Nominační závody slibují napínavý souboj Prskavec vs. Hradilek. Na domácí ME může jen jeden

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 5. 2018 14:57
Souboj olympijských medailistů Jiřího Prskavce a Vavřince Hradílka bude určitě středem největší pozornosti v nominačních závodech vodních slalomářů, které začínají tento víkend v Trnávce a budou ukončeny za týden v pražské Troji. Pouze vítěz výše uvedených kajakářů bude moci startovat na červnovém mistrovství Evropy v Praze a v září pak na světovém šampionátu v Brazílii, protože Ondřej Tunka i Vít Přindiš mají díky svým loňským triumfům místo v reprezentaci jisté. "Závod o jedno volné místo jsem už zažil před olympiádou, který jsem prohrál,“ řekl se smutným pousmáním mistr světa z roku 2013 Vavřinec Hradílek.
Vavřinec Hradilek
Vavřinec Hradilek | Foto: Václav Volf, fotovolf.com

Jak očekávaný souboj s Prskavcem den před startem vnímáte?

Těším se na něj. Jirka mě v poslední době několikrát porazil, ale většinou v těchto férových bitvách rozhodovaly jen setinky vteřin. Pokusím se mu jeho výhry oplatit, takže naše souboje budou patřičně okořeněné.

Jak tuto bitvu o jediné volné místo vidí Prskavec?

Vidíme se dost často, ale nevím, jak tento nás souboj cítí. Žádné popichování mezi námi není, Třeba i proto, že on vidí tři další kajakáře, kteří budou bojovat o to jediné volné místo. Podle jeho názoru jim určitě nechybí motivace jet doma mistrovství Evropy. Zřejmě má pravdu.

Čím jsou pro vás tyto nominační závody?

Jsem na ně zvyklý a mám je rád. Jen mám občas obavy, abych v pátek nedostal chřipku, čímž bych skončil při evropském či světové šampionátu jako divák u televizního přenosu (smích). Je to samozřejmě určitý paradox, že tři až čtyři měsíce připravujete vrcholnou formu na začátek sezony, což není snadné.

Zítra a v neděli v Trnávce, za týden pak v Troji. Jsou to vaše oblíbená místa?

V Trnávce je krásné prostředí, závodíme uprostřed přírody, ale nejde mi to tam, necítím se tam dobře. Chybí mi asi početnější divácká atmosféra. V Troji jsem doma, což by se na mých jízdách mělo projevit.

Byla vaše příprava na novou sezonu podle původních představ?

Všechno bylo super. Už začátkem listopadu jsem se vydal na Nový Zéland, kde v mém programu byla hlavně objemová zátěž a vytrvalostní tréninky. Pak následovalo soustředění v Kanadě, kde jsem se snažil ve vyšší nadmořské výšce zlepšit fyzičku. A nakonec v Austrálii přišel na řadu velký objem tréninků a ve vysokém nasazení.

Byla tato příprava v něčem jiná, než v předchozích letech?

Je mi 31 let, což už vyžaduje mnoha věcem věnovat větší pozornost. Především to je ranní cvičení v délce 10 - 15 minut. Věnovat se svému tělu touto cestou doporučuji každému sportovci. Začal jsem spolupracovat s fyzioterapeutem, který byl se mnou i v Austrálii. Pomohlo to mojí fyzičce a podařilo se vyřešit i mé dlouhodobé problémy s rameny. Jsem fit, cítím se skvěle. A v neposlední řadě musím respektovat měnící se styl jízdy. Moje výška je stejná, ale léta rostou, což jsem vzal na vědomí (smích).

A velké přání?

Startovat začátkem června za krásného počasí a před plnými tribunami na mistrovství Evropy v "mé Troji."

 

Právě se děje

před 15 minutami

Poslanci naléhali na Metnara, aby nechal ve funkci vojenského historika Stehlíka, ministr to zváží

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných veteránů Eduarda Stehlíka, který by měl v armádě do konce roku skončit. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu nevyloučil revizi návrhu. Rozhodnout chce v brzy. Výbor mu doporučil, aby vedení odboru neměnil. Poslanci také nechtějí, aby ředitel odboru byl na rozdíl od současnosti civilista, s čímž zatím ministerstvo počítá.

Stehlíkovi ke konci roku končí vojenský závazek, ministerstvo mu jej nechtělo prodloužit. Na jeho podporu vystoupilo v minulých dnech několik politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO).

Metnar označil Stehlíka za výborného historika. Motivace ke změně podle něj vycházela ze zkušeností například policie, kde podobnou pozici také zastává civilista.

Zdroj: ČTK
Další zprávy