Portyk odboural psychické problémy. Nefňukám, cíle mám nejvyšší, tvrdí sdruženář před olympiádou

Lukáš Zahradník Lukáš Zahradník
12. 10. 2017 15:49
Tomáš Portyk, dlouhá léta považovaný za obrovský talent české severské kombinace, vzhlíží s nadějemi k nadcházející olympijské sezoně. V dospělé kategorii prozatím zůstával za očekáváním, ale věří, že tento ročník může být v jeho kariéře zlomový. Letní přípravu okořenil cennými triumfy a pomýšlí na nejvyšší cíle. A to i přes kuriózní zranění, které ho potkalo v jejím závěru.
Český sdruženář Tomáš Portyk
Český sdruženář Tomáš Portyk | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Od juniorských let se o Tomáši Portykovi hovoří jako o spasiteli české severské kombinace. Leč nadějnému sdruženáři, i kvůli psychickým problémům při skokanské části, se zatím velká očekávání nedaří proměnit v nějaký výrazný výsledek. Nyní však věří, že se po vydařené letní přípravě nachází v ideálním rozpoložení, aby zazářil. A to ideálně v únoru v jihokorejském Pchjongjangu.

Psychické problémy při skokanské části. To byl jeden z největších zádrhelů, který brzdil nadějnému sdruženáři kariéru. "Musím se soustředit především na skok, protože od něj se všechno odvíjí. V předchozí sezoně jsem při něm bojoval s psychickými problémy, doufám, že v létě jsem to odboural. Když to dobře půjde, tak budu mít vysoké cíle." potvrzuje Portyk.  

Znovu nabitá víra pramení především z kvalitní letní přípravy. "Proběhla podle plánu. I se závody jsem mohl být až nad očekávání spokojen, protože takřka každý jsem kvalitně odskákal, což je pro můj výkon zásadní," libuje si sdruženář.

"Bojoval jsem v několika závodech o pódium. Byl jsem spokojený i s tím, jak jsem závodil na mistrovství republiky, kde jsem obhájil titul," připomíná Portyk završený hattrick na letních šampionátu.

Oblíbený týmový závod chybí v olympijském programu

V přípravě na olympijskou sezonu dosáhl největšího úspěchu společně s Miroslavem Dvořákem, se kterým ovládli týmový sprint Letní Grand Prix v německém Oberwiesenthalu. Ve finiši porazili i favorizované německé duo Frenzel - Riessle.

Týmový závod však nepatří do olympijského programu. "Mrzí nás, že v Pchjongčchangu není. V něm bychom cítili největší šanci na medaili. Ještě před rokem se uvažovalo o jeho zařazení, ale nakonec to bohužel nedopadlo," lituje jednadvacetiletý reprezentant. "Zase ale nemůžeme spoléhat jen na tento závod, musíme se připravit i na individuální disciplíny. Případně ještě na čtyřčlenné týmy," doplňuje jilemnický rodák.

Sám v poslední době zažil, že sezonu může zkomplikovat i zdánlivě banální situace, kterou každý z nás zažívá denodenně. Při přípravě šálku čaje mu praskl hrníček a horká tekutina ho popálila na nohách.

"Normálně už trénuju, skáču i běhám. Zase tak moc mě to neomezovalo, měl jsem nějaké bandáže a obvazy, ale teď je to již zahojené. Bylo to kuriózní zranění, ale teď se nad tím můžu jen pousmát a říct si, co se člověku v životě nestane," podotýká Portyk s úsměvem.

Odhodlání nabourat německou dominanci

Současné severské kombinaci vládne pevnou rukou Německo, jehož závodníci dominují ve Světovém poháru i na velkých akcích typu olympijských her či mistrovství světa.

"Je to jednoduché. Němců je stokrát víc než nás. Mají z čeho vybírat. U nás je deset sdruženářů a s těmi se musí pracovat. Také mají více financí," konstatuje Portyk.

Přesto věří, že i němečtí suveréni jsou k poražení. Ostatně sám to již několikrát dokázal. "Nefňukáme, snažíme se vypořádat s tím, co máme. Myslím, že se nám to daří nad míru. Hned na prvním závodě Letní Grand Prix jsme je nechali za sebou. Nikdo není neporazitelný," uzavírá Portyk.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy