Šílená rychlost i hrozivé skoky. Zkuste si olympijské sporty

Jaké je to řítit se ledovým korytem hlavou napřed? Jak vypadá skok dlouhý 200 metrů očima skokana? A co vidí Sáblíková, když uhání na oválu? Vyzkoušejte si olympijské disciplíny na vlastní kůži
Řítit se hlavou dolů ledovým korytem, to chce pořádný kus odvahy. Obzvláště na saních, kterým se již od konce 19. století přezdívá "skeleton", protože připomínají lidskou kostru. Tedy spíše připomínaly, ale skeleton i tak zůstal v názvu celého sportu, který se v programu her objevil už v roce 1924, ale natrvalo se v něm usadil až v roce 2002.
Sjezdové lyžování sice vypadá na první pohled ladně a líbivě, ale je to jen zdání. Za každým obloukem je skryta nesmírná dřina při překonávání nejrůznějších protichůdných fyzikálních sil. Ostatně, když se podíváte na tohle video ze sjezdovky Streif v Kitzbühelu, sami uvidíte, že i testovací jezdec se při své jízdě pořádně nadře.
Na olympiádě bude asi největším českým želízkem v ohni Martina Sáblíková, rychlobruslařka specializující se na dlouhé distance. I v tomto na pohled málo nebezpečném sportu je potřeba naprostá koncentrace. Stačí malé škobrtnutí a je po medaili.
A jak vypadá hokejové utkání z pohledu samotného hráče? V kůži hokejisty (konkrétně obránce Spartaku Moskva) se můžete alespoň na chvíli ocitnout v tomto videu. Mihne se na něm mimochodem i český hokejista Jakub Petružálek.
Foto: Reuters
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
5. 2. 2014 13:58
Jaké je to řítit se ledovým korytem hlavou napřed? Jak vypadá skok dlouhý 200 metrů očima skokana? A co vidí Sáblíková, když uhání na oválu? Vyzkoušejte si olympijské disciplíny na vlastní kůži
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy