Northug vyhrál patnáctku, všichni Češi se vešli do třicítky

27. 2. 2013 14:44
Norský běžec získal svoji první zlatou medaili na mistrovství světa ve Val di Fiemme.
Petter Northug si dojel pro nečekané zlato. Jelo si přitom intervalovým způsobem, který nemá příliš v oblibě. | Foto: Reuters

Val di Fiemme - Norský běžec na lyžích Petter Northug ovládl stylem start - cíl volnou patnáctku a na mistrovství světa ve Val di Fiemme se dočkal prvního zlata.

Druhý skončil se ztrátou necelých dvanácti vteřin Švéd Johan Olsson a norský úspěch podtrhl třetím místem Tord Asle Gjerdalen.

Nejlepším z českých běžců byl devatenáctý Lukáš Bauer se ztrátou 2:13,7 minuty na vítěze. Všichni Češi v závodu se vešli do třicítky. Za Bauerem byl třiadvacátý Aleš Razým, Jiří Magál byl klasifikován na 27. místě a o tři místa za ním skončil Martin Jakš.

Northug ovládl volnou patnáctku od startu do cíle. Vyrazil na trať bleskově a ostrým tempem od prvního mezičasu zvyšoval náskok. Po deseti kilometrech vedl před Olssonem téměř o 25 sekund a ač v závěru ztrácel, první místo udržel.

Osmým zlatem z MS Northug šokoval

Sedmadvacetiletý Northug získal své osmé světové zlato a to nejvíce nečekané. Patnáct kilometrů bruslením vyhrál na MS či ve Světovém poháru vůbec poprvé.

Olsson potvrdil stříbrem výbornou formu z posledních týdnů. Překvapením ale je bronz Gjerdalena, který nahradil nachlazeného Johnsruda Sundbyho.

Bauer se na hranici dvacítky pohyboval od začátku závodu. Zrychlit v druhé půlce nedokázal a po 23. místě ve skiatlonu skončil tentokrát devatenáctý.

Pro Razýma je 23. místo druhým nejlepším individuálním výsledkem na mistrovství světa. Nejlépe skončil šestý ve sprintu v Liberci 2009.

1. Northug (Nor.) 34:37,1, 2. Olsson (Švéd.) -11,8, 3. Gjerdalen (Nor.) -22,3, 4. Babikov (Kan.) -53,6, 5. Röthe (Nor.) -1:03,0, 6. Halfvarsson (Švéd.) -1:09,5, 7. Rehemaa (Est.) -1:12,4, 8. Cologna (Švýc.) -1:21,1, 9. Teichmann (Něm.) -1:25,7, 10. Richardsson (Švéd.) -1:26,8, ...19. Bauer -2:13,7, 23. Razým -2:27,4, 27. Magál -2:35,7, 30. Jakš -2:44,3.