Ochrnutý žokej žaluje soupeře o 180 milionů. Viní ho, že způsobil osudný pád

Sport Sport
1. 4. 2021 18:33
Čtyřiatřicetiletý žokej Frederik Tylicki žaluje u soudu Grahama Gibbonse o šest milionů liber (v přepočtu přes 180 milionů korun). Viní ho z toho, že v roce 2016 způsobil při dostizích v Kemptonu karambol, při němž spadl Tylicki tak, že ochrnul a je upoután na vozík. Na případ upozornil web Racing Post.
Osudný karambol při dostihu v Kemptonu v říjnu 2016
Osudný karambol při dostihu v Kemptonu v říjnu 2016 | Foto: Youtube.com

K neštěstí došlo 31. října 2016 v Kemptonu, za poslední zatáčkou rovinového dostihu na jednu míli.

Gibbons v sedle Madame Butterfly svým manévrem zkřížil dráhu Tylickému, jehož kůň Nellie Deen kvůli tomu klopýtl a ztratil rovnováhu.

Při následném hromadném karambolu spadli hned čtyři žokejové, ovšem Tylicki tak nešťastně, že si zlomil osmnáct žeber, ale hlavně si poranil míchu takovým způsobem, že od pasu dolů ochrnul a je upoután na vozík. 

Tylického právníci tvrdí, že riskantní manévr přímo způsobil pád vedoucí následně ke zranění, neboť Tylicki neměl kam uhnout, žokej prý navíc soupeře výkřikem "Gibbo!" na možné nebezpečí upozorňoval. Ten se však podle nich jen ohlédl a nereagoval.

Žalující uvádějí, že Gibbons mohl použít svůj bič, aby zastavil pohyb koně, ale místo toho "je vidět, že úmyslně pokračuje v manévrování svého koně po jeho pravé straně (pomocí pravého otěže) směrem k hrazení".

Frederik Tylicki při dostizích na závodišti v Paříži v roce 2019
Frederik Tylicki při dostizích na závodišti v Paříži v roce 2019 | Foto: Václav Volf

Gibbons následně dostih vyhrál, Tylicki byl letecky transportován do nemocnice sv. Jiří v Tootingu. Obhájci Gibbonse hodlají argumentovat tím, že jejich klient netušil, kde se Tylického kůň pohybuje, a že dostihoví stewardi vyhodnotili střet jako závodní nehodu a Gibbonse neobvinili ani z neopatrného jednání.

Výkřik prý slyšel až těsně před střetem a už nemohl reagovat, naopak Tylicki podle nich pokračoval v jízdě vpřed, i když viděl, že tam nemá dost místa.

Soudní pře není prvním problémem kariéry devětatřicetiletého Gibbonse. V roce 2017 dostal dvouletý trest za pozitivní test na kokain, v roce 2019 byl odsouzen na 16 měsíců poté, co byl už počtvrté přistižen za volantem pod vlivem alkoholu.

Tylicki se po nehodě vrátil k dostihovému dění v roli experta televize Sky a také jako majitel koní, přičemž v roce 2018 se díky Mary Salome radoval v Corku z prvního vítězství.

Tři roky po nehodě také udělal zase první krůčky, když si mohl vyzkoušet speciální robotické nohy. "Krásný den na procházku," napsal pak k videu.

Už v prosinci 2016, necelé dva měsíce po osudném dostihu, prozradil rodák z Německa: "Pamatuju si všechno. Pamatuju si každý jednotlivý detail z toho pádu. Nepamatuju si, jak jsem se dostal do nemocnice, protože jsem upadl do bezvědomí, pak jsem se prostě probudil na jednotce intenzivní péče. Brzy mi bylo jasné, že je tam velký problém. Měl jsem cit v horní části těla, ale dole jsem necítil vůbec nic. Dal jsem si dvě a dvě rychle dohromady."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy