Portyk odboural psychické problémy. Nefňukám, cíle mám nejvyšší, tvrdí sdruženář před olympiádou

Lukáš Zahradník Lukáš Zahradník
12. 10. 2017 15:49
Tomáš Portyk, dlouhá léta považovaný za obrovský talent české severské kombinace, vzhlíží s nadějemi k nadcházející olympijské sezoně. V dospělé kategorii prozatím zůstával za očekáváním, ale věří, že tento ročník může být v jeho kariéře zlomový. Letní přípravu okořenil cennými triumfy a pomýšlí na nejvyšší cíle. A to i přes kuriózní zranění, které ho potkalo v jejím závěru.
Český sdruženář Tomáš Portyk
Český sdruženář Tomáš Portyk | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Od juniorských let se o Tomáši Portykovi hovoří jako o spasiteli české severské kombinace. Leč nadějnému sdruženáři, i kvůli psychickým problémům při skokanské části, se zatím velká očekávání nedaří proměnit v nějaký výrazný výsledek. Nyní však věří, že se po vydařené letní přípravě nachází v ideálním rozpoložení, aby zazářil. A to ideálně v únoru v jihokorejském Pchjongjangu.

Psychické problémy při skokanské části. To byl jeden z největších zádrhelů, který brzdil nadějnému sdruženáři kariéru. "Musím se soustředit především na skok, protože od něj se všechno odvíjí. V předchozí sezoně jsem při něm bojoval s psychickými problémy, doufám, že v létě jsem to odboural. Když to dobře půjde, tak budu mít vysoké cíle." potvrzuje Portyk.  

Znovu nabitá víra pramení především z kvalitní letní přípravy. "Proběhla podle plánu. I se závody jsem mohl být až nad očekávání spokojen, protože takřka každý jsem kvalitně odskákal, což je pro můj výkon zásadní," libuje si sdruženář.

"Bojoval jsem v několika závodech o pódium. Byl jsem spokojený i s tím, jak jsem závodil na mistrovství republiky, kde jsem obhájil titul," připomíná Portyk završený hattrick na letních šampionátu.

Oblíbený týmový závod chybí v olympijském programu

V přípravě na olympijskou sezonu dosáhl největšího úspěchu společně s Miroslavem Dvořákem, se kterým ovládli týmový sprint Letní Grand Prix v německém Oberwiesenthalu. Ve finiši porazili i favorizované německé duo Frenzel - Riessle.

Týmový závod však nepatří do olympijského programu. "Mrzí nás, že v Pchjongčchangu není. V něm bychom cítili největší šanci na medaili. Ještě před rokem se uvažovalo o jeho zařazení, ale nakonec to bohužel nedopadlo," lituje jednadvacetiletý reprezentant. "Zase ale nemůžeme spoléhat jen na tento závod, musíme se připravit i na individuální disciplíny. Případně ještě na čtyřčlenné týmy," doplňuje jilemnický rodák.

Sám v poslední době zažil, že sezonu může zkomplikovat i zdánlivě banální situace, kterou každý z nás zažívá denodenně. Při přípravě šálku čaje mu praskl hrníček a horká tekutina ho popálila na nohách.

"Normálně už trénuju, skáču i běhám. Zase tak moc mě to neomezovalo, měl jsem nějaké bandáže a obvazy, ale teď je to již zahojené. Bylo to kuriózní zranění, ale teď se nad tím můžu jen pousmát a říct si, co se člověku v životě nestane," podotýká Portyk s úsměvem.

Odhodlání nabourat německou dominanci

Současné severské kombinaci vládne pevnou rukou Německo, jehož závodníci dominují ve Světovém poháru i na velkých akcích typu olympijských her či mistrovství světa.

"Je to jednoduché. Němců je stokrát víc než nás. Mají z čeho vybírat. U nás je deset sdruženářů a s těmi se musí pracovat. Také mají více financí," konstatuje Portyk.

Přesto věří, že i němečtí suveréni jsou k poražení. Ostatně sám to již několikrát dokázal. "Nefňukáme, snažíme se vypořádat s tím, co máme. Myslím, že se nám to daří nad míru. Hned na prvním závodě Letní Grand Prix jsme je nechali za sebou. Nikdo není neporazitelný," uzavírá Portyk.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Na místě platí třetí stupeň požárního poplachu. Na místě je víc než 11 jednotek, s hašením pomáhá i vrtulník policie. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy