Šílená rychlost i hrozivé skoky. Zkuste si olympijské sporty

Jaké je to řítit se ledovým korytem hlavou napřed? Jak vypadá skok dlouhý 200 metrů očima skokana? A co vidí Sáblíková, když uhání na oválu? Vyzkoušejte si olympijské disciplíny na vlastní kůži
Řítit se hlavou dolů ledovým korytem, to chce pořádný kus odvahy. Obzvláště na saních, kterým se již od konce 19. století přezdívá "skeleton", protože připomínají lidskou kostru. Tedy spíše připomínaly, ale skeleton i tak zůstal v názvu celého sportu, který se v programu her objevil už v roce 1924, ale natrvalo se v něm usadil až v roce 2002.
Sjezdové lyžování sice vypadá na první pohled ladně a líbivě, ale je to jen zdání. Za každým obloukem je skryta nesmírná dřina při překonávání nejrůznějších protichůdných fyzikálních sil. Ostatně, když se podíváte na tohle video ze sjezdovky Streif v Kitzbühelu, sami uvidíte, že i testovací jezdec se při své jízdě pořádně nadře.
Na olympiádě bude asi největším českým želízkem v ohni Martina Sáblíková, rychlobruslařka specializující se na dlouhé distance. I v tomto na pohled málo nebezpečném sportu je potřeba naprostá koncentrace. Stačí malé škobrtnutí a je po medaili.
A jak vypadá hokejové utkání z pohledu samotného hráče? V kůži hokejisty (konkrétně obránce Spartaku Moskva) se můžete alespoň na chvíli ocitnout v tomto videu. Mihne se na něm mimochodem i český hokejista Jakub Petružálek.
Foto: Reuters
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
5. 2. 2014 13:58
Jaké je to řítit se ledovým korytem hlavou napřed? Jak vypadá skok dlouhý 200 metrů očima skokana? A co vidí Sáblíková, když uhání na oválu? Vyzkoušejte si olympijské disciplíny na vlastní kůži
 

Právě se děje

před 14 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 18 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy