O Soči ji připravila krutá nehoda. Pláču stále častěji, říká

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 1. 2014 9:00
Veronika Zvařičová se na olympiádě nepředstaví. Už je to osm měsíců, co ji při tréninku v Jablonci srazilo auto.
Zvařičová už při tréninku střílí i vleže, zdraví jí ale v této sezoně závodit nedovolí.
Zvařičová už při tréninku střílí i vleže, zdraví jí ale v této sezoně závodit nedovolí. | Foto: ČTK

Praha - Je smutná. O olympiádu ji připravila děsivá srážka s automobilem. Už je to osm měsíců od zřejmě nejhorší vteřiny, kterou Veronika Zvařičová během svého pětadvacet let dlouhého života prožila.

Při tréninku na kolečkových lyžích se v Jablonci nad Nisou střetla s automobilem a mohla být ráda, že vůbec přežila. Dnes už je rodačka z Krnova v pořádku, na závodění i ostrý trénink si ale ještě nějaký čas počká.

A olympijské hry v ruském Soči, o které by se v probíhající sezoně za normálních okolností vážně ucházela, bude sledovat jen u televizních obrazovek. Což jí, jak přiznala, příjemné pocity nepřináší.

Nečekala, že ji to tolik sebere

"Začínám kolikrát brečet častěji a častěji, čím víc se blíží olympiáda. Nečekala jsem, že mě to takhle sebere. Moc mě mrzí, jak to se mnou dopadlo. Když vidím ve zprávách něco o olympiádě, začnu plakat," uvedla Zvařičová pro web biatlonového svazu.

O účast na olympiádě se chtěla porvat, nakonec to ale nevyšlo. Její zranění byla příliš vážná a připravit se prostě už nestihla. "Vím, jsem ráda, že žiju. Ale přece jenom to člověka prostě zamrzí. Nic už na tom nezměním, věci jsou tak jak jsou. Zase podvědomě vím, že všechno, co jsem doposud po nehodě udělala i neudělala, bylo správně," dodala smířeněji biatlonistka.

V roce 2009 se zviditelnila jako členka vítězné juniorské štafety žen na světovém šampionátu. O rok později se zúčastnila olympiády ve Vancouveru. Během her se roznesla informace, že chodí s rakouským biatlonistou Dominikem Landertingerem, čtvrtým mužem současného pořadí Světového poháru.

Kamarádky jedou, ona zůstává doma

Její prozatímní největší úspěch v seniorském věku je z minulé sezony, kdy dovezla po patnácti letech českou ženskou štafetu na medailovém umístění v SP.

Dalšího velkého úspěchu dosáhla před rokem na ME v Bansku. Pár měsíců před osudnou nehodou byla společně s Jitkou Landovou, Leou Johanidesovou a Evou Puskarčíkovou členkou vítězné štafety. Dokonce její finišmankou. A zatímco tři její kolegyně jedou do Soči, Zvařičová musí zůstat doma.

Pochopitelně bude svým kamarádkám na dálku fandit. "Moc to všem přeju a doufám, že vybojují pořádné úspěchy. Ti lidé si to zaslouží všichni, dostali se tam ti nejlepší, co máme. Chci vidět každý závod," potvrdila biatlonistka, která si často volá s českou jedničkou Gabrielou Soukalovou. "Říkám jí, jak moc se mi po nich stýská."

České reprezentaci na OH věří

Šance na biatlonové medaile ze Soči jsou podle Zvařičové velké. "Upřímně, na olympiádě se vždy stane něco neobvyklého. Ale věřím, že holky na tom budou dobře a klidně můžou Gabča s Verčou vyhrát a ostatní být do třicítky. Stopro by mohla být ve štafetě bedna. A kluci jsou frajeři, myslím, že na tom budou dobře."

Sama závodnice jabloneckého klubu si musí na závodění počkat. A letos zřejmě ani do Českého poháru nezasáhne. "Já si myslím, že to bude ještě na dlouho a potřebuju lyžovat hlavně volně kvůli fyzičce, a ne závodit. Spíš v této sezoně ještě závodit nebudu," podotkla Zvařičová.

"Chtěla bych lyžovat nebo běhat každý den, ale zatím to nejde. Pořád ještě napuchá zraněná noha nad kotníkem. Tak musím trénink nahrazovat rotopedem a plaváním," dodala. Po Novém roce začala konečně střílet i vleže. A má velkou chuť na sobě dál pracovat.

Biatlonistku pořád tíží, co s ní bude dál

"Chytla jsem velkou touhu něco dělat, trošku upravit stravu, zhubnout a zpevnit se. Takže se cítím dobře, i když mě pořád tíží, jak to se mnou bude dál."

Zlomenina lebeční kosti, zlomenina pravé očnice, prolomení čelistních dutin, těžký otřes a drobné zhmoždění mozku, tříštivá zlomenina lopatky a dvojnásobná zlomenina klíční kosti, zlomenina kotníku a přetržení předního zkříženého vazu v koleni.

Stačí si přečíst seznam zranění, která biatlonistka utrpěla při květnové nehodě. Potom nezbývá než smeknout a popřát brzký návrat do závodního kolotoče.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy