Novotná neví, co od Kvitové čekat. Nemá plán B, říká legenda

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 6. 2015 9:54
Česká tenisová jednička opět před Wimbledonem nezáří, ale tenisové legendy jí věří.
Petra Kvitová s trofejí pro vítězku Wimbledonu
Petra Kvitová s trofejí pro vítězku Wimbledonu | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Kdyby Forrest Gump znal současnou českou ženskou tenisovou jedničku, možná by jeho slavný citát začínal slovy "Život je jako Petra Kvitová...". U ní totiž také nikdy nevíte, jak bude hrát. Alespoň tak nějak vidí rodačku z Bílovce před jejím útokem na třetí wimbledonský triumf české tenisové legendy.

"Je to unikátní hráčka, která má v sobě velký talent. Na druhou stranu je tajemná a zvláštní, nikdy totiž nevíte, co od ní máte čekat," cituje slova vítězky travnatého grandslamového turnaje z roku 1998 Jany Novotné server tennis.com.

A letošní rok jako by podtrhoval tato slova. Nynější druhá hráčka světa začala sezonu výborně, semifinále v Šen-čenu, titul v Sydney, poté ale jen 3. kolo na Australian Open. Po nevalných výsledcích v Dubaji a Dauhá cítila, že toho je na ni moc, a vzala si dvouměsíční dovolenou.

Lendl: Bez výkyvů by možná nevyhrála

"Pocity nebyly žádné, byla jsem taková prázdná a s tím se špatně jedná, ale slovo krize bych používat nechtěla. Každá hráčka na vrcholu nějakou tu pauzu měla. Nejsem v tomto ohledu ojedinělý případ, akorát jsem řekla pravdu a nevymlouvala jsem se, že jsem zraněná," vysvětlila po svém návratu v dubnu Kvitová.

Také tehdy fanoušci a odborníci nevěděli, co od ní čekat. Fedcupovému týmu sice pomohla k postupu do finále, ale pořád to nebylo ono. Až přišel turnaj v Madridu a tam předvedla jízdu, jakou zná tenisový svět z jejích slavných vítězství v All England Clubu.

Jenže po zisku 16. titulu na okruhu přišel nepřesvědčivý výkon v Římě a jen osmifinále French Open, do kterého ještě postoupila s vypětím všech sil. A aby toho nebylo málo, tento týden se odhlásila z přípravného turnaje v Eastbourne kvůli viróze. Co tedy v Londýně čekat od obhájkyně titulu? To se dá odhadovat jen těžko.

I přesto odborníci Kvitové věří. "Každý, kdo dvakrát vyhraje Wimbledon, je výborný. Někteří hráči hrají konzistentně, někdo to má zase nahoru dolů. Petra hraje agresivně a rychle. Má výborné podání, a když jí to vychází, je téměř neporazitelná. Má výkyvy, ale kdo ví, jestli by bez nich pak dokázala takové věci," myslí si osminásobný grandslamový vítěz Ivan Lendl.

Novotná: Petra nemá plán B

Druhým dechem dodává, že teď už je česká tenistka mnohem vyspělejší a dokáže se s rolí obhájkyně legendárního talíře lépe vypořádat. "Po prvním wimbledonském triumfu se dostala do světa velkého tenisu, stala se z ní hvězda a musela se vypořádat se spoustou nových věcí. Zvládla to a myslím si, že už si na ten okolní svět i trochu zvykla," chválí Kvitovou Lendl.

Proč ale blonďatá šampionka není schopná udržet stabilní formu delší dobu? "Je to tím, že nemá žádný náhradní plán B, když její hra nefunguje. Ona je ranařka a hraje velmi rychle, někdy to ale nejde podle jejích not a ona se pak zbytečně vyhazuje. Nikdo to neumí vysvětlit, taková Petra zkrátka je," vysvětluje Novotná.

Před loňskou slávou na trávě Kvitová také zrovna nezářila. Skončila ve 3. kole French Open a následně v Eastbourne vyhrála také jen dva duely. "Petra odehraje dva špatné zápasy, pak najednou Wimbledon. To je přeci skvělé. Ona je velmi klidná a nepouští si všechno k tělu. V tom je její neskutečná síla," popisuje svou fedcupovou kamarádku Andrea Hlaváčková.

To, jak to s českou jedničkou bude na letošním Wimbledonu, může napovědět už páteční los tohoto tenisového svátku.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy