Nový král, který přišel o bratry. Golovkinovi se klaní Trump i Kličko

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 10. 2015 6:37
Boxerský král Floyd Mayweather ukončil před šesti týdny svoji kariéru, a box tak hledal svého nového krále. Dle sobotní noci jej našel v Kazachovi Gennadiji Golovkinovi, kterému se klaní i kandidát na amerického prezidenta či Vladimir Kličko, nejlepší těžká váha současnosti.
Knockout Golovkina proti Lemieuxovi | Video:

PrahaBoxerský svět má svého nového krále. Krále, kterého všichni milují, všichni obdivují. Ano, najdou se tací, kteří na něm najdou chyby, jenže tentokrát je jich skutečně poskrovnu. Výstředního defenzivního (a nudného?) Floyda Mayweathera vystřídal na trůnu skromný, tichý a usměvavý zabiják s dětskou tváří Gennadij Golovkin.

Sobotní souboj kazašské mlátičky s Kanaďanem Davidem Lemieuxem byl duel dvou nejlepších knockoutérů střední váhy všech dob, kteří se mohli titulovat oslovením "mistr světa". Jenže Golovkin přezdívaný "GGG" z tohoto očekávaného duelu udělal jednoznačnou záležitost.

Mstí své bratry v ringu?

Třiatřicetiletý rodák z kazašské Karagandy přišel před dvěma desítkami let ve válce o oba své starší bratry. Dosud on ani nikdo z rodiny neví, co se jim stalo, nebo kde jsou pochovaní. A Golovkin jako kdyby se s touto tragédií srovnal po svém – stala se z něj mlátička, která kosí všechno před sebou!

Kazach má za sebou 350 amatérských duelů, prohrál pět. Je mistrem světa, má stříbro z olympijských her. Mezi profíky vyhrál všech 34 bitev, 31 před limitem, momentálně drží šňůru 21 vítězství v řadě před závěrečným gongem. To také znamená, že všech svých 15 duelů o světový pás ukončil předčasně. Bilance, která nemá napříč vahami obdoby!

Golovkin vypadá jako vzorňák

Přesto, když jej pozorujete v ringu po zápase (vždy se po KO nejdříve ukloní ve středu ringu na všechny světové strany a až pak začne slavit), ale i mimo něj, působí Golovkin spíše jako plachý kluk, kterému už k obrázku šprta ze školní knihovny chybí štos učebnic a brýle s tlustými dioptriemi.

"Neznám slušnějšího člověka. V ringu se v něm ale probouzí neskutečné zvíře. Dosud jsem ho navíc neviděl, že by ze sebe musel vydat sto procent. Dosud ho k tomu nikdo nedonutil. A moc nevím, jestli stojím o to, abych zažil chvíli, kdy ho někdo naštve natolik, že ze sebe sto procent vydá," popisuje boxerského Jekylla a Hydea jeho trenér Abel Sanchez.

Nedonutil ho k tomu ani kanadský knockouter Lemieux. Golovkin jej skvělou taktikou rozebral a zbil. "Je to velká a silná střední váha. Tvrdý bojovník, ale já jsem jiná třída. Dneska jsem ho vzal do školy," pronesl Kazach na tiskové konferenci po zápase se šibalskými ohýnky v očích a svým rozpustilým úsměvem, ze kterého roztávají i jindy tvrdí zámořští boxerští žurnalisté.

Mají ho rádi také soupeři

A také soupeři, kteří ačkoliv je svými slovy de facto poníží stejně jako v ringu, nemají jak oponovat. "Nesmírně si ho vážím. Je to velký šampion. Myslím, že se mohlo ještě pokračovat, ale ten jeho poslední úder byl skutečně jeho nejlepší ranou v zápase. Věřím, že se ještě někdy v budoucnu utkáme," prohlásil šestadvacetiletý Lemieux, v uplynulých týdnech plný sebevědomí a arogance.

Mimochodem, před zápasem popřál "GGG" hodně štěstí i Američan Curtis Stevens. Muž, kterého knockoutoval před dvěma lety a jako vůbec první jej poslal do počítání. Kazach prostě občas působí jako zaklínač z Východu, kterého si musí dříve nebo později všichni oblíbit.

Ale zpět do současnosti. Lemieux v noci na neděli narazil stejně jako 33 soupeřů Golovkina před ním. Jeho vítězství jsou tak jasná, že dosud nedal nikomu odvetu. Ani se o ní nikdy příliš nemluvilo. Nebylo třeba. On a jeho tým řeší jen a pouze přítomnost s budoucností nyní zosobněné vítězem listopadového šlágru Miguel Cotto vs. Saul Alvarez.

Golovkinovi se klaní také Rouseyová

A také přijímají chválu ze všech stran. Golovkin v premiéře na placeném kanále HBO vyhrazeném jen těm největším hvězdám nezklamal. Zatímco souboje výše zmíněného Mayweathera si kupovaly miliony fanoušků kvůli tomu, aby viděly, zda konečně někdo tu "velkou hubu" zavře, chráněnec K2 Promotions bratří Kličků láká kromě čistého rekordu na parádní boxerské show plné techniky, tvrdosti a hlavně: brutální síly a krve. Tedy toho, co si fanoušci žádají.

Že tomu tak je, potvrzují i první Golovkinovi gratulanti. Těmi byli Dana White a Ronda Rouseyová, tedy šéf UFC – elitní ligy ultimátních zápasů – a jeho nejblyštivější klenot. A věřte, že je to vskutku něco neobvyklého. Oba sporty spolu soupeří na americkém kontinentu o slávu a peníze, mnoho pochvalného z jednoho tábora do druhého nemíří.

Právě naopak, White byl dlouhodobě jedním z největších kritiků Mayweathera, story mezi americkým boxerským boháčem a Rouseyovou, kdy se navzájem skrze sociální sítě špičkují už více jak rok, znají i čtenáři našeho deníku.

Fandí mu také Trump

Pochvalná slova poslal skrze Twitter svému chráněnci i sám Vladimir Kličko, který nakonec zůstal ve svém rakouském kempu v podhůří Alp, kde se chystá na listopadový duel s Britem Tysonem Furym. Dorazili ale jiní. A kromě boxerských a filmových hvězd také miliardář a toho času i americký prezidentský kandidát Donald Trump.

Tento dlouholetý milovník boxu – v jeho hotelu v Atlantic City ukazovali v minulosti umění i bouřliváci Mike Tyson a Vinny Pazienza – dokonce navštívil Golovkina v jeho šatně před zápasem. Zde se mu poklonil a řekl mu, že nepochybuje o jeho vítězství. Takové gesto od možného budoucího nejmocnějšího muže světa? To už má svoji váhu. I když...

Není momentálně nejmocnějším mužem planety právě ten, kterému se klaní všichni kolem, tedy Gennadij Gennadijevič Golovkin alias "Triple G"?

 

Právě se děje

před 25 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy