Nominační závody slibují napínavý souboj Prskavec vs. Hradilek. Na domácí ME může jen jeden

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 5. 2018 14:57
Souboj olympijských medailistů Jiřího Prskavce a Vavřince Hradílka bude určitě středem největší pozornosti v nominačních závodech vodních slalomářů, které začínají tento víkend v Trnávce a budou ukončeny za týden v pražské Troji. Pouze vítěz výše uvedených kajakářů bude moci startovat na červnovém mistrovství Evropy v Praze a v září pak na světovém šampionátu v Brazílii, protože Ondřej Tunka i Vít Přindiš mají díky svým loňským triumfům místo v reprezentaci jisté. "Závod o jedno volné místo jsem už zažil před olympiádou, který jsem prohrál,“ řekl se smutným pousmáním mistr světa z roku 2013 Vavřinec Hradílek.
Vavřinec Hradilek
Vavřinec Hradilek | Foto: Václav Volf, fotovolf.com

Jak očekávaný souboj s Prskavcem den před startem vnímáte?

Těším se na něj. Jirka mě v poslední době několikrát porazil, ale většinou v těchto férových bitvách rozhodovaly jen setinky vteřin. Pokusím se mu jeho výhry oplatit, takže naše souboje budou patřičně okořeněné.

Jak tuto bitvu o jediné volné místo vidí Prskavec?

Vidíme se dost často, ale nevím, jak tento nás souboj cítí. Žádné popichování mezi námi není, Třeba i proto, že on vidí tři další kajakáře, kteří budou bojovat o to jediné volné místo. Podle jeho názoru jim určitě nechybí motivace jet doma mistrovství Evropy. Zřejmě má pravdu.

Čím jsou pro vás tyto nominační závody?

Jsem na ně zvyklý a mám je rád. Jen mám občas obavy, abych v pátek nedostal chřipku, čímž bych skončil při evropském či světové šampionátu jako divák u televizního přenosu (smích). Je to samozřejmě určitý paradox, že tři až čtyři měsíce připravujete vrcholnou formu na začátek sezony, což není snadné.

Zítra a v neděli v Trnávce, za týden pak v Troji. Jsou to vaše oblíbená místa?

V Trnávce je krásné prostředí, závodíme uprostřed přírody, ale nejde mi to tam, necítím se tam dobře. Chybí mi asi početnější divácká atmosféra. V Troji jsem doma, což by se na mých jízdách mělo projevit.

Byla vaše příprava na novou sezonu podle původních představ?

Všechno bylo super. Už začátkem listopadu jsem se vydal na Nový Zéland, kde v mém programu byla hlavně objemová zátěž a vytrvalostní tréninky. Pak následovalo soustředění v Kanadě, kde jsem se snažil ve vyšší nadmořské výšce zlepšit fyzičku. A nakonec v Austrálii přišel na řadu velký objem tréninků a ve vysokém nasazení.

Byla tato příprava v něčem jiná, než v předchozích letech?

Je mi 31 let, což už vyžaduje mnoha věcem věnovat větší pozornost. Především to je ranní cvičení v délce 10 - 15 minut. Věnovat se svému tělu touto cestou doporučuji každému sportovci. Začal jsem spolupracovat s fyzioterapeutem, který byl se mnou i v Austrálii. Pomohlo to mojí fyzičce a podařilo se vyřešit i mé dlouhodobé problémy s rameny. Jsem fit, cítím se skvěle. A v neposlední řadě musím respektovat měnící se styl jízdy. Moje výška je stejná, ale léta rostou, což jsem vzal na vědomí (smích).

A velké přání?

Startovat začátkem června za krásného počasí a před plnými tribunami na mistrovství Evropy v "mé Troji."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na Twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trumpa poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy