Světový pohár lyžařek zahájila v Söldenu první výhrou Brignoneová

Aktualizováno 24. 10. 2015 14:10
Novou zimní sezónu sjezdařů odstartoval obří slalom žen v Söldenu, kde se nedařilo české zástupkyni Kateřině Pauláthové. Ta neprošla v prvním kole mezi nejlepší třicítku.
Italka Frederica Brignoneová během obřího slalomu v Söldenu
Italka Frederica Brignoneová během obřího slalomu v Söldenu | Foto: Reuters

Sölden - Vítězkou úvodního závodu nové sezony Světového poháru ve sjezdovém lyžování je Federica Brignoneová. Pětadvacetiletá Italka vyhrála suverénně dnešní obří slalom v Söldenu a připsala si první vítězství v kariéře.

Specialistka na obří slalom Brignoneová na ledovci v Rakousku vedla už po prvním kole o 95 setin před loňskou vítězkou Mikaelou Shiffrinovou z USA a v druhém kole ze svého náskoku ztratila jen desetinu. Třetí místo obsadila Tina Weiratherová z Lichtenštejnska, jež za vítězkou v součtu zaostala o 1,25 sekundy.

Vicemistryně světa z roku 2011 Brignoneová se dočkala premiérového triumfu v SP poté, co v minulých šesti letech skončila čtyřikrát druhá a třikrát třetí. Vítězstvím napodobila svou matku Marii Rosu Quariovou, jež na přelomu 70. a 80. let minulého století vyhrála čtyři slalomy SP.

"Dlouho jsem čekala na první vítězství. Nebyla jsem na úrovni nejlepších holek, ale makala jsem a nemůžu uvěřit, že to vyšlo," radovala se Brignoneová.

Na body v prvním závodě sezony nedosáhla česká reprezentantka Kateřina Pauláthová, jež zajela v prvním kole 35. čas. K postupu mezi elitní třicítku jí chybělo půl sekundy. Pavla Klicnarová byla při debutu v SP poslední třiapadesátá z klasifikovaných lyžařek.

Pauláthová: Byl to boj

Pro Pauláthovou zůstal i po dnešku Sölden nejneoblíbenějším kopcem, jak jej označila. "Byl to boj, nebylo to rozsekané, ale byly strašně tvrdé seky a udělala jsem spoustu chyb. A vůbec jsem to nepustila do roviny a nahoře to držela, dalo se tam víc riskovat," uvedla. "Jsem s tréninkem pozadu, snad to vyjde příště," dodala.

Své loňské vítězství ze Söldenu, o něž se dělila se Shiffrinovou, nemohla obhajovat domácí Anna Fenningerová. Nejlepší lyžařka SP z posledních dvou sezon si v tréninku na dnešní závod těžce poranila koleno a přijde o celý ročník. Zimu bez vrcholu v podobě ZOH či MS vynechává slovinská hvězda Tina Mazeová, Američanka Lindsey Vonnová se po letním zranění na poslední chvíli rozhodla na zledovatělé náročné trati nestartovat.

V neděli v Söldenu odstartují SP muži.

Úvodní závod SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu:

Ženy - obří slalom: 1. Brignoneová (It.) 2:24,27 (1:10,11+1:14,16), 2. Shiffrinová (USA) -0,85 (1:11,06+1:14,06), 3. Weiratherová (Licht.) -1,25 (1:11,53+1:13,99), 4. Gutová (Švýc.) -1,39 (1:11,62+1:14,04), 5. Worleyová (Fr.) -1,72 (1:12,19+1:13,80), 6. Rebensburgová (Něm.) -2,28 (1:13,07+1:13,48), 7. Hectorová (Švéd.) -2,41 (1:11,64+1:15,04), 8. Bremová (Rak.) -2,88 (1:12,41+1:14,74), 9. Curtoniová (It.) -2,90 (1:12,03+1:15,14), 10. Hansdotterová (Švéd.) -3,02 (1:13,47+1:13,82), ...v 1. kole 35. Pauláthová 1:15,00, 53. Klicnarová (obě ČR) 1:22,56.