"Šarmíka" pojede v Pardubicích smolař Stromský, Růžičkové se Faltejskovo odmítnutí dotklo

ČTK ČTK
3. 10. 2017 10:42
Po odmítnutí loňského vítěze Velké pardubické Jana Faltejska se do sedla obhájce Charme Looka posadí smolař Marek Stromský. Trenérka Růžičková věří, že konečně protrhne smůlu. Do budoucna si ve stáji vychovává velký ženský talent.
Trenérka Martina Růžičková se Charme Lookem
Trenérka Martina Růžičková se Charme Lookem | Foto: ČTK

Praha - Bývalá žokejka a trenérka Martina Růžičková se řídí srdcem. Proto těžce nesla, když se Jan Faltejsek rozhodl, že letos nepojede ve Velké pardubické jejího svěřence Charme Looka. V sedle obhájce triumfu tak dala šanci Marku Stromskému a věří, že jí ve stájí roste velký ženský talent.

Žokej Faltejsek loni s Charme Lookem pardubickou jasně vyhrál, ale letos si vybral jiného favorita - Virtuse d'Estruvala, svěřence francouzského trenéra Guillauma Macaira, u kterého v minulosti jezdil. "Mě se Honzovo rozhodnutí dotklo za koně. Já bych ho nikdy neopustila. Ale já jsem ženská. My jsme asi víc do hysterična," řekla Růžičková a doplnila: "Mě se to nedotklo. Já jsem si svůj sen splnila, jsem napsaná na seznamu vítězů s Charme Lookem. Já už mohu v klidu umřít."

Při výběru nového žokeje se rozhodovala mezi Stromským a Pavlem Kašným. A rozsekla to jednoduše. "Kašný už tam napsaný je," zmínila předloňskou dodatečnou výhru Kašného s Ribelinem, a proto zavolala smolaři Stromskému. Ten sice už projel cílem pardubické dvakrát první, ale pokaždé byl diskvalifikován.

"Jestli mám někomu pomoci, já věčný smolař, tak tomu, kdo má ještě víc šrámů na srdci než já. A to je Marek Stromský " konstatovala Růžičková.

Stromský jako další záskok

Stromský se už s desetiletým hnědákem Charme Lookem projel. "Trénovali jsme v Černém lese a Marek na cestě tam zabloudil. Doufám, že si to vybral," prozradila Růžičková. Žokeje bude nabádat, aby koně nechal dělat jeho práci. "'Šarmík' nemá rád, když mu někdo cokoliv diktuje. Dává odraz sám a říká: hele drž se, ukaž mi kudy a nekecej mi do toho. Marek je jemný žokej, mohli by si sednout."

Už Faltejsek byl loni vlastně žokejem na záskok. Sedlat Charme Looka měla jezdkyně Barbora Málková, ale před kvalifikací se zranila. Nyní už její start nepřicházel v úvahu. "Bára si opět zlomila obratle, a vzhledem k tomu, že má v páteři železa, tak už ani není technicky možné, aby dobře skákala," řekla Růžičková s tím, že Málková jezdí koně dál aspoň v tréninku. "Je statečná. Nevím, jestli by tohle vůbec chlap dal. Asi by zhrzený odešel. A Bára se o něj stará stejně, jako kdyby ho jezdila."

Růžičková sama slavnou steeplechase dokončila po letech marných pokusů v roce 2014 s Rubínem jako první žena po sedmnácti letech. Jedinou dámskou vítězkou zůstává Lata Brandisová z roku 1937. "Lata je modla a měla by být stejně uznávaná anebo ještě víc než Eliška Junková. Má za sebou i nedozírný dopad na emancipaci žen u nás, protože do té doby ženy vlastně jenom vařily a staraly se o děti a najednou žena vyrazila a bojovala s muži. Všichni jí říkali naše Lata. To je neuvěřitelný příběh a já jenom doufám, že se o ní podaří natočit film," řekla Růžičková.

Nový velký talent

Možná má ve stáji i nástupkyni Brandisové. "Ohromný talent," řekla Růžičková o amatérce Veronice Řezáčové, kterou letos vysílá do Ceny Labe. "Je to správná koňařka. Oba rodiče jsou trenéři a ona má neskutečného takového správného červa, přitom je rozumná a koním nevadí. Tak uvidíme," uvedla Růžičková.

V dohledné době by mohla Řezáčová stát na startu i Velké pardubické. "To nemůžete nikdy vědět," řekla trenérka a dodala: "Musí se v Pardubicích obouchat. Ještě se tam málo napadala. Má zlomenou jen jednu klíční kost. To je málo. Musí přidat."

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při útoku afghánské armády na úkryt Tálibánu zemřelo 35 civilistů, hlásí úřady

Nejméně 35 civilistů zahynulo a 13 dalších utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na úkryt povstalců z řad Tálibánu v provincii Hílmand na jihu země. Podle agentury Reuters to uvedli dva zástupci místních úřadů. Informace o operaci se nicméně rozcházejí. Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy