Obří výdělek, malé vytížení. Asijská tenisová liga začíná

Foto: Facebook Ana Ivanovic
Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 11. 2014 10:31
Čtyři víkendy, čtyři asijská velkoměsta, čtyři týmy nabité velkými tenisovými jmény.

Manila - Vydělá si královské peníze a hrát bude jen jeden set za tři dny, takže bude mít spoustu času na kondiční přípravu před novou sezonou. Tomáš Berdych stojí na prahu nové kapitoly světového tenisu, společně s dalšími hvězdami svého sportu v pátek zahajuje asijskou International Premier Tennis League.

Čtyři víkendy, čtyři asijská velkoměsta, čtyři týmy nabité velkými tenisovými jmény. Premiéra je na programu ve filipínské Manile, další tenisová představení budou následovat v Dillí, Singapuru a Dubaji.

Pohádkový výdělek odmítl málokdo

Cílem pořadatelů je propagovat tenis v končinách, kde ještě není tak populární, jak by mohl být. A hvězdám jsou ochotní zaplatit pohádkové startovné. Spekuluje se o milionech dolarů, tedy částkách srovnatelných snad jen s odměnami za triumf na grandslamech.

Není divu, že se v Asii představí třeba Novak Djokovič, Serena Williamsová, Maria Šarapovová, Roger Federer, Andy Murray, Ana Ivanovičová nebo Jo-Wilfried Tsonga. A s nimi tenisové legendy - Andre Agassi, Pete Sampras, Goran Ivaniševič či Carlos Moya. Snadno vydělanými penězi před Vánoci pohrdne jen málokdo.

Berdych bude hrát za Slammers

Finance proudí do nového podniku jak od vlád jednotlivých zemí, tak od movitých sponzorů a asijských televizí. Teprve na začátku listopadu ředitel turnaje, bývalý vynikající indický deblista Mahéš Bhupátí, oznámil, že generálním sponzorem bude Coca-Cola.

"Snažíme se v tenisu vytvořit něco nového a unikátního. Tenis je velmi individuální sport a hráči často nemají možnost zúčastnit se podobné týmové soutěže. To, že se nám podařilo získat velká jména, je pro nás obrovskou ctí," říká Bhupátí.

Manila Mavericks, Micromax Indian Aces, United Arab Emirates a Singapore Slammers, to jsou názvy jednotlivých týmů. Tomáš Berdych je součástí čtvrtého jmenovaného a jeho týmovými kolegy budou Serena Willliamsová, Andre Agassi, Leyton Hewitt, Nick Kyrgios, Daniela Hantuchová, Bruno Soares a Patrick Rafter.

"Může to být docela sranda"

„Je to spíš jen nová zkušenost. A v tomto zaběhnutém systému to bude zajímavé i z hlediska konkurence. Je to první rok, a když se člověk podívá na to, jací hráči se k tomu v uvozovkách upsali, tak si myslím, že není na škodu být mezi nimi. Je to prestižní a může to být docela sranda,“ vyjádřil se Tomáš Berdych pro Český rozhlas.

Českého tenistu neodradilo ani náročné cestování a tvrdé klimatické podmínky. „Jedu celý tento trip s Tomem a uděláme z toho přípravu na novou sezonu. Dlouho na přípravu nebyl takový prostor. Teď Tomáš přijel z dovolené a budeme čtrnáct šestnáct dní v teple pracovat. Zápasy jsou tak, že je vlastně jednou za tři dny set, takže se tam dá udělat spousta věcí. Celé mi to přijde jako dobrý nápad,“ prohlásil Berdychův kondiční kouč David Vydra.

Vysílací práva má 125 zemí

Vstupenky na jednotlivé zápasy začínají na v přepočtu zhruba tisícikoruně. Příjmy akce jsou z velké části postaveny na prodeji televizních práv, zápasy se budou vysílat ve 125 zemích po celé planetě.

International Premier Tennis League startuje 28. listopadu v Manile, 2. - 4. prosince se bude hrát v Singapuru, 6. - 8. v Dillí a sérii zakončí víkend 11. - 13. prosince v Dubaji.

Čtyři desetičlenné týmy spolu sehrají celkem 24 utkání. Na jeden set se poměří v mužských a ženských singlech, mužských deblech a smíšené čtyřhře. Pokud bude stav vyrovnaný, rozhodne jeden tie-break souboje tenisových legend.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy