Nosorožcům se dívala do očí, vyhrála prestižní ligu. Kubová ale zvládá i studium

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 1. 2023 16:07
Simona Kubová, rozená Baumrtová, má ve své sbírce bronzovou medaili ze závodu na 100 metrů znak na mistrovství světa a celkem 11 cenných kovů z evropských šampionátů. I v 31 letech stále patří mezi špičkové české plavkyně a upozorňuje na sebe i na zahraniční scéně. "Plavání mě stále baví a účast v mezinárodní lize mi dodala nový impuls," prozradila v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Simona Kubová
Simona Kubová | Foto: Profimedia

Co vás z loňského roku nejvíc potěšilo?

Na mistrovství světa překonání českého rekordu v závodě na 50 metrů znak a na evropském šampionátu jsem byla ráda, že se mi na dvojnásobné trati podařilo postoupit do finále. Jinak ještě začátkem roku ve mně doznívala předchozí prosincová radost z nádherné závěrečné oslavy týmu Energy Standard, kterému jsem získanými body ve čtyřech závodech pomohla k celkovému prvenství v Mezinárodní plavecké lize.

Tuto soutěž jste jako první česká plavkyně absolvovala už potřetí. Co pro vás znamená?

Tato mezinárodní liga je postavena na soubojích největších plaveckých hvězd, a proto jsem byla moc ráda, že jsem mohla být součástí zmíněného vítězného francouzského týmu. Po předchozím startu v americkém DC Trident jsem poznala jinou kulturu v japonské sestavě Tokyo Frog Kings, ale toho nejlepšího a pro mě nejcennějšího jsem se dočkala v Energy Standard. Pod vedením kanadského trenéra Toma Rushtona jsem se zapojila do malé tréninkové skupiny a rozletěla se po světě.

Co konkrétně váš plavecký život obohatilo?

Nasbírala jsem největší zkušenosti, které jsem v plavání mohla získat. Poznala jsem špičkové plavce, seznámila se s nimi a hodně se od nich i naučila. Nádherné osobní vztahy, které jsem tam v celkové vynikající atmosféře navázala, jsou zážitkem na celý život. Cesta k prvenství francouzského týmu byla dramatická a zároveň úžasná, stejně jako po finálovém utkání v Eindhovenu držet v ruce nad hlavou vítěznou trofej.

S trochou nadsázky lze asi říci, že při svých častých a dalekých cestách jste byla víc v letadle než ve vodě. Změny času, počasí a vůbec celkový vstup do úplně jiného prostředí jste na trase ze světadílu do světadílu zvládala vždy bez problémů?

Je to možná trochu divné, ale nějaké větší komplikace se mi vyhýbaly. Při dlouhých cestách v letadle většinou spím, už od malička se mi daří vyrovnat se s časovým posunem a umím se i brzy přizpůsobit jinému životnímu stylu. Navíc třeba před mistrovstvím světa v Austrálii mi pomohlo soustředění v Asii, takže na aklimatizaci bylo víc času. Žít v kufru, čili cestovat z místa na místo, se samozřejmě nedá dlouho. Jsem však ráda, že jsem bez nějakých velkých problémů poznala i tento způsob života.

Máte za sebou i nějakou příhodu, která patří do kategorie nezapomenutelných?

Velkým zážitkem pro mě byla minulý měsíc účast na mistrovství světa v Austrálii, neboť třeba do Melbourne se už asi nikdy nepodívám. Výjimečná pro mě byla návštěva safari s možností vidět spoustu různých zvířat doslova z bezprostřední blízkosti. Dívat se do očí proti vám stojícím nosorožcům, pozorovat ve vzdálenosti jednoho metru žirafu nebo krmit klokany jsou nádherné příhody, na které nelze zapomenout. Jen mě mrzelo, že jsem si nemohla pohladit roztomilé medvídky koaly, protože k tomu bylo potřeba koupit si vstupenku a ty už při našem příchodu byly vyprodané.

Studujete vysokou školu. Jak jste daleko?

Vystudovala jsem bakalářský i navazující magisterský obor fyzioterapie a následně nastoupila k doktorandskému studiu kinantropologie, což je obor zabývající se různými formami lidského pohybu. Loni jsem ještě dokončila studium MBA s možností uplatnění v různých oblastech podnikání a letos jsem se začala věnovat účetnictví, protože by mě možná bavilo víc než fyzioterapie.

Jak se vám daří skloubit vrcholové sportování s náročným studiem?

Chce to dobrou časovou organizaci. Škola pro mě byla vždycky důležitá a plavání mě bavilo. Na povinné přednášky jsem chodila z osmdesáti procent, ale škola mi umožnila přechod z jedné skupiny do druhé podle toho, které dny v týdnu mi vyhovovaly víc. Jinak se mi dařilo zvládnout všechno jako ostatním. Plaveckým tréninkům věnuju týdně 20 hodin ve vodě a tři hodiny na suchu. Moc plavců víc času v přípravě na velké závody nevěnuje.

S jakými představami či záměry vstupujete do letošního předolympijského roku?

Víc času chci věnovat přípravě na suchu a potřebuju ještě potvrdit už loni splněný limit pro účast na červencové mistrovství světa v Japonsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Česko loni snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 asi na čtyři procenta

Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Ústavní soud zrušil část zákona o advokacii

Ústavní soud v úterý vyhověl návrhu Městského soudu v Praze a zrušil část zákona o advokacii. Jde o ustanovení, podle kterého advokátní komora nemá povinnost určit advokáta člověku, který je sice ochoten za služby zaplatit, ale nemůže v okolí najít nikoho, kdo by se chtěl věci ujmout. Zastoupení advokátem je přitom nezbytnou podmínkou třeba v řízení před nejvyššími soudy a Ústavním soudem. Ústavní soud zároveň odložil vykonavatelnost rozhodnutí na konec roku.

Podle Ústavního soudu je napadené ustanovení protiústavní. "Protiústavnost napadeného ustanovení Ústavní soud neshledal v samotném rozšíření bezplatné právní pomoci na určité typy řízení, ale v tom, že současně z poskytnutí právní pomoci paušálně vylučuje žadatele, kteří jsou ochotni za právní služby zaplatit," vysvětlil soudce zpravodaj Vladimír Sládeček. 

Právo na přístup k soudu je podle soudce základní součástí práva na spravedlivý a řádný proces a tedy práva na soudní ochranu, kdy jeho nezbytným předpokladem je právě právo na právní pomoc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy