Norský lyžař Kilde získal malý glóbus za superobří slalom

17. 3. 2016 12:51
Norský lyžař Aleksander Aamodt Kilde získal v superobřím slalomu poprvé v kariéře malý křišťálový glóbus za hodnocení disciplíny Světového poháru.
Kilde v akci.
Kilde v akci. | Foto: Reuters

Svatý Mořic - Norský lyžař Aleksander Aamodt Kilde získal v superobřím slalomu poprvé v kariéře malý křišťálový glóbus za hodnocení disciplíny Světového poháru. Ve finále ve Svatém Mořici skončil na děleném druhém místě spolu s krajanem a soupeřem Kjetilem Jansrudem. Norské duo nestačilo pouze na domácího Švýcara Beata Feuze, jenž si připsal vítězný double se středečním sjezdem.

Třiadvacetiletý Kilde vstupoval do finálového závodu jako vedoucí muž průběžného pořadí, měl tedy triumf ve svých rukou. Kromě Jansruda ho mohl o glóbus připravit i Rakušan Vincent Kriechmayr, jenž ale v přemíře snahy udělal chybu a jízdu nedokončil.

Duel o celkové prvenství se tedy smrsknul na norské duo, a když Kilde přijel do cíle ve stejném čase jako Jansrud, bylo jasné, že má glóbus. Oba Seveřané se museli sklonit jen před domácím hrdinou Feuzem, na něhož ztratili rovnou desetinu sekundy. Švýcarský sjezdař musel vynechat loňskou část sezony po operaci achilovky a do SP se zapojil až v lednu. Už ve středu zaskočil favority výhrou ve sjezdu.

"Nemyslel jsem si, že ještě něčeho takového v super-G v téhle sezoně dosáhnu, vždyť jsem se na finále kvalifikoval až na poslední chvíli v Kvitfjellu. Ale bylo skvělé počasí, geniální trať, všechno to do sebe zapadlo," řekl Feuz.

Kilde tak potvrdil dominanci norských lyžařů v super-G Světového poháru. Pro svou zemi získal malý glóbus už pátým rokem po sobě, po třech prvenstvích Aksela Lunda Svindala a loňském triumfu Jansruda.

Všichni tři navíc obsadili pomyslné stupně vítězů za hodnocení končícího ročníku. Kilde vyhrál o 40 bodů před Jansrudem, třetí byl s odstupem 105 bodů zraněný Svindal, jenž musel předčasně ukončit sezonu už před dvěma měsíci po pádu v Kitzbühelu.

"Je to opravdu neuvěřitelné, sezona snů. Něco takového jsem vůbec nečekal, ale po Akselově pádu bylo možné všechno. Tři Norové na prvních třech místech je hezký pocit. Jsme malý tým, ale fakt silný," řekl Kilde.

Finále SP v sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici (Švýcarsko):

Superobří slalom:

Muži: 1. Feuz (Švýc.) 1:16,17, 2. Kilde a Jansrud (oba Nor.) oba -0,10, 4. Théaux (Fr.) -0,20, 5. Hirscher (Rak.) -0,49, 6. Sander (Něm.) -0,89, 7. Fill (It.) -0,95, 8. Tumler (Švýc.) -0,96, 9. Kline (Slovin.) -1,00, 10. Baumann (Rak.) -1,04.

Konečné pořadí super-G (po 8 závodech): 1. Kilde 415, 2. Jansrud 375, 3. Svindal (Nor.) 310, 4. Kriechmayr (Rak.) 298, 5. Janka (Švýc.) 259, 6. Hirscher 249, ...58. Krýzl (ČR) 2.

Průběžné pořadí SP (po 42 z 44 závodů): 1. Hirscher 1670, 2. Kristoffersen (Nor.) 1272, 3. Jansrud 1143, 4. Pinturault (Fr.) 1098, 5. Svindal 916, 6. Paris (It.) 805, ...99. Krýzl 57.