Novák milost nedostane. Jako Šarapovové mu hrozí dlouhý trest. A konec kariéry

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
28. 4. 2016 14:01
Český zápasník Petr Novák měl pozitivní test na meldonium a velmi reálně hrozí, že kvůli tomu bude muset ukončit kariéru. Stejně jako Maria Šarapovová ho totiž měl v krvi více, než povoluje nově ustavená tolerance WADA.
Petr Novák
Petr Novák | Foto: Ladislav Adámek

Praha - Zápasník Petr Novák byl jako první český sportovec pozitivně testován na zakázaný podpůrný prostředek meldonium a hrozí mu až čtyřletý zákaz činnosti. Ztratil tak možnost bojovat o účast na olympijských hrách a není vyloučeno, že očekávaný trest ukončí jeho sportovní kariéru.

"Byla určitá naděje, že se dočká jako už několik sportovců omilostnění, ale máme už informace, že Novák do této skupiny nepatří,“ sdělil Aktuálně.cz Petr Vurbs, tiskový mluvčí Českého svazu zápasu.

Meldonium bylo Novákovi doporučeno při loňských Evropských hrách v Baku jako ochrana srdce při začínající chřipce. Zápasník netají, že tento lék bral ze stejného důvodu i v období před Vánocemi. Jeho užívání bylo zakázáno od 1. ledna letošního roku, ale sportovci už od září věděli, že ho nesmějí používat.

Novák čeká na trest. Jako Šarapovová

"Novák říká, že samozřejmě nešlo o vědomý doping s tím, že o jeho zařazení na seznam zakázaných látek neměl dostatek informací. Letos ho sice už neužíval, ale látka prý může zůstat v těle i několik měsíců,“ vysvětluje Vurbs.

Meldonium užívalo ještě loni kolem 150 sportovců z různých zemí celého světa. A protože došlo na začátku roku k velké vlně pozitivních testů, tak byla stanovena hranice (1 mikrogram na mililitr), do které bylo zjištěné množství této látky tolerováno a sportovec se mohl dočkal omilostnění (více zde).

"Novák však tento stanovený limit překročil, a tak musí jen čekat na nemilosrdný verdikt. Kdy to bude a jak vysoký trest ho čeká, zatím nevíme. Hrozí mu však až čtyřletý zákaz startů,“ dodává Vurbs.

Podobně čeká na svůj verdikt také Maria Šarapovová, největší hvězda, která uvázla v meldoniových tenatech.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy