Noční běh v Praze poběží i špičkoví nevidomí atleti z Afriky

Jiří Souček
5. 9. 2013 11:45
Mezi 6500 účastníky bude i několik zrakově postižených běžců - mezi nimi jako hlavní hvězdy James a Francis Karanjové z Keni.
Nevidomí běžci bratři Karanjové z Keni
Nevidomí běžci bratři Karanjové z Keni | Foto: Světlo pro svět

Praha - V sobotu 7. září se v pražských ulicích koná noční běh Grand Prix Praha 2013, další z akcí doprovázející Pražský mezinárodní maraton (PIM).  

Mezi 6500 účastníky bude i několik zrakově postižených běžců  - mezi nimi jako hlavní hvězdy James a Francis Karanjové z Keni, kteří do ČR přijíždějí na pozvání neziskové organizace SVĚTLO PRO SVĚT. Francis je nevidomý, bratr James mu dělá traséra/vodiče, obdobně jako další bratr Paul.

Keňané drží rekord v půlmaratonu

Mají celou řadu úspěchů - například stříbro z paralympiády v Pekingu (2008), zlato z mistrovství světa v atletice pro osoby se zdravotním postižením (2006), či světový rekord v půlmaratonu nevidomých (2007). 

Francis ztratil zrak v osmi letech po prodělané malárii. Začal chodit do školy pro nevidomé, po třech letech ji však musel znovu opustit, protože jeho rodiče si nemohli dovolit platit školné.  

Jeho mladší bratr James se živil jako rolník a svou šanci na lepší život našel, podobně jako mnoho dalších lidí v Keni, v kariéře vrcholového běžce. Začal s běžeckým tréninkem a své dva bratry bral s sebou, talentovaného Francise měl přivázaného za ruku na gumičce.

Denně naběhali více než 30 kilometrů

Denně běhali více než 30 km. Tak se talentovaný Francis postupně propracoval z postavení znevýhodněného slepce mezi seriózní vrcholové sportovce.

Bratři Karanjové jsou patrony hlavního sobotního závodu „METRO Běh na 10 km“, který je ve spolupráci s organizací SVĚTLO PRO SVĚT zařazen do programu Během proti slepotě. 

V rámci něj si každý bude moci zakoupit speciální svíčku a jejím prostřednictvím při vyvrcholení běhu poslat symbolické světlo do Afriky. Výtěžek z této charitativní akce totiž půjde na podporu léčby nevidomých v Africe.  

Ve Stromovce předvedou svůj trénink

„Snažím se být vzorem pro ostatní lidi se zdravotním postižením v rozvojových zemích. Jako patron organizace SVĚTLO PRO SVĚT také běhám za všechny nevidomé. Chci ukázat, že i oni to mohou dotáhnout daleko, stačí jim jen trochu pomoci", říká Francis Thuo Karanja.

Francis a jeho bratr už v ČR byli - např. v roce 2010 běželi pražský ½ maraton. Nyní se v Praze nezúčastní pouze hlavního sobotního podvečerního běhu, ale též ukážou zájemcům něco ze své přípravy. Ve čtvrtek od 18. hodiny se s nimi v pražské Stromovce uskuteční veřejný trénink, kde příchozím bude též věnovat i profesionální trenér.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy