Nový Šebrle? Sýkora získal zlato z juniorského MS

Aktualizováno 24. 7. 2014 9:49
Desetibojař Jiří Sýkora získal na juniorském mistrovství světa v atletice jako první český muž zlatou medaili.
Roman Šebrle - ilustrační
Roman Šebrle - ilustrační | Foto: CPA Eduard Erben

Eugene (USA) - Desetibojař Jiří Sýkora získal na juniorském mistrovství světa v atleticejako první český muž zlatou medaili. V americkém Eugene triumfoval v rekordu šampionátu 8135 bodů a navázal na středeční vítězství chodkyně Anežky Drahotové v závodě na 10 km (více zde).

Devatenáctiletý rodák z Třebíče figuroval po prvním dnu na pátém místě, druhý den mu ale vyšel na výbornou. Osobní maximum si zlepšil v běhu na 110 metrů překážek, disku, oštěpu i v závěrečné patnáctistovce. Do vedení se dostal po oštěpu, který stejně jako disk vyhrál. K patnáctistovce nastupoval s náskokem 55 bodů, s Australanem Cedricem Dublerem sice prohrál, ale vedení udržel. Ziskem 8135 bodů Sýkora překonal předchozí juniorský rekord MS Bělorusa Andreje Kravčenka z roku 2004 o devět bodů.

Další český desetibojař Jan Doležal skončil na 16. místě se ziskem 7309 bodu. Výškař Petr Pícha skočil v kvalifikaci 205 cm a do finále nepostoupil.

Lepší než Změlík v jeho věku

Sýkora získal pro Českou republiku celkově čtvrté zlato na MSJ v historii, dosud ale juniorské tituly sbíraly výhradně ženy. Před Drahotovou se to naposledy povedlo Denise Rosolové, jež v roce 2004 pod dívčím jménem Ščerbová vyhrála dálku. První českou šampionkou byla o čtyři roky dřív oštěpařka Jarmila Jurkovičová (Klimešová). Desetibojařským maximem bylo stříbro Roberta Změlíka z roku 1988, poslední cenný kov mezi juniory získal v roce 1998 bronzový tyčkař Adam Ptáček.

Sýkora je na tom ve svých 19 letech výkonnostně podstatně lépe než jeho slavní předchůdci. Změlík měl v jeho věku osobní rekord 7659 bodů, ale o čtyři roky později už v Barceloně vybojoval olympijské zlato. Trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák měl v devatenácti na kontě 7748 bodů a olympijský vítěz z roku 2004 Roman Šebrle dokonce jen 7153 bodů. Za dva roky se však zlepšil o více než tisíc bodů. Sýkora je ve srovnání s nimi rychlejší, lepší v disku a tyči, výrazněji zaostává jen v závěrečném běhu.

Za Helceletem jen o pár bodů

Nový desetibojařský objev studuje hotelovou školu v Třebíči a na místním stadionu také po většinu roku trénuje. Jeho dosud největším úspěchem bylo sedmé místo na MS do 17 let v Lille v roce 2011. Letos v květnu na mistrovství republiky v Praze poprvé překonal v juniorském desetiboji osmitisícovou hranici a vymazal 23 let starý Dvořákův rekord.

Na začátku července při Evropském poháru na Madeiře absolvoval svůj první mužský desetiboj, tedy s vyšším překážkami, těžší koulí a diskem, a výkonem 7927 bodů splnil limit pro ME v Curychu. Za současnou českou jedničkou Adamem Sebastianem Helceletem zaostal jen o 28 bodů.