Novic Bárta: Tour de France je vrchol a víc než Giro

ČTK ČTK
3. 7. 2014 18:06
Český cyklista ve službách druhodivizního německého týmu NetApp-Endura Jan Bárta prožije svou premiéru na Tour de France.
Jan Bárta.
Jan Bárta. | Foto: ČTK

Leeds - Český cyklista ve službách druhodivizního německého týmu NetApp-Endura Jan Bárta prožije svou premiéru na Tour de France. Stejně jako celá stáj, v níž je i druhý Čech ve startovním poli Leopold König. Bárta už se startu nemůže dočkat, nejstarší etapový závod světa považuje za mimořádný podnik.

Německá stáj už startovala na Giro d'Italia, loni na Vueltě, letos sbírku účastí na Grand Tours zkompletuje na "Staré dámě", jak se Tour de France přezdívá. "Moc se těším, je to něco speciálního, největší závod na světě. Je to ještě něco víc než Giro a Vuelta. Tour je prostě Tour, ta je jen jedna," řekl dnes Bárta.

Možná největší rozdíl spatřuje v publicitě a všem divadlu okolo, jež Tour doprovází. "To je asi největší rozdíl - ten závod je na celém světě ve všech týmech vnímán jako číslo jedna; všichni tam chtějí uspět a má to obrovský náboj. Patří k tomu i to, že je to zároveň tím pádem i nejvíce nervózní závod," přemítal Bárta.

Londýn cyklistice přeje

Velmi potěšitelný pro něho bude i návrat do Londýna, čemuž nahrává trať závodu, který odstartuje třemi etapami na britské půdě. Právě v britské metropoli jel Bárta před dvěma lety olympijský závod, který podle odhadů sledovalo podél trati přes milion diváků. "Na tom závodě OH bylo tehdy něco neuvěřitelného. Ale už jak jsem sem teď přijeli, bylo vidět, že ty lidi to tady hodně zajímá a je to pro ně něco extra. Takže si myslím, že to bude opět parádní," uvedl Bárta.

Po jarních klasikách si naordinoval trochu odpočinku a pak už následovala příprava na Tour, kterou zpestřily závody Kolem Bavorska a Critérium du Dauphiné. Poslední dny trávil Bárta v tuzemsku, i kvůli společnému mistrovství ČR a Slovenska ve Slavkově u Brna, kde si dobrou formu potvrdil završením zlatého hattricku v časovce a třetím místem mezi Čechy v závodě s hromadným startem.

"Určitě lze doladit formu na Tour i v Čechách. Navíc se mi povedlo zajet dobré výsledky. To člověku určitě pomůže, upevníte si sebedůvěru, víte, že vám jdou dobře nohy, na psychiku to bylo super," pochvaloval si devětadvacetiletý rodák z Kyjova.

Raději nic neplánovat

Po více než solidních vystoupeních na Giru i na Vueltě jsou v NetAppu plni očekávání událostí příštích dnů, ale český jezdec je opatrnější. "Očekávání jsou, ale ono těžko říct, jak to bude vypadat. Vuelta je Vuelta a Tour je Tour. Ta je prostě mimořádná a je těžké si tady něco plánovat," konstatoval Bárta.

König navíc bude v pozici týmového lídra a netají se plánem zaútočit na umístění v desítce celkového účtování. "Myslím, že desítka je hodně těžká," připustil Bárta. "Leo má určitě nějaký odhad svých schopností, kam až by se mohl dostat, ale myslím, že tohle je opravdu celkem odvážné," doplnil.

Jeho ambice jsou o něco skromnější. "Určitě se chci prosadit v časovce, ale je to až předposlední etapa, takže uvidíme, kolik budu mít sil. Chtěl bych se předvést i v některé z předchozích etap a některé tam mám vyčíhnuté, ale ještě nevím, kdy budu mít případně volnou ruku, takže nelze to říct o moc konkrétněji," vysvětlil.

A Bártův favorit pro závod, který odstartuje v sobotu v Leedsu? "Contador měl zatím naprosto vynikající sezonu, Froome se na to také chystá celou dobu. Čekám, že to bude hodně zajímavá Tour, ale kdybych měl říct jeden tip - bude to Contador," dodal Bárta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům. Tolik jsme toho dokázali, řekl před odletem na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Byly to neuvěřitelné čtyři roky, tolik jsme toho dokázali, řekl před odletem z Washingtonu. Dodal, že jeho vláda nebyla běžnou administrativou.

Následně v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy