Olympijská vítězka Topinková je podruhé těhotná a končí s veslováním

Sport ČTK Sport, ČTK
12. 3. 2020 16:14
Olympijská vítězka a mistryně světa ve veslování Miroslava Topinková ukončila závodní kariéru.
Mirka Topinková (Knapková) na ME 2019
Mirka Topinková (Knapková) na ME 2019 | Foto: Ivana Roháčková

Devětatřicetiletá skifařka, jež se v minulé sezoně vrátila k veslování po mateřské pauze, je znovu těhotná. Narození druhého potomka očekává v září.

"Původně jsem se chtěla pokusit postoupit na olympiádu do Tokia, ale osud nakonec vše zařídil jinak. V září čekáme s manželem narození druhého potomka. Adélka bude mít sourozence. Olympiádu tak budu sledovat jen z povzdálí a fandit ostatním," řekla Topinková.

Topinková se snažila vybojovat si start v Tokiu na loňském mistrovství světa, to se jí ale nepodařilo. V zimě se chystala na dodatečnou kvalifikaci, ale těhotenství její plány změnilo. "Trénovala jsem, ale prostě to přišlo.... Už budu jen fandit z domova," uvedla s úsměvem.

Momentálně má trošku smíšené pocity. "Je za mnou dvacet let kariéry a uzavírá se jedna kapitola mého života. Jsem dojatá, je mi to trošku líto, jsem trošku smutná. Na druhou stranu se těším na další věci, které mě čekají. To, že očekáváme dalšího potomka, je radostná zpráva," řekla Topinková.

Pětinásobná evropská šampionka sbírala úspěchy ještě pod dívčím jménem Knapková. Veslování se začala věnovat až v 19 letech. První medaili na vrcholné akci získala na mistrovství světa v roce 2005, kdy byla druhá. Od té doby vybojovala devět cenných kovů na ME, šest na MS a vrcholem kariéry pro ni bylo vítězství na olympiádě v Londýně.

S nejcennější medailí si nyní hraje dcera. "Pořád ji vyndávala z krabičky, tak jsem jí ji nechala mezi hračkama. Je dobře, že ji využije," řekla Topinková, která momentálně neví, zda druhý potomek bude dcera, nebo syn. Zda budou děti vrcholově sportovat, nechá na nich. "Nechtěla bych, aby absolvovaly tu dřinu, na druhou stranu chci, aby dělaly to, co je baví, a byly spokojené," uvedla.

Celá kariéra úspěšné veslařky je spojená s trenérem Tomášem Kacovským, kterému za podporu poděkovala. "Je to ten, který vše tlačil dopředu. Někdy to bylo náročné. Trenér byl maximalista, a například když jsem vyhrála na mistrovství světa, tak byl spokojený jen asi pět vteřin. A pak mi řekl, že to bylo jen o jeden a půl vteřiny. Že za rok to musí být o tři a půl," líčila s úsměvem Topinková.

"Mirka byla výjimečná touhou po vítězství, morálkou. Vyhrávala svojí pílí," řekl Kacovský, jehož informace o konci kariéry svěřenkyně nejprve zaskočila. "To jsem ale nevěděl, že je těhotná. Je to dvacet let života…" podotkl Kacovský.

V budoucnu se bude možná Topinková s Kacovským i nadále potkávat. "Chtěla bych u sportu zůstat, protože je mi tam příjemně. Jsou tam fajn lidi, prostředí. Nedokážu si představit, že bych dělala něco jiného. Nechávám to ale otevřené, teď mě čekají jiné věci," řekla Topinková.

Dodala, že rozhodnutí vrátit se po mateřské zpět na vodu nelituje. "Bylo to na hraně, ale jsem ráda za tu zkušenost. Je to jiný rozměr. Jsem ráda, že se mi podařilo získat medaili na mistrovství Evropy, a ještě v Lucernu, což je pro mě nejoblíbenější dráha. Byla jsem překvapená, že to jde, protože vím, kolik jsem toho naspala a natrénovala. Zkombinovat vrcholový sport a péči o Adélku bylo kolikrát na kraji vyčerpání," přiznala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří ve čtvrtek k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice je kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Dohoda o Turówu může být během několika týdnů, řekl premiér Fiala

Česko-polská jednání o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów lze podle premiéra Petra Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Chce kompromis přijatelný pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj. V pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu dnes předseda vlády uvedl, že je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.

Oba podle něj chtějí dohodu, která bude oboustranně přijatelná, a to i pro Liberecký kraj, kterého se rozšíření těžby dotýká. "Je reálné to dovést do konce v řádu několika týdnů," uvedl Fiala na dotaz ohledně termínů.

V jednáních podle premiéra zůstávají problémové body, které je třeba odblokovat, a není v zájmu nikoho zůstat bez dohody. Po středečním jednání vlády Fiala uvedl, že dohodu zatím podepsat není možné. Dvěma hlavními problémy zůstávají výše finančních kompenzací a délka soudního dohledu.

Praha vede kvůli dolu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Česko podle návrhu smlouvy trvá na náhradě 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun) za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Spor trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava by souhlasila jen s dvouletým dohledem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcionáři O2 rozhodli o odkupu všech akcií majoritním akcionářem PPF

Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů O2. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila od začátku ledna do středy formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 procenta hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách O2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy