Olympijský hrdina Prskavec zaútočí na světový titul. Není na tom špatně, říká kouč

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 9. 2021 16:15
Pro české barvy veleúspěšnými závody hlídek začalo v Bratislavě mistrovství světa ve vodním slalomu. A cenné kovy by mohly přibývat, vždyť ve výpravě nechybí olympijští medailisté Jiří Prskavec a Lukáš Rohan, vítězové letošního ročníku Světového poháru Tereza Fišerová a Vít Přindiš či stříbrná kajakářka z posledního závodu SP Kateřina Minařík Kudějová.
Jiří Prskavec junior se raduje po zlaté olympijské jízdě.
Jiří Prskavec junior se raduje po zlaté olympijské jízdě. | Foto: Reuters

"Po dlouhé řadě náročných soutěží jsou někteří moji svěřenci už dost vyčerpáni, ale na kanálu v Čunovu chtějí všichni navázat na předchozí vydařená vystoupení," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéftrenér vodních slalomářů Jiří Prskavec starší před startem individuálních závodů.

Mezi největší favority mezi kajakáři bude patřit váš syn Jiří, zlatý olympionik a obhájce titulu. Stačil se však po účasti na různých společenských akcích na šampionát dobře připravit?

S přípravou začal tři týdny po olympijských hrách, místo startu na dvou závodech Světového poháru se věnoval tréninku a snad mu pomohlo i závěrečné pětidenní soustředění. Nelze mluvit o optimální přípravě, a tudíž ani o top formě. Přesto si myslím, že je v jeho silách podat zase pěkný výkon. I on sám věří, že na tom není špatně.

Může být pro Kateřinu Minařík Kudějovou stříbro z nedávného závodu Světového poháru pro šampionát důležitou psychickou injekcí?

Určitě. Do Tokia odletěla velice dobře připravena, ale po zdravotních problémech očekávaného výsledku nedosáhla. Druhým místem ve francouzském Pau však potvrdila, že je stále v dobré formě, a na své oblíbené trati v Čunovu chce dokázat, že stále patří do elitní světové společnosti.

Kanoistka Tereza Fišerová říká, že její unavené tělo by už potřebovalo pauzu. Má i přesto na některou z vyšších příček?

Z celého našeho reprezentačního týmu prožila nejnáročnější sezonu. Závodila i na kajaku a vedle řady významných seniorských závodů absolvovala i mistrovství Evropy do 23 let. A téměř pokaždé s medailovým oceněním. Obrovskou hodnotu má pro ni zvláště nedávná zlatá medaile ze závodu Světového poháru v Pau, v němž dokonce porazila olympijskou vítězku, vynikající Australanku Jessicu Foxovou. Netajila, že cítí únavu, ale zároveň se na šampionát těšila, takže věřím, že zase bude patřit mezi kandidátky na stupně vítězů.

Kanoista Lukáš Rohan si na olympiádě dojel pro senzační stříbro, ale v Pau skončil až na 12. místě. Nemyslíte si, že letošní vrcholnou formu má už za sebou?

Jeho veškeré jarní úsilí mířilo k dokonalé přípravě na olympijské hry, takže díky skvělému druhému místu má letošní záměry splněny. Závod Světového poháru bral jako přípravu na šampionát a přitom finále mu jen těsně uniklo. Mistrovství světa pro něj zůstalo druhým vrcholem sezony, a proto si myslím, že bude patřit k širšímu okruhu favoritů. Pokusí se uspět také v extrémním slalomu, což je disciplína, která se pojede i za tři roky na olympiádě v Paříži.

Má někdo další reálnou naději na přední umístění?

Především kajakář Vít Přindiš, který se po výhrách v posledních dvou závodech stal celkovým vítězem Světového poháru. Jeho prvním cílem je postup do finále, ale klidně může mít i medailové myšlenky. Pěkné výsledky lze čekat i od kanoistů Václava Chaloupky a Vojtěcha Hegera.

 

Právě se děje

Další zprávy