Příklad Soči na Letné táhne. I díky volbám potečou do olympijských parků miliony

Podívejte se na vizualizace olympijského parku na Lipně i jak to vypadalo před dvěma lety na Letné
Stejně jako v roce 2014 by měl během olympiády by měl nabídnout fanouškům možnost vyzkoušet si olympijské sporty.
Pochopitelně také bude možné sledovat společně olympijská klání v Rio de Janeiru.
Sportovat se bude na celé přehradě i v několika přilehlých obcích.
"Stanovili jsme si tři parametry a jedním z nich bylo, proč by to mělo být v Praze. Oslovili jsme kraje a nakonec jsme se dohodli s Jihočeským krajem, jehož nabídka byla nejlepší. Vybrali jsme Šumavu a Lipno nad Vltavou," řekl šéf ČOV Jiří Kejval.
Foto: ČOV
Michal Šenk Michal Šenk
1. 2. 2016 20:30
Olympijské parky vyrostou letos v létě nejen na Lipně, ale také v Pardubicích, Plzni a Ostravě. Místní samosprávy i kraje s dotacemi nešetří.

Praha - Olympijský park v Praze na Letné u příležitosti zimních her v Soči 2014 skončil úspěchem. Stál sice 65 milionů korun, ale přilákal přes 400 tisíc návštěvníků a jeho mediální zásah spočítal Český olympijský výbor (ČOV) na 7,2 milionu lidí.

S blížící se letní olympiádou v brazilském Rio de Janeiru vyrostou inspirovány Letnou hned čtyři podobné atrakce. Hlavní v okolí přehrady Lipno a menší v Pardubicích, Plzni a Ostravě.

Pomohou krajské volby

Olympiáda je v srpnu, kdy bude pomalu vrcholit předvolební kampaň do krajských zastupitelstev – volby jsou v říjnu –, a to znamená, že olympijské parky se dočkají slušných dotací z krajů. Ale i od městských samospráv. Ty v nich zase vidí nástroj, jak pozvednout zájem turistů o centra svých měst.

Park Rio-Lipno počítá s náklady minimálně 65 milionů korun. Jihočeský kraj už rozhodl o podpoře celého projektu 30 miliony, tedy zhruba polovinou. Spolu s ČOV jej kraj i organizačně zaštítí.

Park Soči-Letná přitom financovali ze tří čtvrtin sponzoři z řad komerčních firem, kteří pak výměnou za to mohli v areálu na Letné umisťovat své reklamy. Produkci celé věci si zařizoval olympijský výbor sám.

Podobně vznikne i park v Ostravě. Kraj je připraven jej financovat částkou 10 milionů korun.

Letná ukázala směr

Ještě více místní záležitostí pak budou parky v Pardubicích a Plzni. Tam ČOV pouze asistuje s dohledem nad celým projektem. Zejména pomáhá s právy na užívání samotné olympijské symboliky, která bývá přísně chráněna.

Město Pardubice už na svůj park v okolí parku Na Špici vyčlenilo ze svého rozpočtu 8 milionů korun. Plzeňská radnice podpoří svůj park částkou dva miliony korun, kraj by měl přidat další milion. "Může to být ještě víc. Bude záležet na smysluplnosti projektu, který město ve finále předloží," nechal se slyšet hejtman Plzeňského kraje za ČSSD Václav Šlajs.

"Letná potvrdila, že toto je správný směr. Je to možnost, jak přitáhnout fanoušky českého sportu nejen k tomu, aby fandili, ale i sportovali. Všude bude řada sportů k vyzkoušení,“ říká šéf české olympijské mise v Riu Martin Doktor.

On sám projekty olympijských parků na starosti nemá. Pokouší se ale o koordinaci jiné věci. "Hlavní“ park na Lipně by měl totiž přivítat i sportovce, kteří se budou přímo z Ria vracet. A momentálně se řeší, jak to udělat, aby olympionici mohli při návratu přistát co nejblíž Lipnu. Tamní park by měl být jejich vůbec první zastávkou v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy