Nováček Mertl se obává společné večeře před Davis Cupem

ČTK ČTK
3. 3. 2015 16:15
Se dvěma úplnými nováčky vytáhnou o víkendu čeští tenisté do boje v 1. kole Davisova poháru proti Austrálii.
Jan Mertl a Jiří Veselý před Davis Cupem s Austrálií (2015)
Jan Mertl a Jiří Veselý před Davis Cupem s Austrálií (2015) | Foto: ČTK

Ostrava - Se dvěma úplnými nováčky vytáhnou o víkendu čeští tenisté do boje v 1. kole Davisova poháru proti Austrálii. Nejenže Adam Pavlásek i Jan Mertl v nejslavnější týmové soutěži ještě nenastoupili, ale oba se i poprvé probojovali do užší nominace na utkání.

Mertlův příběh je zajímavý zejména tím, že premiéru zažívá v 33 letech. Rodák z Ústí nad Labem a 218. hráč singlového žebříčku ale prý ještě stále v koutku duše živil malou naději. "Potom, co se odhlásili Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem, jsem si říkal, kdy jindy než teď. Trošku jsem doufal a vyšlo to," řekl Mertl.

Mertl: V pátek si určitě nezahraju

Dopředu je srozuměn s tím, že v Ostravě je hlavně od toho, aby Lukáši Rosolovi s Jiřím Veselým plnil roli sparingpartnera. Nehrající kouč Jaroslav Navrátil Mertla povolal kvůli jeho razantnímu servisu, kterým má v přípravě simulovat hlavní přednost Australana Samuela Grotha.

"Jsem tu pro kluky, abych jim pomohl. Když kluci budou v pátek fit, určitě do zápasu nezasáhnu. Ale jsem za to rád. Je to pro mě něco nového, těším se na atmosféru," řekl Mertl, který podle svých slov má rekord v rychlosti podání kolem 240 km/h. "Naměřili mi to teď v únoru na turnaji ve Wroclawi. Tady je ten povrch ale hodně pomalý a měl by nám proti Australanům sedět," dodal.

Větší tlak než na Hopman Cupu

Nulové zkušenosti z Davisova poháru Pavláska s Mertlem spojují, výhled dál má ale každý z nich úplně jiný. Dvacetiletý Pavlásek je tady především proto, aby nasál atmosféru. V budoucnosti by se mohl stát jedním z lídrů české reprezentace. "Jsem rád, že tu můžu být a něco odkoukat. Je to první zkušenost a vážím si jí," řekl Pavlásek, kterému aktuálně patří 247. místo v žebříčku.

Rodák z Bílovce kousek od Ostravy si v lednu vyzkoušel jinou týmovou soutěž. S Lucií Šafářovou startoval na Hopmanově poháru v Perthu. "To je něco úplně jiného. Hraje se to jinak, vše během jednoho dne, je to takové uvolněnější. Tady je větší tlak," řekl Pavlásek.

Svěřenec syna nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila u protinožců urval i skalp světové dvacítky Itala Fabia Fogniniho. Nejlepší výsledek dosavadní kariéry ale v dalších turnajích nepotvrdil a kromě turnaje v Bergamu končil vesměs v prvních kolech. "Doufám, že mě to tady zas nakopne k té formě, kterou jsem měl v Austrálii," řekl Pavlásek.

Oba nováčky v daviscupovém výběru čeká v rámci zápisného pozvání spoluhráčů i realizačního týmu ke společné večeři. "Netuším, co všechno mě čeká, ale bojím se toho," zasmál se Mertl.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za napadení číšníka. Podle vrchního soudu spáchali ublížení na zdraví, ne pokus o vraždu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Pietní místo na Betramce popeláři uklidili, vzkazy a dárky si rodina ponechá

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou, byly v noci na pondělí uklizeny. Úklid veřejné komunikace měl původně začít v pondělí, na přání rodiny byl ale termín odložen. Gottova rodina večer informovala, že vzkazy a dárky z pietního místa před vilou si ponechá, další využití svící a květin zvažovala.

"Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta," napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.

V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy