22. 2. 2009 14:16
1. Northug, 2. Södergren 3. Di Centa
Lukáš Bauer projíždí kolem divácké tribuny.
Lukáš Bauer projíždí kolem divácké tribuny. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Norský lyžař Peter Northug  vyhrál na mistrovství světa v Liberci závod ve skiatlonu před Švédem Södergrenem a Italem Di Centou.

Malou tragédií skončil závod pro Rusa Legkova, jenž před cílem spadl a skončil bez medaile.

Nejlepší z českých závodníku skončil Martin Koukal na devátém místě. "Hezky jsem si zazávodil. Dílčí kroky před šampionátem se mi příliš nedařily, tady ale forma je," radoval se po dojezdu Koukal.

Jiří Magál dojel třináctý. Lukáš Bauer obsadil až pětadvacátou příčku.

"S výkonem jsem spokojený, s výsledkem vůbec ne," hodnotil druhý závod ve Vesci vicemistr světa z klasické patnáctky. Toho na rozdíl od pátku tolik nepodržely lyže.

"Od prvního kola v bruslení mi to jelo míň a míň," popisoval Bauer v cíli novinářům. "Ale snažil jsem se bojovat, i kvůli divákům," dodal.

Lukáš Bauer podle plánu od startu nikam nespěchal a z první řady se propadl až na 47 příčku. V balíku běžců ale ztrácel jen necelých deset vteřin na nejrychlejšího Švéda Olssona a postupně se propracovával dopředu.

Po deseti kilometrech už byl ve vedoucí skupině na dvanácté příčce, o kilometr dále už se prosmýkl na třetí místo.

Peloton lyžařů vedl Švéd Anders Södergren, další z Čechů Jiří Magál se se ztrátou necelých deseti vteřin pohyboval v závěru třetí desítky, ale stále v kontaktu s nejlepšími.

Čtěte více:
Lukáš Bauer má medaili! V Liberci vybojoval stříbro
Bauer: Diváci mi dali křídla. Ale na MS jich bylo málo

Na stadion k přezutí lyží na méně oblíbenější volnou techniku dorazil Bauer jako čtvrtý, Magál s Koukalem stále s minimální ztrátou na přelomu třetí a čtvrté desítky.

Dvě kola taktizování

Dopředu se ovšem nikdo ze špičky nehnal a všichni čekali, co se bude dít. Do čela se tak možná i trochu nechtěně dostal zapřisáhlý klasik Andrus Veerpalu,kterému ovšem mohl dodávat sebevědomí fakt, že už se v Liberci stal mistrem světa.

Taktické šachy pokračovaly dál. V průjezdu stadionem do druhého bruslařského kola se závodníci téměř zastavili, čehož využil Jiří Magál, jenž se prodral na průběžnou desátou příčku.

Lukáš Bauer se v tu chvíli pohyboval na 17. pozici, ale na vedoucího Olssona ztrácel jen dvě vteřiny.

Šest kilometrů před cílem o sobě ale dal vědět druhý český reprezentant, Jiří Magál, který se na mezičase objevil na šestém místě, druhý muž z klasické patnáctky Lukáš Bauer byl až sedmadvacátý. Před něho se dostal i Martin Koukal na dvacáté příčce.

Northug si dojel pro zlato

Ve stoupání před vjezdem do posledního kola už se ale začalo závodit. Nastoupil Švéd Anders Södergren, kterého se udrželi Nor Petter Northug s Di Centou z Itálie a Rus Legkov.

Ve skupince pronásledovatelů se objevil i Martin Koukal na osmé pozici, Lukáš Bauer už téměř uzavíral třetí desítku.

Kilometr před cílem nastoupil ve čtyřčlenné vedoucí skupině Northug a fantastickým zrychlením během několika metrů rozhodl o zisku titulu.

Velká smůla potkala Rusa Legkova, který v jednom z posledních klesání spadl a přišel tak o bronzovou medaili. Tu místo něho získal zkušený Ital Di Centa, na Rusa zbylo až čtvrté místo.

Na nástup první čtveřice nezareagovali Češi - Magála zbrzdil pád po srážce s Němcem Filbrichem, Koukal nakonec finišoval na skvělém devátém místě

Mistrovství světa v klasickém lyžování - skiatlon mužů na 2x15 km:
1. Northug (Nor.) 1:15:52,4, 2. Södergren (Švéd.) -3,1, 3. Di Centa (It.) -11,9, 4. Legkov (Rus.) -20,1, 5. Clara (It.) -23,6, 6. Vittoz (Fr.) -29,2, 7. Angerer (Nor.) -29,8, 8. Jauhojärvi (Fin.) -32,4, 9. Koukal (ČR) -32,7, 10. Filbrich (Něm.) -35,4, ...13. Magál -36,5, 25. Bauer -1:03,4, 53. Šperl (všichni ČR) -5:36,4.