Neposedná šampionka Samková se chce naučit odpočívat

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
23. 12. 2014 10:00
Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková už má za sebou první závody
Eva Samková.
Eva Samková. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha -  Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková už má za sebou první závody, byť jen na úrovni Evropského poháru na ledovci. Světová série se totiž vinou nedostatku sněhu ruší, a tak Samková nastoupí do sezony rovnýma nohama až na mistrovství světa v lednu v Kreischbergu.

Doufá teď, že v Čechách napadne sníh, aby mohla po Novém roce zůstat doma a trénovat. A její novoroční předsevzetí koresponduje s její povahou - chce se naučit hodně odpočívat a stále se usmívat.

Samková nehledá problémy tam, kde nejsou. Že nepoměří síly se zámořskými soupeřkami před MS, jí nevadí. "Jsou pořád stejně dobré, ale já s tím nemám problém," prohlásila.

Na ledovci Pitztal si už alespoň zazávodila na trati, jeden Evropský pohár vyhrála a v druhém úmyslně odstartovala později, aby se naučila předjíždět. "No, dařilo se mi to, ale bylo vidět, že v tom nejsem úplně zběhlá. To víte, jezdím pořád první," žertovala trojnásobná juniorská mistryně světa, která bude v Kreischbergu útočit na první seniorský titul.

Testy v posilovně dopadly dobře

Celé léto laborovala se zdravím, na jaře si zlomila kotník, který si v létě ještě znovu poranila. Nyní už je ale v pořádku. "Myslím, že je to dobré. Trochu zpoždění v tréninku mám, nejsem tak silná, ale teď jsem měla testy v posilovně a dopadlo to dobře," vyprávěla před vyhlášením ankety Sportovec roku. "Takže já nemám žádný problém, hlavně se musím naučit víc odpočívat a zůstat stále veselá," prohlásila s úsměvem.

Letošní olympijský úspěch se projevil na jejím týmu, který se rozrostl, má víc prostředků a začal fungovat nezávisle na lyžařském svazu. "Ale není to tak, že bych měla neomezené možnosti. Pořád jsme ještě malý tým oproti těm nejlepším," podotkla. "Nejsme Rusáci, kterým to je jedno. Vždycky se přidružíme k někomu, pomáháme si navzájem a držíme hubu a krok, aby nás nechali v tratích jezdit zadarmo," pokračovala. "Takže snad napadne brzy sníh, abychom mohli jezdit v Čechách," dodala.

Olympijské propriety nejsou tím, na čem by si zakládala. I proto svou olympijskou bundu ze Soči, kterou v euforii obrátila naruby zlatou podšívkou, vydražila. "Měla jsem dvě, možná jsem vydražila obě," nemohla si ani vzpomenout. Několik dní si dokonce nebyla jistá, kde má olympijskou medaili. "Volala jsem sestře na tajňačku, aby zjistila, jestli není u dědy, ten ji pořád někde ukazuje. Naštěstí byla," vyprávěla Samková. "Jelenovi (trenér Jelínek) jsem to nemohla říct, ten by mě zabil," smála se.

Vánoce stráví s rodinou v Krkonoších, v úterý ještě pojede k babičce. "Ona má doma slepice, tak nikam nechce jezdit, tak musíme za ní," líčila s úsměvem. "Na Štědrý den budeme s bratranci, přijedou i nějací další známí, bude plnej barák, ale to mě baví," prohlásila. Kde stráví Silvestra, to ještě neví. "Poslední dva roky jsem byla doma, koukala jsem se na televizi, ale tenhle rok jsem pozvaná do Rakouska a do Pece pod Sněžkou, tak se rozhoduju," dodala.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy