Neposedná šampionka Samková se chce naučit odpočívat

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
23. 12. 2014 10:00
Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková už má za sebou první závody
Eva Samková.
Eva Samková. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha -  Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková už má za sebou první závody, byť jen na úrovni Evropského poháru na ledovci. Světová série se totiž vinou nedostatku sněhu ruší, a tak Samková nastoupí do sezony rovnýma nohama až na mistrovství světa v lednu v Kreischbergu.

Doufá teď, že v Čechách napadne sníh, aby mohla po Novém roce zůstat doma a trénovat. A její novoroční předsevzetí koresponduje s její povahou - chce se naučit hodně odpočívat a stále se usmívat.

Samková nehledá problémy tam, kde nejsou. Že nepoměří síly se zámořskými soupeřkami před MS, jí nevadí. "Jsou pořád stejně dobré, ale já s tím nemám problém," prohlásila.

Na ledovci Pitztal si už alespoň zazávodila na trati, jeden Evropský pohár vyhrála a v druhém úmyslně odstartovala později, aby se naučila předjíždět. "No, dařilo se mi to, ale bylo vidět, že v tom nejsem úplně zběhlá. To víte, jezdím pořád první," žertovala trojnásobná juniorská mistryně světa, která bude v Kreischbergu útočit na první seniorský titul.

Testy v posilovně dopadly dobře

Celé léto laborovala se zdravím, na jaře si zlomila kotník, který si v létě ještě znovu poranila. Nyní už je ale v pořádku. "Myslím, že je to dobré. Trochu zpoždění v tréninku mám, nejsem tak silná, ale teď jsem měla testy v posilovně a dopadlo to dobře," vyprávěla před vyhlášením ankety Sportovec roku. "Takže já nemám žádný problém, hlavně se musím naučit víc odpočívat a zůstat stále veselá," prohlásila s úsměvem.

Letošní olympijský úspěch se projevil na jejím týmu, který se rozrostl, má víc prostředků a začal fungovat nezávisle na lyžařském svazu. "Ale není to tak, že bych měla neomezené možnosti. Pořád jsme ještě malý tým oproti těm nejlepším," podotkla. "Nejsme Rusáci, kterým to je jedno. Vždycky se přidružíme k někomu, pomáháme si navzájem a držíme hubu a krok, aby nás nechali v tratích jezdit zadarmo," pokračovala. "Takže snad napadne brzy sníh, abychom mohli jezdit v Čechách," dodala.

Olympijské propriety nejsou tím, na čem by si zakládala. I proto svou olympijskou bundu ze Soči, kterou v euforii obrátila naruby zlatou podšívkou, vydražila. "Měla jsem dvě, možná jsem vydražila obě," nemohla si ani vzpomenout. Několik dní si dokonce nebyla jistá, kde má olympijskou medaili. "Volala jsem sestře na tajňačku, aby zjistila, jestli není u dědy, ten ji pořád někde ukazuje. Naštěstí byla," vyprávěla Samková. "Jelenovi (trenér Jelínek) jsem to nemohla říct, ten by mě zabil," smála se.

Vánoce stráví s rodinou v Krkonoších, v úterý ještě pojede k babičce. "Ona má doma slepice, tak nikam nechce jezdit, tak musíme za ní," líčila s úsměvem. "Na Štědrý den budeme s bratranci, přijedou i nějací další známí, bude plnej barák, ale to mě baví," prohlásila. Kde stráví Silvestra, to ještě neví. "Poslední dva roky jsem byla doma, koukala jsem se na televizi, ale tenhle rok jsem pozvaná do Rakouska a do Pece pod Sněžkou, tak se rozhoduju," dodala.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy