Olympijská vítězka Topinková je podruhé těhotná a končí s veslováním

Sport ČTK Sport, ČTK
12. 3. 2020 16:14
Olympijská vítězka a mistryně světa ve veslování Miroslava Topinková ukončila závodní kariéru.
Mirka Topinková (Knapková) na ME 2019
Mirka Topinková (Knapková) na ME 2019 | Foto: Ivana Roháčková

Devětatřicetiletá skifařka, jež se v minulé sezoně vrátila k veslování po mateřské pauze, je znovu těhotná. Narození druhého potomka očekává v září.

"Původně jsem se chtěla pokusit postoupit na olympiádu do Tokia, ale osud nakonec vše zařídil jinak. V září čekáme s manželem narození druhého potomka. Adélka bude mít sourozence. Olympiádu tak budu sledovat jen z povzdálí a fandit ostatním," řekla Topinková.

Topinková se snažila vybojovat si start v Tokiu na loňském mistrovství světa, to se jí ale nepodařilo. V zimě se chystala na dodatečnou kvalifikaci, ale těhotenství její plány změnilo. "Trénovala jsem, ale prostě to přišlo.... Už budu jen fandit z domova," uvedla s úsměvem.

Momentálně má trošku smíšené pocity. "Je za mnou dvacet let kariéry a uzavírá se jedna kapitola mého života. Jsem dojatá, je mi to trošku líto, jsem trošku smutná. Na druhou stranu se těším na další věci, které mě čekají. To, že očekáváme dalšího potomka, je radostná zpráva," řekla Topinková.

Pětinásobná evropská šampionka sbírala úspěchy ještě pod dívčím jménem Knapková. Veslování se začala věnovat až v 19 letech. První medaili na vrcholné akci získala na mistrovství světa v roce 2005, kdy byla druhá. Od té doby vybojovala devět cenných kovů na ME, šest na MS a vrcholem kariéry pro ni bylo vítězství na olympiádě v Londýně.

S nejcennější medailí si nyní hraje dcera. "Pořád ji vyndávala z krabičky, tak jsem jí ji nechala mezi hračkama. Je dobře, že ji využije," řekla Topinková, která momentálně neví, zda druhý potomek bude dcera, nebo syn. Zda budou děti vrcholově sportovat, nechá na nich. "Nechtěla bych, aby absolvovaly tu dřinu, na druhou stranu chci, aby dělaly to, co je baví, a byly spokojené," uvedla.

Celá kariéra úspěšné veslařky je spojená s trenérem Tomášem Kacovským, kterému za podporu poděkovala. "Je to ten, který vše tlačil dopředu. Někdy to bylo náročné. Trenér byl maximalista, a například když jsem vyhrála na mistrovství světa, tak byl spokojený jen asi pět vteřin. A pak mi řekl, že to bylo jen o jeden a půl vteřiny. Že za rok to musí být o tři a půl," líčila s úsměvem Topinková.

"Mirka byla výjimečná touhou po vítězství, morálkou. Vyhrávala svojí pílí," řekl Kacovský, jehož informace o konci kariéry svěřenkyně nejprve zaskočila. "To jsem ale nevěděl, že je těhotná. Je to dvacet let života…" podotkl Kacovský.

V budoucnu se bude možná Topinková s Kacovským i nadále potkávat. "Chtěla bych u sportu zůstat, protože je mi tam příjemně. Jsou tam fajn lidi, prostředí. Nedokážu si představit, že bych dělala něco jiného. Nechávám to ale otevřené, teď mě čekají jiné věci," řekla Topinková.

Dodala, že rozhodnutí vrátit se po mateřské zpět na vodu nelituje. "Bylo to na hraně, ale jsem ráda za tu zkušenost. Je to jiný rozměr. Jsem ráda, že se mi podařilo získat medaili na mistrovství Evropy, a ještě v Lucernu, což je pro mě nejoblíbenější dráha. Byla jsem překvapená, že to jde, protože vím, kolik jsem toho naspala a natrénovala. Zkombinovat vrcholový sport a péči o Adélku bylo kolikrát na kraji vyčerpání," přiznala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy