Nosorožcům se dívala do očí, vyhrála prestižní ligu. Kubová ale zvládá i studium

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 1. 2023 16:07
Simona Kubová, rozená Baumrtová, má ve své sbírce bronzovou medaili ze závodu na 100 metrů znak na mistrovství světa a celkem 11 cenných kovů z evropských šampionátů. I v 31 letech stále patří mezi špičkové české plavkyně a upozorňuje na sebe i na zahraniční scéně. "Plavání mě stále baví a účast v mezinárodní lize mi dodala nový impuls," prozradila v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Simona Kubová
Simona Kubová | Foto: Profimedia

Co vás z loňského roku nejvíc potěšilo?

Na mistrovství světa překonání českého rekordu v závodě na 50 metrů znak a na evropském šampionátu jsem byla ráda, že se mi na dvojnásobné trati podařilo postoupit do finále. Jinak ještě začátkem roku ve mně doznívala předchozí prosincová radost z nádherné závěrečné oslavy týmu Energy Standard, kterému jsem získanými body ve čtyřech závodech pomohla k celkovému prvenství v Mezinárodní plavecké lize.

Tuto soutěž jste jako první česká plavkyně absolvovala už potřetí. Co pro vás znamená?

Tato mezinárodní liga je postavena na soubojích největších plaveckých hvězd, a proto jsem byla moc ráda, že jsem mohla být součástí zmíněného vítězného francouzského týmu. Po předchozím startu v americkém DC Trident jsem poznala jinou kulturu v japonské sestavě Tokyo Frog Kings, ale toho nejlepšího a pro mě nejcennějšího jsem se dočkala v Energy Standard. Pod vedením kanadského trenéra Toma Rushtona jsem se zapojila do malé tréninkové skupiny a rozletěla se po světě.

Co konkrétně váš plavecký život obohatilo?

Nasbírala jsem největší zkušenosti, které jsem v plavání mohla získat. Poznala jsem špičkové plavce, seznámila se s nimi a hodně se od nich i naučila. Nádherné osobní vztahy, které jsem tam v celkové vynikající atmosféře navázala, jsou zážitkem na celý život. Cesta k prvenství francouzského týmu byla dramatická a zároveň úžasná, stejně jako po finálovém utkání v Eindhovenu držet v ruce nad hlavou vítěznou trofej.

S trochou nadsázky lze asi říci, že při svých častých a dalekých cestách jste byla víc v letadle než ve vodě. Změny času, počasí a vůbec celkový vstup do úplně jiného prostředí jste na trase ze světadílu do světadílu zvládala vždy bez problémů?

Je to možná trochu divné, ale nějaké větší komplikace se mi vyhýbaly. Při dlouhých cestách v letadle většinou spím, už od malička se mi daří vyrovnat se s časovým posunem a umím se i brzy přizpůsobit jinému životnímu stylu. Navíc třeba před mistrovstvím světa v Austrálii mi pomohlo soustředění v Asii, takže na aklimatizaci bylo víc času. Žít v kufru, čili cestovat z místa na místo, se samozřejmě nedá dlouho. Jsem však ráda, že jsem bez nějakých velkých problémů poznala i tento způsob života.

Máte za sebou i nějakou příhodu, která patří do kategorie nezapomenutelných?

Velkým zážitkem pro mě byla minulý měsíc účast na mistrovství světa v Austrálii, neboť třeba do Melbourne se už asi nikdy nepodívám. Výjimečná pro mě byla návštěva safari s možností vidět spoustu různých zvířat doslova z bezprostřední blízkosti. Dívat se do očí proti vám stojícím nosorožcům, pozorovat ve vzdálenosti jednoho metru žirafu nebo krmit klokany jsou nádherné příhody, na které nelze zapomenout. Jen mě mrzelo, že jsem si nemohla pohladit roztomilé medvídky koaly, protože k tomu bylo potřeba koupit si vstupenku a ty už při našem příchodu byly vyprodané.

Studujete vysokou školu. Jak jste daleko?

Vystudovala jsem bakalářský i navazující magisterský obor fyzioterapie a následně nastoupila k doktorandskému studiu kinantropologie, což je obor zabývající se různými formami lidského pohybu. Loni jsem ještě dokončila studium MBA s možností uplatnění v různých oblastech podnikání a letos jsem se začala věnovat účetnictví, protože by mě možná bavilo víc než fyzioterapie.

Jak se vám daří skloubit vrcholové sportování s náročným studiem?

Chce to dobrou časovou organizaci. Škola pro mě byla vždycky důležitá a plavání mě bavilo. Na povinné přednášky jsem chodila z osmdesáti procent, ale škola mi umožnila přechod z jedné skupiny do druhé podle toho, které dny v týdnu mi vyhovovaly víc. Jinak se mi dařilo zvládnout všechno jako ostatním. Plaveckým tréninkům věnuju týdně 20 hodin ve vodě a tři hodiny na suchu. Moc plavců víc času v přípravě na velké závody nevěnuje.

S jakými představami či záměry vstupujete do letošního předolympijského roku?

Víc času chci věnovat přípravě na suchu a potřebuju ještě potvrdit už loni splněný limit pro účast na červencové mistrovství světa v Japonsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy