Olympiáda skončila. Čeká Vancouver

ČTK
26. 2. 2006 22:02
Turín - Hry XX. zimní olympiády po šestnácti dnech skončily. Tradiční formulkou je uzavřel šéf MOV Jacques Rogge. Uvnitř: FOTOGALERIE
Olympijský stadion
Olympijský stadion | Foto: Reuters

Štafetu symbolicky převzali zástupci Vancouveru, kteří olympijské hry uspořádají v roce 2010.

Na stožár vystoupala kanadská vlajka, kterou hymnou doprovodil operní pěvec Ben Heppner. Turínský starosta Sergio Chiamparino pak vrátil olympijskou vlajku zpět Roggemu. Od něho ji převzal starosta Vancouveru Sam Sullivan a symbolicky pozval sportovní svět na příští zimní hry. Do jejich zahájení zbývá 1147 dní.

Na Stadio Comunale pak uhasl i olympijský oheň.

Felliniho cirkus

Slavnostní zakončení nabídlo snový rej masek i atmosféru klasické italské commedia dell'arte. Diváci si užili i cirkus ve stylu Federika Felliniho, šest z více než dvou tisícovek účinkujících se představilo v originálních kostýmech z Felliniho filmu Klauni. Nechyběli ani akrobati, kteří se vznášeli nad stadionem ve vzdušných proudech.

Do show se mohli zapojit také sportovci, kteří před nástupem na plochu dostali červené klaunské nosy. V průvodu vlajkonošů přišla na stadion i olympijská vítězka Kateřina Neumannová s českou zástavou, další sportovci mířili na plochu promícháni bez ohledu na národnosti.

Atmosféru karnevalu, který se tento týden slaví po celé Itálii, dotvářeli diváci, kteří měli k dispozici masky ďáblů a andělů, na tribunách se navíc bavili mexickými vlnami.

Sestra bratrovi

Nadšení diváků ještě vystupňovalo předávání cenných kovů medailistům z běžeckého závodu na 50 kilometrů, který vyhrál domácí reprezentant Giorgio di Centa. Zlato mu předala jeho sestra Manuela di Centaová, bývalá vynikající běžkyně.

Ceremoniál byl poprvé v historii zimních her součástí závěrečné show.

Zatímco při zahajovacím ceremoniálu se divákům předvedl moderní monopost formule 1 Ferrari, dnes na plochu vjely legendární fiaty 500 a skútry Vespa, které řídili harlekýni a kolombíny.

Vášnivý rocker

Hudební doprovod večera na Stadio communale obstarali tóny Paganiniho houslí či nevidomý italský tenorista Andrea Bocelli. Zazpívali i italská hvězda Elisa, Ricky Martin z Portorika a kanadská rockerka Avril Lavigneová, jejíž vystoupení předznamenalo nástup Vancouveru.

Ceremoniál narušil muž oblečený do černého trika s nápisem. Při projevu předsedy turínského organizačního výboru Valentina Castellaniho vtrhl na řečnické pódium, podle agentury AP se pokusil do mikrofonu provolat "Passion lives in Torino" (V Turíně žije vášeň). Bezpečnostní služba ho ale okamžitě odvlekla. Podle policie nebyl muž italské národnosti a byl zadržen kvůli výslechu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy