v naprostém klidu. V momentech, kdy na kurtu o něco jde, hrají bez křeče," dodává.

Na facebookové stránce Perušič se Schweinerem skutečně zásobují své fanoušky pravidelnými příhodami z turnajů, cestování nebo jiných aktivit. Pokaždé s velkou mírou humoru, nadsázky či ironie, a často s fotkami, na kterých české beachvolejbalové jedničky předvádějí vtipné grimasy.

Na kurtu se pak chovají jako profesionálové, ale ani v nejtěžších chvílích si příliš nelámou hlavu. "Ukázali, že se ničeho nebojí. Hrát v atmosféře, jaká v Ostravě byla, a pod obrovským tlakem, na to musí mít hráč koule. A oni jsou pohodáři. Ustáli to," pokračuje Kubala.

Před rokem překvapili Perušič a Schweiner na domácím turnaji čtvrtým místem a fanoušci se učili jejich nepříliš česky znějící příjmení. Po letošním stříbrném tažení už je musí znát dokonale.

Stejně jako je za poslední dvě sezony poznali soupeři. "Už jsou v jiné pozici, nemůžou nikoho překvapit. Nicméně za ten rok se ohromně zlepšili. Mají lepší útok, pestřejší varianty hry, ale největší progres udělali v obraně, což v dnešním beachvolejbale dělá hlavní rozdíl," říká Kubala.

Vzájemná důvěra a šance poprat se o olympiádu

Vyzdvihuje souhru výborného bloku a hry v poli, ale znovu se vrací k chemii v týmu hráčů narozených v roce 1994. "Je fajn, pokud máte vedle sebe parťáka, který se nehroutí z toho, že soupeř celé utkání podává na vás a pak třeba prohrajete," popisuje.

"Naopak když vám někdo skoro vyčítá, že se prohrálo kvůli vašim slabým útokům, není to příjemné. Pokud se dostanete do fáze, kdy si myslíte, že to parťákovi kazíte, je lepší se na něho vykašlat a jít dál, i kdyby měl být sebelepší," tvrdí bývalý reprezentant v šestkovém i plážovém volejbalu.

Perušič a Schweiner se po turnaji, na kterém je porazili pouze vládci posledních měsíců Anders Mol a Christian Sörum, posunuli v žebříčku Mezinárodní volejbalové federace FIVB na dvanácté místo. Účast na olympiádě za rok v Tokiu bude mít přímo zajištěnou první patnáctka.

"Reálně můžou na olympiádu pomýšlet, i na to, že tam něco uhrají. Ví dobře, že jsou v pozici, kdy mohou ty nejlepší porazit, ale ještě ne porážet. Věřím, že se neuspokojí a dál budou makat na maximum," podotýká Kubala, který si s Petrem Benešem zahrál pod pěti kruhy v roce 2012. V Riu český beachvolejbal mužské zástupce neměl.

Ono se původně i s Perušičem a Schweinerem počítalo spíše až pro hry v roce 2024, ale oni pronikli mezi světovou špičku mnohem dříve. Přitom Perušič hrál až do 19 let florbal za pražskou Spartu, Schweiner začínal na tenisových kurtech a na písek se dostal až ve dvaceti.

Oba si nejdříve prošli šestkovým volejbalem a od roku 2015 tvoří duo v "plážové variantě". Sedli si po lidské stránce a již dva a půl roku vybrušují svůj talent pod vedením Itala Andrei Tomatise.

"Já jsem se s ním potkával jako hráč, ale jako trenér mi připadá ještě daleko lepší. Na klucích je vidět jeho rukopis, navíc jsou naladěni na stejnou vlnu, všechno spolu prožívají," konstatuje Kubala.

Trenérova specializace české dvojici prospěla

Tomatis přitom ještě v loňské sezoně vedl společně s mužskou dvojicí také Kristýnu Hoidarovou Kolocovou a Michalu Kvapilovou. Jenže Kolocová v srpnu uzavřela kariéru a italský odborník vrhl veškerou pozornost na rozvoj Perušiče a Schweinera.

Kubala už dříve říkal, že by tato specializace oběma stranám prospěla. "Jsem rád, že se ukázalo, že jsem měl pravdu. Kombinace mužského a ženského týmu nemůže fungovat. Perun s Davem měli výsledky, zatímco holkám se přestalo dařit. Potom to má trenér těžké," vysvětluje.

"Hlavně ženy to pak berou těžce a mohly by mít pocit, že se jim trenér nevěnuje naplno. Podle mě ani nejde věnovat se na plný úvazek dvěma týmům, být s nimi pořád na kurtu a držet je také po psychické stránce," uvažuje bronzový medailista z Evropských her 2015 v Baku.

Vloni se Perušič a Schweiner představili na mistrovství Evropy a skončili v osmifinále, letos je na přelomu června a července čeká první světový šampionát v Hamburku. Navážou na představení z Ostravy?

"Musíme zapracovat na stabilitě výkonů. Zahrát stejně v Ostravě, ale také třeba na kurtu číslo pět v Číně," glosoval Perušič. Cítí, že občasné výpadky tým limitují. Nicméně ve 24 a 25 letech platí čeští sympaťáci stále za mladé reprezentanty s potenciálem do budoucna.

"Ochutnali vítězství a slávu, požene je to dál," doufá Kubala. Ten se ještě v uplynulé sezoně v 45 letech z pozice hrajícího trenéra bil o postup do volejbalové extraligy. S týmem Black Volley Beskydy z rodného Frýdku-Místku však ani na třetí pokus neuspěl.

Ostrava si získala renomé špičkového turnaje

Plážový turnaj v prostředí Dolních Vítkovic sledoval a přibližoval divákům už jako expert České televize. "A mám jen slova chvály. Turnaj se povedl po všech stránkách, všechno bylo zvládnuté i pořadatelsky, což přitom není na Světovém okruhu samozřejmostí," upozorňuje Kubala.

"Kolikrát se mi někde na turnaji stalo, že už jsem chtěl být raději doma. V Ostravě se všem líbilo, hráči řadí turnaj mezi nejlepší na světě, což je při porovnání podmínek Česka s ostatními zeměmi obrovské vyznamenání pro organizátory," uzavírá volejbalový veterán.

Když Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová v premiérovém ročníku ostravského turnaje vloni triumfovali a Perušič se Schweinerem skončili čtvrtí, těšilo je, že nejsou jen komparzem slavnějších kolegyň.

Ty doby jsou pryč, i muži teď mají šanci dosáhnout velkých výsledků.

Takto se Perun a Dave loučili s Ostravou na své facebookové stránce:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy