To je smůla! Nováková zlomila na startu hůl a nepostoupila

ČTK ČTK
11. 2. 2014 11:51
Běžkyně na lyžích Petra Nováková překvapivě postoupila z kvalifikace do vyřazovacích jízd sprintu volnou technikou na olympijských hrách
Petra Nováková.
Petra Nováková. | Foto: ČOV/Václav Mudra

Krasnaja Poljana - Běžkyně na lyžích Petra Nováková nejprve překvapivě postoupila z kvalifikace do vyřazovacích jízd sprintu volnou technikou na olympijských hrách, jenže ve čtvrtfinále zlomila hned na startu hůl, a přišla tak o šanci dál nějak uspět. Do cíle šestičlenné rozjížďky dojela pátá.

Na startu čtvrtfinále po výstřelu zabrala a v tu chvíli zlomila levou hůlku, velmi pravděpodobně o stojánek u startovacího zařízení. Navíc se krvavě poranila, neboť ve snaze se odpíchnout si zabodla pahýl do stehna.

Chvilku trvalo, než dostala od trenéra Lukáše Krejčího náhradní hůl, ale to už ztrácela na soupeřky přes třicet metrů. Přesto závodnice Slovanu Karlovy Vary bojovala a nedojela v rozjížďce poslední. Předstihla Italku Gretu Laurentovou, která na trati spadla. Do semifinále postoupily Norka Flugstad Östbergová a Švédka Ida Ingemarsdotterová.

"Byla to smůla, nikdy se mi to nestalo, ale snažila jsem se bojovat. Aspoň mě všichni viděli," řekla Nováková. Jejím největším dosavadním úspěchem bylo 19. místo ve sprintu v Lenzerheide v rámci letošní Tour de Ski. "Takže jsem ráda, že jsem byla ve finále, byl to můj sen," prohlásila.

Další Češi skončili už v kvalifikaci

Další česká reprezentantka Karolína Grohová vypadla, stejně jako Dušan Kožíšek a Aleš Razým v mužském sprintu už v kvalifikaci.

Dvacetiletá Nováková se dosud nikdy ve Světovém poháru ve sprintu mezi třicítku postupujících do vyřazovacích jízd nedostala. Na 1300 metrů dlouhé trati v Krasné Poljaně dnes ale zajela v kvalifikaci pětadvacátý čas, na vítěznou Fallaovou ztratila 7,37 vteřiny. Grohová v rozbředlém sněhu, v kterém běžkyně i běžci padali, obsadila 38. místo.

Závod žen nakonec vyhrála norská lyžařka Maiken Fallaová, stříbro vybojovala její krajanka Ingvild Östbergová, která až ve fotofiniši odsunula k bronzu Slovinku Vesnu Fabjanovou.

Zlatou medaili získalo Norsko i v mužském sprintu, kde triumfoval Ola Vigen Hattestad. Druhý skončil Švéd Teodor Peterson a třetí dojel se štěstím díky pádu soupeřů jeho krajan Emil Jönsson, který v cíli zkolaboval.

Muži absolvovali okruh o půl kilometru delší a Češi se neprosadili. Kožíšek, který se dostal do olympijské nominace až na poslední chvíli díky rozšíření české kvóty, ztratil na Hattestada přes 12 sekund a byl 41., Razým skončil devětačtyřicátý.

Výsledky úterních sprintů:

 

Právě se děje

Další zprávy