Kozma utopil obhajobu v krvi, čekal slabší údery. Bušil jsem do sloupu, uznal soupeř

David Kozma čelil útokům Brazilce Kaika Brita až do třetího kola.
Klání Davida Kozmy proti Brazilci Kaiku Britovi bylo vrcholem sobotního večera v Ostravě. Protivníci svedli souboj o pás šampiona welterové váhy organizace Oktagon, který měl právě Kozma v držení od listopadu 2018.
Fanoušky měl v Ostravě pochopitelně na své straně. Už jen proto, že pochází z nedaleké Karviné a je regionální sportovní hvězdou.
Na Kozmu (a další zápasy MMA) přišlo do vítkovické Ostravar Areny bezmála 12 tisíc diváků. Promotér Ondřej Novotný označuje Ostravu jako "nejtvrdší město v republice" a fanoušci z východního koutu Česka znovu ukázali, jak moc mají tvrdé střety v kleci rádi.
Třicetiletý Kozma, přezdívaný Růžový panter, si zakládá na image spjaté s růžovou barvou. Ta proto byla v Ostravě vidět téměř všude.
Foto: Dalibor Sosna
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
4. 12. 2022 7:50
Poprvé v historii organizace Oktagon byly na jedné akci k vidění hned dva titulové zápasy. Oba v Ostravě nadchly, přestože oba skončily českou porážkou. V pérové váze Jakub Tichota podlehl Matému Sanikidzemu z Gruzie, ve welteru David Kozma padl proti Brazilci Kaiku Britovi. "Nejšílenější večer, co jsme zažili," shodli se promotéři turnaje.

Šest z osmi úvodních zápasů turnaje MMA v Ostravě skončily hned v prvním kole, zato Jakub Tichota a David Kozma, na které Oktagon především lákal, nabídli zaplněné vítkovické Ostravar Areně opravdu syté menu.

Duel třiadvacetiletého Tichoty proti Matému Sanikidzemu rozhodli po pěti pětiminutových kolech až sudí. Dva byli pro vítězství Gruzínce, jeden by ho přisoudil domácímu bojovníkovi.

Tichota v kleci neskrýval zklamání. "Bylo to vyrovnané, měl jsem dojem, že tři z pěti kol jsem pro sebe urval. Rozhodčí měli jiný pocit, beru to," říkal. "Musím to vzít jako odpich a novou zkušenost," hodnotil potom střízlivě na tiskové konferenci.

"Rány Mateho se mnou třásly, několikrát jsem se dost zamotal," uznal.

Na druhé straně stolu seděl sebevědomý soupeř ve slunečních brýlích, se zrovna získaným zlatým pásem. Před zápasem označil Tichotu za Barbie, kterou s ním čeká dlouhá noc. Ale po mimořádně vyrovnaném duelu projevil kus respektu.

Před dvěma týdny se mu narodila dcera, i tak se dokázal připravit na titulové utkání. Na tiskové konferenci mluvil i o tom, jak moc se těší domů za rodinou.

Jak je možné, že ještě vstane?

Pořádnou přestřelku pak na závěr programu vystřihli Kozma a Kaik Brito. Domácí hrdina s přezdívkou "Růžový panter" nastupoval s bilancí 10:0 v Oktagonu. Šlo už o jeho šestou obhajobu pásu.

Doufal, že Brazilcův nástup přečká a zlomí ho s přibývajícími koly. Jenže převahu měl spíše Brito a Kozma se před šílícími 12 tisíci diváky zuby nehty bránil.

"Nevím, co se stalo. Bylo to ode mě špatné, měl jsem špatnou vzdálenost od soupeře. Čekal jsem od něj slabší údery, ne tak přesné. Každá rána mi něco ubrala, bylo to tvrdé," popisoval třicetiletý Kozma.

Karvinský rodák se vícekrát octl v situaci, kdy po těžkém zásahu do hlavy zavrávoral a šance na pokračování zápasu v těch chvílích visely na hodně tenkém vlásku. Kozma se silou vůle udržel na nohách až do třetího kola a ostravská hala bouřila.

"Věděl jsem, že to bude bitva, ale až takovou jsem nečekal," mluvil velmi podobně jako Kozma i jeho brazilský soupeř. "Kolikrát jsem si říkal, jak je možné, že ještě vstal. Jako bych bušil do sloupu, obě ruce mám úplně rozmlácené," líčil Brito.

Z obou fighterů crčela krev, Kozma se postupně barvil do růžového odstínu svého účesu. Brazilec měl zase svou blonďatou kštici po kontaktech s domácí hvězdou zbarvenou pěkně dočervena.

Nicméně ve třetím kole rozhodčí Jan Voborník přeci jenom rozhodl o technickém knockoutu ve prospěch Brita. "Spoustu věcí z toho zápasu si nepamatuju, ale celou dobu jsem o sobě věděl. Více lidí mi říkalo, že to ukončení bylo správné, vůbec ho rozhodčímu nezazlívám," tvrdil Kozma.

"Ještě teď se trochu motám, trápí mě ta prohra. Porážky totiž nesnáším. Rozbitý nos a rozbitý ksicht mě vůbec nezajímají," mínil řádně potlučený bojovník na tiskové konferenci.

Slovák se zranil v koupelně

Bonus za nejlepší výkon večer získal Brito, ovšem každý měl slova uznání rovněž pro Kozmu. "Jak se držel v tom zápase, něco takového jsem ještě neviděl," uvedl jeden z promotérů Pavol Neruda. "Šílený závěr turnaje," doplnil jeho kolega Ondřej Novotný.

"David je pro mě největší hrdina," pronesl na konferenci i slovenský bijec Vlasto Čepo. A dále přidal historku o tom, jak se zranil těsně před svým duelem proti Italovi Giovannimu Melillovi.

"Lezl jsem z vany, spadl jsem na kachličky a od*ebal si koleno. Nebyl jsem schopný udělat dřep. Říkal jsem si, jaký jsem retard, že se mi tohle stane půl hodiny před zápasem," usmíval se Čepo. Melilla i tak dokázal udolat už v prvním kole.

Na další souboje Oktagonu se Ostrava může těšit už za čtyři měsíce. Začátkem března právě zde odstartuje nový projekt Gamechanger se šestnáctkou nejlepších bojovníků ve welterové váze. Z nich během pěti turnajů systémem pavouka vzejde finálová dvojice.

Kozma ani Brito v pyramidovém Gamechangeru chybět nebudou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy