Obří potenciál, žádný pokrok. Měla být první, píší o Kvitové

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 1. 2014 6:00
Zatímco Tomáš Berdych v Melbourne válel, Petra Kvitová selhala. A na její hlavu se snesla ostrá kritika.
Zklamaná Petra Kvitová po výbuchu na Australian Open.
Zklamaná Petra Kvitová po výbuchu na Australian Open. | Foto: Reuters

Praha - Stejně vysoké ambice, ovšem diametrálně odlišný výsledek. Zatímco Tomáš Berdych došel na prvním grandslamovém turnaji sezony mezi čtyři nejlepší muže, Petra Kvitová selhala na Australian Open hned ve svém prvním zápase.

Rozdílněji už největší české tenisové hvězdy vstoupit do nového roku nemohly.

Berdych od začátku bez ztráty setu likvidoval jednoho soupeře za druhým a porazil i žebříčkově lépe postaveného Davida Ferrera. Ztroskotal až na famózně hrajícím překvapivém vítězi turnaje Švýcaru Wawrinkovi

Tvrdou přípravu v Melbourne nezúročila

To už ale Kvitová byla dávno doma. "Ráda bych se vrátila na úroveň, kterou jsem schopna hrát a konkurovat hráčkám, které jsou nejvýš," tvrdila před startem grandslamu v Melbourne.

Věřila, že nemilosrdná příprava pod vedením nového kondičního trenéra Marka Všetíčka přinese tolik kýžený návrat na absolutní tenisové výsluní.

O to větší facku ale dostala. Dvacetiletá Thajka Luksika Kumkhumová, až 88. hráčka žebříčku WTA, měla být v prvním kole snadným soustem na rozehřátí.

Jenže na kurtu to z českého pohledu vypadalo od začátku ponuře. Na první prohraný set ještě Kvitová odpověděla, ovšem ve třetím opět nechala hrát outsiderku a nakonec poprvé od US Open 2011 vypadla z grandslamového turnaje už po prvním kole.

Kvitová pod palbou ostré kritiky

U tradičně náročných českých fanoušků to česká jednička pochopitelně pořádně schytala. Internetové diskuse byly v mžiku plné ostré kritiky i sprostých nadávek.

"Že Kvitová prohrála, není žádné překvapení, od Melbourne 2012 když prohrála se Šarapovovou v semifinále, to s ní jde jen a jen z kopce! Bohužel, to není urážka nebo posměch, ale reálný fakt," zněl jeden ze slušnějších ohlasů čtenářů na Aktuálně.cz.

"Petru neporazila její soupeřka, ale ona se porazila sama. Není podání, není volej, fyzička a sebedůvěra. Ale snad to je doba, kterou překoná. Držím palce," podotkl fanoušek, který českou hráčku prozatím neodepisoval. Nicméně byl v menšině.

ESPN: Petra teď měla dominovat

Spousta komentujících navíc spojovala neúspěch Kvitové s čerstvým vztahem s tenistou Radkem Štěpánkem, který v Austrálii rovněž nepřešel přes první kolo (kvůli zranění krku vzdal utkání se Slovincem Kavčičem, pozn. red.).

Hlavní cíl, který si rodačka z Bílovce před novou sezonou kladla, byly lepší výsledky na grandslamových turnajích. Loni v Melbourne vybouchla, když vypadla ve druhém kole. Letos to bylo ještě dříve. Jejího nezdaru si detailněji všimla i americká televizní stanice ESPN ve svém komentáři.

"Po její vítězné smršti na Wimbledonu 2011 byla předurčena vyhrávat grandslamy, možná se stát i světovou jedničkou. Ovládla Turnaj mistryň i Fed Cup a vypadalo to, že právě ona je čerstvou tváří, která převezme otěže nové éry ženského tenisu," psala stanice na svém webu po zápasu Kvitové s Kumhumovou.

Plachá hráčka nebyla připravená na slávu

"Ovšem velké očekávání ji zneklidnilo. Plachá, introvertní Kvitová se necítila dobře, když se na ní vyřítila sláva předtím, než byla připravená ji přijmout. Téměř tři roky poté je jasně vidět, že nedělá žádné viditelné pokroky," tvrdil komentář.

ESPN přitom poukázala na výrazný fyzický potenciál, kterým česká tenistka disponuje.

"Je to vzácný typ hráčky, vysoká, levoruká, silná. Má všechny fyzické zbraně potřebné k tomu, aby vítězila. Má servis srovnatelný se Serenou Williamsovou a Victorií Azarenkovou. Ale všechen ten potenciál se zvrhl v něco hodně nejistého."

Sama Kvitová v podstatě souhlasila s tím, že úplně neustála tlak, který si sama naložila na bedra před startem nové sezony.

Přijde v Paříži rychlá náprava?

"Moje priorita byla zlepšit pohyb na kurtu, ale na Australian Open jsem to neukázala. Přitom jsem měla skvělou přípravu, pracovala jsem velmi tvrdě. S tím tlakem jsem se ale nevyrovnala," kroutila hlavou šestá hráčka současného žebříčku.

O rychlou nápravu se bude třiadvacetiletá hráčka snažit v tomto týdnu v Paříži. Narychlo se přihlásila do tamního podniku, který vyhrála před třemi lety na úvod své doposud životní sezony.

Od pořadatelů dostala divokou kartu a bude plnit roli turnajové dvojky. Jedničkou je Ruska Maria Šarapovová a trojkou Italka Sara Erraniová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy