Ondra neprohrál ani v Číně a ovládl SP v lezení na obtížnost

ČTK ČTK
20. 10. 2019 14:26
Adam Ondra vyhrál v čínském Sia-menu závod Světového poháru v lezení na obtížnost a zůstal v této disciplíně letos na velkých akcích neporažen.
Adam Ondra ve finále MS v lezení na obtížnost.
Adam Ondra ve finále MS v lezení na obtížnost. | Foto: Lukáš Bíba

V seriálu navázal na triumfy z Chamonix a Kranje a s předstihem ovládl i celkové pořadí. K tomu v srpnu triumfoval na světovém šampionátu v japonském Hačiodži a před dvěma týdny se stal v Edinburghu poprvé v kariéře mistrem Evropy.

V Číně dnes zvítězil před trojicí japonských soupeřů. Stejně jako Ondra dokázali vylézt až na vrchol finálové cesty ještě stříbrný Taisei Homma a bronzový Tomoa Narasaki. Ondrovo vítězství mohl ohrozit ještě jako poslední muž na trati Kai Harada, který si na poslední chyt také sáhl, ale neudržel se na něm a skončil čtvrtý.

Šestadvacetiletý Ondra má v hodnocení SP před zbývajícím závodem nedostižný náskok právě před Haradou. Seriál vyhrál potřetí v kariéře po letech 2009 a 2015. V této sezoně skončil také celkově druhý v boulderingu, v němž jej předčil jen Tomoa Narasaki.

"Tohle je sezona snů, speciálně v lezení na obtížnost," konstatoval Ondra v rozhovoru po závodě. Hlavní cíl této sezony má ale teprve před sebou, touží se kvalifikovat na olympijské hry v kombinaci, do níž vedle obtížnosti a boulderingu patří ještě lezení na rychlost. Na MS se mu to nepodařilo, další šanci bude mít na konci listopadu ve Francii. "Teď pojedu domů a budu trénovat, abych se co nejlépe připravil na závod v Toulouse. To je závod, který se letos nejvíc počítá," dodal Ondra.

Další dva čeští reprezentanti v Sia-menu po zvládnuté kvalifikaci vypadli v semifinále a mezi nejlepších osm nepostoupili. Jakub Konečný skončil patnáctý, Martin Stráník o čtyři místa za ním.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy