NKÚ podal kvůli dotacím do sportu tři trestní oznámení

ČTK ČTK
6. 2. 2015 11:22
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podal tři trestní oznámení v souvislosti s podle něj neprůhlednými dotacemi na podporu sportu v letech 2011 až 2013.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha- Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podal tři trestní oznámení v souvislosti s neprůhlednými dotacemi na podporu sportu v letech 2011 až 2013. ČTK o tom dnes informovala mluvčí úřadu Olga Málková. Kontroloři NKÚ zjistili, že ministerstvo školství rozdalo v těchto letech netransparentně dotace celkově za 800 milionů korun. Další stamiliony pak podle prověrky vyplatilo na základě neúplných, chybných, pozdě doručených nebo zcela chybějících žádostí o dotace.

Oznámení se podle Málkové týkají dvou konkrétních projektů. Policie se bude okolnostmi poskytnutí příspěvků zabývat pro dvě podezření z dotačního podvodu a pro podezření z porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby, které směřuje na ministerstvo školství. Prezident NKÚ Miloslav Kala podepsal oznámení dnes.

Jeden z projektů, kterého se trestní podání týká, podávalo podle informací ČTK občanské sdružení European Medicine Association. Na základě žádosti pro rok 2012 mu ministerstvo přidělilo 4,5 milionu korun, ačkoli podle kontroly nesplnilo podmínky. Žádost dorazila s jedenáctiměsíčním zpožděním, sdružení nemělo ve stanovách jako hlavní předmět sportovní činnost, ani ji pravidelně a organizovaně nezajišťovalo, stojí v prověrce. Sdružení podle kontrolorů taky využilo peníze jinak, než mělo. U většiny dodavatelů projektu navíc prověrka odhalila personální a majetkové vazby na členy tohoto sdružení, stojí ve zprávě.

Chládek: Týká se to předchozích ministrů

Ministr Marcel Chládek (ČSSD), který je ve funkci rok, už dřív uvedl, že kontrolní zpráva potvrdila jeho dřívější slova o někdejším netransparentním financování sportu. Kontrolní zpráva, kterou úřad zveřejnil v pondělí, se týká období, v němž ministerstvo vedli Josef Dobeš (dříve VV), Petr Fiala (ODS) a úřednický ministr Dalibor Štys.

Ministerstvo rozdělilo za tři roky na podporu sportu zhruba tři miliardy korun. Z nich podle kontrolorů více než 1,2 miliardy korun poskytlo, aniž mohlo doložit, kdy si o ně příjemci zažádali. Miliarda údajně putovala k žadatelům, kteří nesplňovali podmínky. Z žádosti například nebylo možné vyčíst, jestli vlastní, nebo si pronajímají sportoviště.

Kontroloři zjistili, že 12 z 19 kontrolovaných příjemců získalo větší dotaci, než o jakou si původně požádali. Celkem chtěli 215 milionů korun a nakonec získali téměř 547 milionů korun. Podle NKÚ navíc využilo 11 příjemců peníze na jiné účely, než pro jaké je získali.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České házenkářky na úvod play off o MS jen remizovaly se Švýcarskem

České házenkářky v úvodním ze dvou zápasů play off kvalifikace o postup na prosincové mistrovství světa doma jen remizovaly se Švýcarskem 27:27. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného prakticky celé utkání v Zubří dotahovaly, v závěru se sice dostaly do vedení, ale outsider v poslední sekundě vyrovnal. Odveta se hraje v úterý.

Češky na minulém mistrovství světa předloni nehrály po těsné porážce v play off s Černou Horou. Na šampionátu v roce 2017 národní tým překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy