Nový Zéland přejel Francii a v semifinále si zahraje proti JAR

17. 10. 2015 22:47
Ragbisté Nového Zélandu po výhře 62:13 jednoznačně prolétli do semifinále mistrovství světa. Tam se střetnou s Jihoafrickou republikou, na kterou nestačil Wales.
Radost ragbistů Nového Zélandu
Radost ragbistů Nového Zélandu | Foto: Reuters

Cardiff - To byl debakl. Ragbisté Nového Zélandu po sobotní rekordní výhře 62:13 nad Francií jednoznačně prolétli do semifinále mistrovství světa. Tam se střetnou s Jihoafrickou republikou, na kterou nestačil Wales poměrem 19:23.

Zbylá čtvrtfinále, v nichž se utkají Irsko s Argentinou a Austrálie se Skotskem, se hrají v neděli.

Zéland opět školil Francouze

Sobotní duel All Blacks s Francií předcházela velká očekávání, neboť právě Francouzi před čtyřmi lety hráli s Novým Zélandem ve finále a před osmi lety dokonce na stejném stadionu senzačně dokázali Novozélanďany vyřadit.

Jenže úřadující šampioni tentokrát žádnou senzaci nepřipustili. Od prvních sekund zápasu tlačili soupeře do hluboké defenzivy a i když Francouzi v první půli dokázali i díky pětce Picamolese vzdorovat a držet "přijatelné" skóre 13:29, nakonec odešli s potupným debaklem.

Nový Zéland i díky hattricku Juliana Savey nasázel devět pětek a fenomenální Dan Carter při kopech exceloval. Jakékoliv šance Francie na zvrat pak v druhé půli utnul svým žlutým vyloučením Picamoles.

Následně už se jen vršily pětky Zélandu, který výsledkem 62:13 ustanovil rekord MS. Zápas jsme sledovali online zde.

Jihoafričané rozhodli na poslední chvíli

Žádné překvapení nepřipustili ani dvojnásobní světoví šampioni z Jižní Afriky, kteří porazili v odpoledním utkání Wales 23:19. V tomto případně ale šlo o mimořádně vyrovnaný duel.

Wales, který postoupil z těžké skupiny s Anglií a Austrálií, totiž vedl o poločase 13:12 a ještě pět minut před koncem 19:18. Opět přitom zářil Dan Biggar, který trefil tři trestné kopy a ještě zaznamenal jedno prokopnutí a drop goal. Na druhé straně byl ale podobně jistý Handré Pollard.

Zápas tak rozhodla až akce ze 75. minuty, kdy při urputné defenzivě jednou obrana Walesu zaváhala a Afričané toho dokonale využili. Pětku položil po nádherném pasu Vermeulena Fouride du Preez a poslal Jižní Afriku do semifinále, v němž se příští týden utká právě s Novým Zélandem.