Slavný bazén v Podolí je nově chráněnou památkou. Koupala se tu i princezna Diana

Slavný bazén v Podolí je nově chráněnou památkou. Koupala se tu i princezna Diana
Plavecký stadion Podolí vznikl podle návrhu architekta Richarda Podzemného. Přestože byl funkcionalistou, velmi mu záleželo na tom, aby stavba byla citlivě zasazena do okolního prostředí.
Bazén je jedním příkladů tzv. bruselského stylu, kdy po úspěchu československého pavilonu v roce 1958 v Bruselu začíná vznikat takto inspirovaná architektura i u nás.
Málo známá je dnes již odstraněná skluzavka od Františka Pacíka, která byla u trojúhelníkového dětského brouzdaliště.
Princezna z Walesu se tajně vypravila vykoupat do plaveckého bazénu v Podolí, ze kterého ji málem vyhodili.
Foto: ČTK
Plavecký stadion Podolí byl po pětapadesáti letech své existence zapsán Národním památkovým ústavem mezi chráněné kulturní památky. Dnes je sice bazén kvůli pandemii dočasně uzavřen, my jsme ale nahlédli dovnitř a nafotili vám jeho výjimečný hlavní prostor i s cennými reliéfy. Zároveň si můžete projít nejzajímavější momenty historie areálu.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy