Světový pohár lyžařek zahájila v Söldenu první výhrou Brignoneová

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2015 14:10
Novou zimní sezónu sjezdařů odstartoval obří slalom žen v Söldenu, kde se nedařilo české zástupkyni Kateřině Pauláthové. Ta neprošla v prvním kole mezi nejlepší třicítku.
Italka Frederica Brignoneová během obřího slalomu v Söldenu
Italka Frederica Brignoneová během obřího slalomu v Söldenu | Foto: Reuters

Sölden - Vítězkou úvodního závodu nové sezony Světového poháru ve sjezdovém lyžování je Federica Brignoneová. Pětadvacetiletá Italka vyhrála suverénně dnešní obří slalom v Söldenu a připsala si první vítězství v kariéře.

Specialistka na obří slalom Brignoneová na ledovci v Rakousku vedla už po prvním kole o 95 setin před loňskou vítězkou Mikaelou Shiffrinovou z USA a v druhém kole ze svého náskoku ztratila jen desetinu. Třetí místo obsadila Tina Weiratherová z Lichtenštejnska, jež za vítězkou v součtu zaostala o 1,25 sekundy.

Vicemistryně světa z roku 2011 Brignoneová se dočkala premiérového triumfu v SP poté, co v minulých šesti letech skončila čtyřikrát druhá a třikrát třetí. Vítězstvím napodobila svou matku Marii Rosu Quariovou, jež na přelomu 70. a 80. let minulého století vyhrála čtyři slalomy SP.

"Dlouho jsem čekala na první vítězství. Nebyla jsem na úrovni nejlepších holek, ale makala jsem a nemůžu uvěřit, že to vyšlo," radovala se Brignoneová.

Na body v prvním závodě sezony nedosáhla česká reprezentantka Kateřina Pauláthová, jež zajela v prvním kole 35. čas. K postupu mezi elitní třicítku jí chybělo půl sekundy. Pavla Klicnarová byla při debutu v SP poslední třiapadesátá z klasifikovaných lyžařek.

Pauláthová: Byl to boj

Pro Pauláthovou zůstal i po dnešku Sölden nejneoblíbenějším kopcem, jak jej označila. "Byl to boj, nebylo to rozsekané, ale byly strašně tvrdé seky a udělala jsem spoustu chyb. A vůbec jsem to nepustila do roviny a nahoře to držela, dalo se tam víc riskovat," uvedla. "Jsem s tréninkem pozadu, snad to vyjde příště," dodala.

Své loňské vítězství ze Söldenu, o něž se dělila se Shiffrinovou, nemohla obhajovat domácí Anna Fenningerová. Nejlepší lyžařka SP z posledních dvou sezon si v tréninku na dnešní závod těžce poranila koleno a přijde o celý ročník. Zimu bez vrcholu v podobě ZOH či MS vynechává slovinská hvězda Tina Mazeová, Američanka Lindsey Vonnová se po letním zranění na poslední chvíli rozhodla na zledovatělé náročné trati nestartovat.

V neděli v Söldenu odstartují SP muži.

Úvodní závod SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu:

Ženy - obří slalom: 1. Brignoneová (It.) 2:24,27 (1:10,11+1:14,16), 2. Shiffrinová (USA) -0,85 (1:11,06+1:14,06), 3. Weiratherová (Licht.) -1,25 (1:11,53+1:13,99), 4. Gutová (Švýc.) -1,39 (1:11,62+1:14,04), 5. Worleyová (Fr.) -1,72 (1:12,19+1:13,80), 6. Rebensburgová (Něm.) -2,28 (1:13,07+1:13,48), 7. Hectorová (Švéd.) -2,41 (1:11,64+1:15,04), 8. Bremová (Rak.) -2,88 (1:12,41+1:14,74), 9. Curtoniová (It.) -2,90 (1:12,03+1:15,14), 10. Hansdotterová (Švéd.) -3,02 (1:13,47+1:13,82), ...v 1. kole 35. Pauláthová 1:15,00, 53. Klicnarová (obě ČR) 1:22,56.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy