Tyson zahodil drogy a 65 kilo. Zahodí i měkká pravidla, která jsou terčem posměchu?

av av
28. 11. 2020 9:47
"Klidně se postavím Joshuovi, Furymu nebo Wilderovi," říká čtyřiapadesátiletý Mike Tyson. Historicky nejmladší boxerský šampion těžké váhy a jedna z největších legend mezi provazy znovu po patnácti letech přitahuje pozornost sportovního světa. V noci na neděli dovrší působivý comeback exhibičním soubojem s Royem Jonesem juniorem.
Mike Tyson po tréninku před duelem proti Royi Jonesovi.
Mike Tyson po tréninku před duelem proti Royi Jonesovi. | Foto: ČTK

Váží přibližně o 65 kilogramů méně než před jedenácti lety, kdy se nečekaně objevil v populární hollywoodské komedii Hangover (Pařba ve Vegas) a vypálil tam nelítostný pravý hák jednomu z hlavních hrdinů.

Během tvrdého tréninku na samotný návrat odhodil ze svého těla skoro půl metráku. Tyson budí respekt a obdiv už jen tím, do jaké formy se dokázal dostat během relativně krátkého časového úseku.

"V pohodě. Shazuju celý život," směje se vyléčený narkoman. Tentokrát to ale přece jen bylo jiné. Tyson se pravidelně ocital na hranici toho, co je lidské tělo schopné snést.

Až v posledních letech kompletně změnil životní styl. Bohatý arzenál drog zásadně zeštíhlil jen na milovanou marihuanu, stal se veganem. "A žena mě poslala na běžecký pás. Nejdřív jsem vydržel stěží patnáct minut, nakonec jsem běhával dvě hodiny. Cvičil jsem a hlídal si jídelníček," popisuje, jak započalo jeho fyzické znovuzrození, především díky jeho třetí manželce Lakihi Spencerové.

"V jednu chvíli jsem měl až 40 kilo nadváhu. Bral jsem kokain, pil hodně alkoholu," přiznává. Spoléhal na modlení k Alláhovi, nakonec si ale stejně musel pomoci sám. "Změnil jsem svůj život. Dokázal jsem to," může si teď zaslouženě poklepat na rameno.

V ringu stál naposledy před patnácti lety. Ostudně prohrál s Irem Kevinem McBridem, jeho kariéra tím skončila, tvrdý sešup po křivolaké a strmé životní pěšině byl čím dál rychlejší.

"Tehdy jsem nechtěl do ringu. Boxoval jsem jenom pro peníze. Byl jsem závislý na drogách, byl jsem mimo," vypráví dnes o posledních letech profesionální dráhy.

Už v roce 2003 zkrachoval, skončil s dluhem 27 milionů dolarů, ačkoli si během kariéry vydělal více než 600 milionů. Z těžkých časů se ale dostal a dnes o finanční prostředky nouzi nemá. Mimo jiné vydělává díky svému obřímu konopnému ranči, jeho jmění se odhaduje na tři miliony dolarů.

I proto odmítá, že by za jeho návratem byly peníze, ačkoli se jich kolem exhibičního duelu s jednapadesátiletým Jonesem točí hrozně moc.

Oba boxeři mají garantováno deset milionů dolarů plus bonusy odvislé od toho, kolik diváků se na Tysonův návrat vlastně podívá. Očekává se, že málo jich nebude.

Železný Mike ale tvrdí: "Fakt mi jde čistě o charitu. Doby, kdy jsem bojoval kvůli penězům na nové auto, nové ženské, nová sídla, nová letadla, jsou dávno pryč. Už to mám jinak, nikdo mi nemusí závidět. Budu z toho mít jen dobrý pocit, nic víc," říká, byť musí být každému jasné, že přece jen trochu přehání.

Tyson se dokonce kouká mnohem dál a výš, netají se ambicemi na další, ještě o dost třaskavější souboje. Jako by propadl až přílišné euforii z vlastní působivé transformace, dává své jméno do jedné věty z největšími hvězdami současné boxerské scény.

"Myslím, že Tyson Fury, Anthony Joshua i Deontay Wilder jsou fantastičtí boxeři. Mohli by toho udělat tolik pro tuto společnost. Exhibice s nimi by pomohli spoustě lidem," naznačuje, kam až se ubírají jeho odvážné myšlenky.

Sám mluví o exhibici, nicméně právě zveřejněná exhibiční pravidla souboje Tyson vs. Jones přinášejí legendárnímu boxerovi posměch.

Duel by měl být spíše tvrdším sparingem a bijci by se neměli snažit ukončit zápas knokautem. Dokonce by ani neměl být vyhlášen vítěz. Boxovat se bude osm dvouminutových kol, boxeří odmítli výzvu bojovat v helmách, ale nasadí bezpečnější těžší dvanáctiuncové rukavice.

Po sociálních sítích koluje třeba tahle pobavená reakce Dany Whitea, mocného šéfa organizace UFC.

Na druhou stranu, na to, co se v losangeleském Staples Centru ve skutečnosti odehraje, budou zvědaví úplně všichni. Mnohé totiž naznačilo prohlášení Tysonova trenéra.

"Mike každý den dřel v tělocvičně. Užíval si to a chodil do toho naplno. Nechával si namlátit od sparingpartnerů. Nedělal to proto, aby pak nastoupil do exhibice, kde druhého nesmíte knokautovat," zpochybňuje pravidla Rafael Cordeiro.

"Bude to souboj dvou legend a obě se budou snažit tu druhou ukončit. Přesně tak to bude. Nejde o exhibici jako takovou. Mike bude vyhlížet k.o. od začátku zápasu," dodává kouč.

Před pár dny navíc k nejistotě kolem skutečných pravidel přispěla společnost Triller vlastnící televizní práva, když popřela, že by měl být souboj nějak výrazně omezen.

Nikdo si nakonec neumí příliš představit, jak by se dva ranaři v očekávaném duelu měli držet zkrátka. Tyson během kariéry "uspal" 44 soupeřů, knokautem vyhrál svých prvních 19 soubojů v ringu, dvanáct z nich dokonce v prvním kole.

Ani Jones není žádné ořezávátko. Celkově vyhrál 66 utkání, z toho 47 knokautem. Podle odborníků je nejlepším boxerem 90. let.

Mike Tyson snědl Jonesovi ucho. Pěkné díkuvzdání, vzkázal | Video: YouTube/Mike Tyson
 

Právě se děje

Další zprávy