Bauer dosáhl sezonního maxima, skončil dvanáctý

Aktualizováno 20. 12. 2014 14:38
Lukáš Bauer
Lukáš Bauer | Foto: CPA Erben

Davos - Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil na Světovém poháru v Davosu 12. místo na volné patnáctce, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně.

Bodoval i 18. Martin Jakš, Petra Nováková skončila na desetikilometrové trati sedmnáctá.

V obou závodech triumfovali norští lyžaři, vyhráli Anders Glöersen a vedoucí žena pohárového pořadí Marit Björgenová.

Bauer se chce ještě zrychlit

Bauer byl dosud nejlépe devatenáctý před týdnem taktéž v Davosu, tehdy se ale patnáctka běžela klasickou technikou. "Byl to můj standardní výkon, i když jsem se na tom zledovatělém povrchu úplně nesrovnal. Tempově jsem na tom dobře, ale do nového roku to bude chtít poladit zrychlení," řekl Eurosportu a potvrdil, že na jeho rozhodnutí vynechat Tour de Ski se nic nezměnilo.

Norové opět dominovali a na stupně vítězů nikoho jiného nepustili. Za Glöersenem skončili na dalších místech Petter Northug a Chris Andre Jespersen, lídr SP Martin Johnsrud Sundby dojel šestý. Bauer na vítěze ztratil necelých 29 sekund.

Nováková jela na osobák

Jednadvacetiletá Nováková si připsala druhý nejlepší výsledek v sezoně po desátém místě z Lillehammeru. Začala přitom ještě nadějněji: na úvodním mezičasu byla dokonce šestá a útočila na životní úspěch. V elitní desítce se držela ještě na osmém kilometru, v závěru však zpomalila.

Šestinásobná olympijská vítězka Björgenová vyhrála téměř o 20 sekund před Nicole Fesselovou z Německa a připsala si pátý triumf v sezoně, na volné desítce naposledy prohrála v roce 2009. Třetí byla další norská lyžařka Heidi Wengová. Nováková za vítězkou zaostala o minutu a pět sekund, k desátému místu jí chybělo necelých deset vteřin.

Davos převzal pořadatelství závodů SP, které se původně měly uskutečnit v La Clusaz. Ve Francii ale není sníh, proto mezinárodní federace FIS dějiště změnila.

V neděli jsou na programu sprinty rovněž volnou technikou.

Závody SP v běhu na lyžích v Davosu (Švýcarsko):

Muži - 15 km volně:

1. Glöersen 34:27,9, 2. P. Northug -4,8, 3. Jespersen (všichni Nor.) -10,4, 4. Halfvarsson (Švéd.) -11,2, 5. Gaillard (Fr.) -11,6, 6. Sundby -13,8, 7. Krogh (oba Nor.) -14,9, 8. Manificat (Fr.) -15,3, 9. Bělov (Rus.) -15,6, 10. Cologna (Švýc.) -17,1, ...12. Bauer -28,9, 18. Jakš -50,0, 74. Razým -2:55,9, 77. Gräf (všichni ČR) -3:00,4.

Pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Sundby 531 b., 2. Krogh 445, 3. Halfvarsson 325, 4. P. Northug 278, 5. Tönseth 258, 6. Röthe (oba Nor.) 253, ...33. Jakš 52, 42. Bauer 40, 93. Kožíšek (ČR) 3.

Ženy - 10 km volně:

1. Björgenová (Nor.) 24:57,7, 2. Fesselová (Něm.) -19,9, 3. Wengová -26,7, 4. Hagaová (obě Nor.) -35,4, 5. Nystadová (Něm.) -38,3, 6. Johaugová (Nor.) -39,9, 7. Roponenová (Fin.) -46,1, 8. Kallaová (Švéd.) -52,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -54,1, 10. Wikenová (Švéd.) -55,9, ...17. Nováková (ČR) -1:05,7.

Pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Björgenová 749, 2. Johaugová 528, 3. Wengová 449, 4. Östbergová (Nor.) 416, 5. Kallaová 304, 6. Fallaová (Nor.) 297, ...25. Nováková 75, 66. Vrabcová-Nývltová (ČR) 8.